koiran kuolema

Oletko sinä kokenut lemmikin menetyksen? Mikä lemmikki oli kyseessä? Miten pääsit siitä yli?

Meidän rakas Nappi-koiramme kuoli eilen illalla. Tarkka kuolinsyy on vielä epäselvä, mutta ennen kuolemaa sen takapuolesta alkoi valumaan verta ja koira oksenteli. Nappi kuoli autoon matkaalla eläinlääkärill. Nappi oli 9 vuotias ja rodultaan Bichon havanais.

Meille jäi vielä toinen koira, Napin tytär Bossis.

Osanotot voi käydä kirjoittamassa muistokirjaan osoitteeseen: http://www.freebok.net/books/napinmuistokirja/sign.html

6

1087

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mä vain

      menetin viime joulukuussa rakkaan 8-vuotiaan koirani Empun. Maksakasvain vei voimat ja ei keretty klinikalle leikkaukseen ja päivystävän eläinlääkärin kanssa tein päätösen että ei tarvi koiran kärsiä enään. Katse jo kertoi että kivut olivat kovat ja jalat ei kantaneet. Niin päättyi meidän 8 vuotta kestänyt taival. Sylissä pidin päätä loppuun asti ja ei sitä surun määrää voi sanoin kertoa. Vieläkin tulee hetkiä että kaveria kaipaa kyyneliin asti. Otin sitten uuden koiran jonkin ajan kuluttua ja ehkä se hieman lievitti surua mutta eihän kukaan toista koskaan korvaa. On kuitenkin muistot joita vaalia. Otan osaa menetykseen.

    • koiran

      kuoleman syy??
      Joku myrkytys kentie? esimerkiksi rotanmyrkytys tapausksissa tuon kaltainen tapahtuu.

      Suuret osan ottoni sinulle ja paljon voimia!

      Minulta on kuollut paljon lemmikkejä ja se on vaikeaa pääsät menetyksestä ja ikävästä yli :(

      • kuoli tuntemattomasta syystä johtuvaan äkilliseen suolistoverenvuotoon.


    • Hauva rakas

      Munkin koira kuoli... Se oli vasta 5 vuotta, ja sillä oli jokin sairaus. Neljä päivää itkin ja itkin... Nyt siitä on jo kohta kuukausi eikä enää tunnu niin pahalta. Ensin ajattelin etten ikinä pääse yli, mutta kyllä se niin on että aika parantaa haavat...:)

    • Raili

      Minulla oli 19 vuotias Vili joka tosin kuoli jo 1999 syyskuussa, enkä ole vieläkään päässyt siitä yli. Seitsemän vuotta kesti ennenkuin uskalsin hankkia uuden koiran koska se luopumisen pelko oli niin voimakas. Olin Turkissa kun koirani kuoli. Kun saavuin kotiin mieheni ilmoitti että Vili nukkui pois rauhallisesti. Seuraavana päivän minuun iski hirvittävä ihottuma (luulin että olin saanut jonkin ihottuman Turkista)lääkäkärissä käydessäni todettiin, että voimakas "tunnekuohu".
      Nyt minulla on aivan ihan sekarotuinen Pötkö mutta vieläkin kaivertaa mitäs jos Pötkö ei olekkaan terve (tutkittu on) taikka mitäs jos se jää autonalle. Jotta sellainen vainoharhaisuuden Vili jätti lähtiessän.

      • ikävää

        Meiltä kuoli huhtikuussa 13-vuotias "esikois-koira" ja ikävä on kova vieläkin. Ikävä on ollut hirveä,samoin suru,mutta on se onneks jo helpottanut. Tosin vieläkin välillä ihan yllättäen saattaa kyynel tulla silmään,kun jostain kaveri muistuu mieleen. Onneks meille jäi kaksi muuta koiraa ja kolme viikkoa sitten meille tuli koiranpentu,jonka kanssa touhua riittää,mutta ei se koskaan korvaa vanhaa ystävää. Aluksi ajattelin etten ota enää ikinä uutta koiraa,kun itku ja suru ei meinannut millään helpottaa,mutta niin se aika pikku hiljaa parantaa. Meillä on kaunis hauta pihalla ja kai sekin on jotain surutyötä,kun voin sinne kukkia istuttaa ym. Muistot on ihania,enkä ikävästä huolimatta kadu että koira meille aikoinaan tuli. Sitä ajattelin uutta koiraakin ottaessa,että ikävän kestää aikanaan,kun enemmän siitä koirasta kuitenkin iloa tulee olemaan. Otan osaa suruun!! Kyllä aika parantaa,vaikka pienen arven saattaakin jättää..


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      385
      8458
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      173
      2810
    3. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      13
      1152
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      76
      998
    5. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      61
      903
    6. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      896
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      863
    8. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      832
    9. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      806
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      72
      792
    Aihe