Vauva ei jokeltele

tytön äiti

Onko kellään ollut vastaavaa tai tietoa asiasta? Eli meillä nyt 9kk tyttö eikä paljon mitään jokeltele tai puhele. Ainut äänne mitä sanoo on tätätää ja mitään muuta ei sano puhaltelee vain ja ennimmäkseen on hiljaa. Pitäisiköhän jo huolestua? Mitään mamamamam paappapa yms muita ääneteitä ei hänellä ole. Tyttö kuitenkin vaikuttaa siltä että kuulee mutta ei siis vain itse halua mitään puhella.

5

6915

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lasten parissa

      olen hoitanut poikaa joka ei jokellellut vielä 3v. yritettiin opettaa hänelle jopa viittomia ,ei sekään onnistunut mutta ykskaks alkoikin puhumaan ja todella papattaa ja puhuu kuin konekivääri ,hän on jo lukiossa ja kaikki on kohdallaan
      Älä huolestu vielä

    • ei jokellellut

      velipoika oli 1 v ja 9 kk vanhempi ja oikea oppikirjavauva - oppi kaiken juuri silloin kuin pitikin. tytteli ei jokeltanut yhtään - tuli vain jotakin yyyyymmm, dädää ääniä, harvoin niitäkään. podin kauheita tunnontuskia, kun en ehtinyt tytölle paljon juttelemaan, kun isoveli vei aikaa. lisäksi tyttö oli ihan pienestä liikunnallinen, eli kääntyili ja pyöri ja kontti pienestä. sekin saattaa viivyttäää puheen kehitystä.

      sitten, yks kaks reilu 1-vuotiaana alkoi tulla yksittäisiä sanoja ja 1,5 vuotiaana tuli jo lauseita tyylillä :"hauva haukkuu", "isi nukkuu".

      nyt on ekaluokkalainen, joka on jo pari vuotta osannut lukea, laskea ja kirjoittaa. ja on liikunnallinen yhä.

    • Ei jokeltele

      "Tätätää..." yms. harvakseltaan sanoo, ei ole auttanut hoitopaikkaan vieminenkään, vaikka muiden lasten seuran kai pitäisi puheenkehitystä jouduttaa. Päristelee kyllä suullaan niin että kuola roiskuu ja katselee kauhean tarkasti ilmeitä ja suuta, kun puhutaan. Kuuntelee tarkasti, mutta ei pajata itse, joskus kyllä vastaa jollain äännähdyksellä, muttei sekään mitään jokellusta ole.

      Kyllä minua vähän huolestuttaa, mutten kyllä ala asiasta vielä stressaamaan, koska kerran on niin kiinnostunut äänistä ja kokeilee omaakin ääntään ihan selvästi "mölinällä" ja kuiskailemalla. Kyllä se siitä. Jos ei niin sitten yritetään auttaa, mutta älä sinäkään huolehdi suotta ennen aikojasi. Tiedä vaikka lapsi kokisi äidin tai isän stressaamisen painostamisena ja arastelee senkin takia. Vauvoilla on käsittämätön kyky aistia asioita...

    • ei jokellellut

      vielä 8kk,kun neuvolassa puhuin hoitajalle, hän tarttui asiaan. Lääkärissä todettiin kielen jänteen olevan kärjestään kiinni ja lapsemme kieli operoitiin puoli vuotta myöhemmin päiväkirurgiassa.
      Lisäksi kävimme vauvoihin erikoistunen puheterapeutin luona, joka pois sulki neurologisen puolen,koska lapsemme ymmärsi kuitenkin paljon ympäriltään,ei vain jokeltanut tai sanonut äänteitä,oli aika hiljainenkin,mutta ajattelin ettei saanut sisaruksiltaan suun vuoroa.
      Nyt lapsemme on liki 3v ja lauseet ovat muotoutuneet hyvin ja selkeästi,kehitystään puheessa jäljessä noin 6kk,mutta ymmärryksessä eli neuro puolessa ei mitään vikaa.
      Joten joskus syy voi löytyä tälläisessakin asiassa.

    • Öppönen

      Aloitin tuonne omankin aiheen. Huolissani olen lapsestani kun ei jokeltele ollenkaan. Neuvolaa ei kiinnosta, kuka mahtais olla kiinnostunut tutkimaan asiaa ettei ole juuri kielessä tai muualla fyysistä vikaa tai ei ole neurol. ???

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP palauttaa Suomen kansalle kulta-ajat

      Hyvinvointivalto on pääosin SDP:n ja osin myös Maalaisliiton rakentama. Hyvinvointivaltion ylläpito edellyttää oikeude
      Maailman menoa
      275
      15355
    2. Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %

      Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy
      Maailman menoa
      141
      10594
    3. Älkää vassarit kuvitelko, että Marinin kulta-ajat palaavat

      Vaikka demarit voittaisivat seuraavat vaalit, se ei palauta Marinin taskut-täyteen-kelasta-aikaa takaisin, ei voi eikä h
      Maailman menoa
      110
      9452
    4. IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!

      "Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti
      Maailman menoa
      167
      8918
    5. Polttomoottoriauto tulessa parkkihallissa Tampereella

      Pystyy näkemättä jo sanomaan, koska sähköautoissa ei ole palavia nesteitä lainkaan. Ihme ettei polttomoottoriautoja ole
      Maailman menoa
      68
      8507
    6. Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta

      Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump
      Maailman menoa
      29
      7805
    7. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      27
      7244
    8. 186
      6625
    9. Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija

      https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua
      Maailman menoa
      193
      6343
    10. Ohhoh. Kokoomusvirkamiehen mukaan Suomessa ei ole työttömyyskriisiä

      Kun kokoomuksen johtama hallitus epäonnistuu täydellisesti talouspolitiikassaan, niin aikaisemmin erittäin pahaksi määri
      Maailman menoa
      35
      5948
    Aihe