No olen tässä jo nyt toisella vuodella lukiossa ja pitäisi pikkuhiljaa alkaa miettimään että mitä sitä sitten haluaa lukion jälkeen tehdä. Olen tasapainoillut sisustusarkkitehdin ja jonkinlaisen graafisen alan välillä. Mitenkä on, miten palkat NOIN SUNNILLEEN eroavat toisistaan eli onko toisella selvästi parempi palkka vai? Sisustus ja suunnitellu yleensä on aina ollut lähellä sydäntä ja kehujakin olen siitä saanut. En niinkään ole koskaan sisustellut mitään (mutta makua kuulema löytyy), mutta internet sivustoja, kortteja, mainoksia, esityksiä, videoita ja niiden muokkaamista on kyllä tullut tehtyä nyt jo monen vuoden ajan. Opettajatkin sanoivat että kyllä minusta olisi jonkilaiselle graafiselle alalle. Joten osaisiko joku kertoa hyviä ja huonoja puolia vaikka edes toisesta ammatista, tai mahdollisesti molemmista?
Graafista sunnittelua vai sisustusarkkitehti?
5
1616
Vastaukset
- Älppäri
sisutussuunnittele vaan ihan suksulaisten koteja.
Unohda kaikki muu.
On niin poaskat olot nääs. Unoha nääs- - metsästämään
SIINÄ ON TULEVAISUUS!
Anna muun haistaa vain psakaaaa1 - mediasuunnittelija
En todellakaan suosittele graafista alaa, sillä alan työttömiä on liikaa koska alalle on koulutettu liikaa väkeä. Lisäksi palkat on surkeat. Jos haluat työttömäksi, niin sitten kannattaa muuten ei.
- tv-graafikko
Jos tyyppi on lukion tokalla, ja on jo muutaman vuoden tehnyt vaikka pieniäkin graafisia duuneja, niin veikkaisin että tuskin kannattaa ruveta enää lähihoitajaksi opiskelemaan.
Alkuperäiselle kirjoittajalle: kannattaa kokeilla pyrkiä kaikkiin kouluihin. Taik tulee tietysti ensiksi mieleen, mutta köpösti voi käydä jos kuvittelee pääsevänsä sinne automaattisesti.
Pyri kaikkiin kiinnostaviin kouluihin, valitse paras niistä joihin pääset sisälle, ja tee parhaasi mitä ikinä teetkin.
Joku ne kulttuurialankin duunit tekee (vaikka tuskin kummminkaan nämä valmistumisen jälkeiseen työttömyyteen jähmettyneet käävät), eikä sinänsä ole mitään syytä mikset sinä voisi olla tämä joku.
- Teho-täti
Palkat vaihtelevat suuresti alan sisällä. Kirjoitan nyt graafisesta suunnitelusta. Sillä mistä oppilaitoksesta on valmistunut ei ole niinkään merkitystä vaan niillä töillä mitä teet. On syytä muistaa että joka niemessä ja notkelmassa on tätä nykyä mediaan suuntautuneita oppilaitoksia ja kilpailu on kova. Portfoliosi, työkokemus ja suhteet ovat ne joilla töitä hankitaan.Jos oikeasti olet alasta kiinnostunut, suosittelen opintoja ulkomailla. Siellä solmii hyviä kontakteja ja koulutuksen taso on hyvää.
Alalla on iso työttömyys mutta sitä harva haluaa myöntää. Tällainen rankataan heti epäonnistujaksi. Kiire ja kireät aikataulut tekevät työstä melko epäluovan. Itse suunnittelulle työstä kuluu vain murto-osa, loppu on aika rutiininomaisten töidentekoa ja palavereita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.623772Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j883149Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin802378Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141620Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m681375- 891223
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä401151Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?11011Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55995- 47972