Graafista sunnittelua vai sisustusarkkitehti?

Minä vain

No olen tässä jo nyt toisella vuodella lukiossa ja pitäisi pikkuhiljaa alkaa miettimään että mitä sitä sitten haluaa lukion jälkeen tehdä. Olen tasapainoillut sisustusarkkitehdin ja jonkinlaisen graafisen alan välillä. Mitenkä on, miten palkat NOIN SUNNILLEEN eroavat toisistaan eli onko toisella selvästi parempi palkka vai? Sisustus ja suunnitellu yleensä on aina ollut lähellä sydäntä ja kehujakin olen siitä saanut. En niinkään ole koskaan sisustellut mitään (mutta makua kuulema löytyy), mutta internet sivustoja, kortteja, mainoksia, esityksiä, videoita ja niiden muokkaamista on kyllä tullut tehtyä nyt jo monen vuoden ajan. Opettajatkin sanoivat että kyllä minusta olisi jonkilaiselle graafiselle alalle. Joten osaisiko joku kertoa hyviä ja huonoja puolia vaikka edes toisesta ammatista, tai mahdollisesti molemmista?

5

1578

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älppäri

      sisutussuunnittele vaan ihan suksulaisten koteja.
      Unohda kaikki muu.

      On niin poaskat olot nääs. Unoha nääs-

    • metsästämään

      SIINÄ ON TULEVAISUUS!
      Anna muun haistaa vain psakaaaa1

    • mediasuunnittelija

      En todellakaan suosittele graafista alaa, sillä alan työttömiä on liikaa koska alalle on koulutettu liikaa väkeä. Lisäksi palkat on surkeat. Jos haluat työttömäksi, niin sitten kannattaa muuten ei.

      • tv-graafikko

        Jos tyyppi on lukion tokalla, ja on jo muutaman vuoden tehnyt vaikka pieniäkin graafisia duuneja, niin veikkaisin että tuskin kannattaa ruveta enää lähihoitajaksi opiskelemaan.

        Alkuperäiselle kirjoittajalle: kannattaa kokeilla pyrkiä kaikkiin kouluihin. Taik tulee tietysti ensiksi mieleen, mutta köpösti voi käydä jos kuvittelee pääsevänsä sinne automaattisesti.

        Pyri kaikkiin kiinnostaviin kouluihin, valitse paras niistä joihin pääset sisälle, ja tee parhaasi mitä ikinä teetkin.

        Joku ne kulttuurialankin duunit tekee (vaikka tuskin kummminkaan nämä valmistumisen jälkeiseen työttömyyteen jähmettyneet käävät), eikä sinänsä ole mitään syytä mikset sinä voisi olla tämä joku.


    • Teho-täti

      Palkat vaihtelevat suuresti alan sisällä. Kirjoitan nyt graafisesta suunnitelusta. Sillä mistä oppilaitoksesta on valmistunut ei ole niinkään merkitystä vaan niillä töillä mitä teet. On syytä muistaa että joka niemessä ja notkelmassa on tätä nykyä mediaan suuntautuneita oppilaitoksia ja kilpailu on kova. Portfoliosi, työkokemus ja suhteet ovat ne joilla töitä hankitaan.Jos oikeasti olet alasta kiinnostunut, suosittelen opintoja ulkomailla. Siellä solmii hyviä kontakteja ja koulutuksen taso on hyvää.
      Alalla on iso työttömyys mutta sitä harva haluaa myöntää. Tällainen rankataan heti epäonnistujaksi. Kiire ja kireät aikataulut tekevät työstä melko epäluovan. Itse suunnittelulle työstä kuluu vain murto-osa, loppu on aika rutiininomaisten töidentekoa ja palavereita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      140
      2610
    2. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      360
      1967
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      40
      1677
    4. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      31
      1523
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      28
      1350
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      94
      1203
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1163
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      327
      927
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      110
      918
    10. Annan meille mahdollisuuden

      Olen avoimin mielin ja katson miten asiat etenevät. Mutta tällä kertaa sun on tehtävä eka siirto.Sen jälkeen olen täysil
      Ikävä
      53
      772
    Aihe