Graafista sunnittelua vai sisustusarkkitehti?

Minä vain

No olen tässä jo nyt toisella vuodella lukiossa ja pitäisi pikkuhiljaa alkaa miettimään että mitä sitä sitten haluaa lukion jälkeen tehdä. Olen tasapainoillut sisustusarkkitehdin ja jonkinlaisen graafisen alan välillä. Mitenkä on, miten palkat NOIN SUNNILLEEN eroavat toisistaan eli onko toisella selvästi parempi palkka vai? Sisustus ja suunnitellu yleensä on aina ollut lähellä sydäntä ja kehujakin olen siitä saanut. En niinkään ole koskaan sisustellut mitään (mutta makua kuulema löytyy), mutta internet sivustoja, kortteja, mainoksia, esityksiä, videoita ja niiden muokkaamista on kyllä tullut tehtyä nyt jo monen vuoden ajan. Opettajatkin sanoivat että kyllä minusta olisi jonkilaiselle graafiselle alalle. Joten osaisiko joku kertoa hyviä ja huonoja puolia vaikka edes toisesta ammatista, tai mahdollisesti molemmista?

5

1619

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Älppäri

      sisutussuunnittele vaan ihan suksulaisten koteja.
      Unohda kaikki muu.

      On niin poaskat olot nääs. Unoha nääs-

    • metsästämään

      SIINÄ ON TULEVAISUUS!
      Anna muun haistaa vain psakaaaa1

    • mediasuunnittelija

      En todellakaan suosittele graafista alaa, sillä alan työttömiä on liikaa koska alalle on koulutettu liikaa väkeä. Lisäksi palkat on surkeat. Jos haluat työttömäksi, niin sitten kannattaa muuten ei.

      • tv-graafikko

        Jos tyyppi on lukion tokalla, ja on jo muutaman vuoden tehnyt vaikka pieniäkin graafisia duuneja, niin veikkaisin että tuskin kannattaa ruveta enää lähihoitajaksi opiskelemaan.

        Alkuperäiselle kirjoittajalle: kannattaa kokeilla pyrkiä kaikkiin kouluihin. Taik tulee tietysti ensiksi mieleen, mutta köpösti voi käydä jos kuvittelee pääsevänsä sinne automaattisesti.

        Pyri kaikkiin kiinnostaviin kouluihin, valitse paras niistä joihin pääset sisälle, ja tee parhaasi mitä ikinä teetkin.

        Joku ne kulttuurialankin duunit tekee (vaikka tuskin kummminkaan nämä valmistumisen jälkeiseen työttömyyteen jähmettyneet käävät), eikä sinänsä ole mitään syytä mikset sinä voisi olla tämä joku.


    • Teho-täti

      Palkat vaihtelevat suuresti alan sisällä. Kirjoitan nyt graafisesta suunnitelusta. Sillä mistä oppilaitoksesta on valmistunut ei ole niinkään merkitystä vaan niillä töillä mitä teet. On syytä muistaa että joka niemessä ja notkelmassa on tätä nykyä mediaan suuntautuneita oppilaitoksia ja kilpailu on kova. Portfoliosi, työkokemus ja suhteet ovat ne joilla töitä hankitaan.Jos oikeasti olet alasta kiinnostunut, suosittelen opintoja ulkomailla. Siellä solmii hyviä kontakteja ja koulutuksen taso on hyvää.
      Alalla on iso työttömyys mutta sitä harva haluaa myöntää. Tällainen rankataan heti epäonnistujaksi. Kiire ja kireät aikataulut tekevät työstä melko epäluovan. Itse suunnittelulle työstä kuluu vain murto-osa, loppu on aika rutiininomaisten töidentekoa ja palavereita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      278
      10189
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      232
      5901
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      173
      5374
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      90
      5003
    5. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      17
      3301
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      5
      2672
    7. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      214
      2562
    8. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      17
      2404
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2214
    10. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      381
      2171
    Aihe