6101:sta hävis molemmista näytöistä taustavalot. Vein huoltoon mutta lähettivät korjaamattomana takasin kun kuulemma ei mene takuun piikkiin "kosteusvaurion" takia. Mutta juttu nyt on niin että se ei todellakaan ole ikinä kastunut mitenkään kunnolla, korkeintaan kerran oon vesisateessa puhunut puhelimessa. Onko toi malli siis vaan niin saakelin surkea, että simahtaa parista pisarasta vai onko mahdollista että huollossa keksivät vaan tekosyyn jättää se korjaamatta?? Entä onko tolle sitten mahdollista tehdä jotain itse tai paljon maksaisi jos lähettäisi muualle huoltoon..?
Kaiken lisäks hajottivat vissiin akunkin tosta siellä huollossa ja kaikki kuvat yms oli vielä tallella puhelimen muistissa (että mietityttää vaan ovatkohan edes koskeneet koko luuriin..?)
Kaiken lisäks hajottivat vissiin akunkin tosta siellä huollossa ja kaikki kuvat yms oli vielä tallella puhelimen muistissa (että mietityttää vaan ovatkohan edes koskeneet koko luuriin..?)
Vastaukset 5
Vanhimmat
Mulla alko pikkuhiljaa hajoamaan koko puhelin. Sitten yks ilta kun jotain viestittelin ni näyttö veti pimeeks, pystys kyllä soittamaan ja sillee mut uus puhelin oli siinä kohdassa aika pelastus.
siis syytät muita omista virheistäsi. ensinnäkin onko se puhelin käyttöohjeiden mukaan tehty vesi/roisketiiviiksi laitteeksi ei. joten pienikin kosteus joka pääsee laitteen sisälle aiheutta vaurioita.
ja mitä kuviin tulee on jokaisella käyttäjälle velvollisuus tehdä varmuuskopiot puehlimessa olevista omista tiedoista. eihän nokia niistä vastaa.
tuohon en usko että huollossa olisi akku hajoitettu taikka ei olisi mitään tehty.
No siis joo ymmärrän kyllä että se ei saa kastua SISÄLTÄ, mutta jos hajoaa totaalisesti siitä että puhuu puhelimessa tihkusateessa KERRAN, on mun mielestä kyllä laadussa jotain vikaa, sehän on ihan sama kun ilman kuoria tota käyttäis sitten.. ja se pointtihan niistä kuvista oli just se, että ne EI ollut mihinkään hävinnyt ja vaikuttaa siltä etteivät oo edes koko luuria avanneet siellä..
kyllä se tihkusadekkin riittää kastamaan sen puhelimen kun kyseessähän ei ole vesitiivis laite.
miksi kuvien olisi pitänyt hävitä. jos laite on kastunut niin ei sille tehdä mitään ellet ole valmis maksamaan siitä. ei siellä kokeilla että jos nyt softataan ja se toimisi vaikka on kastunut.
Mitä intressiä huollolla olisi antaa virheellistä tietoa tai valehdella puhelimen korjauksesta? Eihän huolto saanut penniäkään tuosta keikasta. Jos puhelimessa olisi ollut jokin muu kuin itseaiheuttettu vika niin luultavasti huolto olisi siitä saanut korvauksen kun olisivat sen korjanneet. Nyt he ovat avanneet puhelimen, todenneet sen saaneen kosteutta, pistäneet takaisin kasaan ja lähettäneet takaisin. Jos se olisi päivitetty olisi kuvat hävinneet, mutta koska sitä ei ole tehty niin eihän ne sieltä minnekään katoa. Lainaus Nokian käyttöohjeesta, sivu 13: VEDENKESTÄVYYS
Puhelimesi ei ole vedenkestävä. Pidä se kuivana.