Shoei XR-1000

Onko kellään kokemuksia tosta ruukusta? Onko hiljanen, pysyykö visiiri huurtumattomana ja miten pyörteet vaikuttaa? Kertokaa kaikki mitä tiedätte.
78637
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

kesän ajalta.

Mulla on ns. Arai-pää ja edellinen kypärä oli Arai Quantum, joka sopii mun päähän kuin valettu. Shoeit eivät yleensä ole sopineet mulle mutta XR-1000 sopii tosi hyvin.

Mä odotin, että XR-1000 olis ollut hiljaisempi käytössä kuin tuo Arai mutta äänekkyydeltään nuo ovat samaa luokkaa mikä oli mulle iso pettymys.

En ole vielä kuullut Shoeista, joka ei huurtuisi ja sitä tekee tämäkin. Kypärän mukana tuli antifog kalvo jota en kuitenkaan laittanut paikoilleen. Se saattaisi auttaa. Käytännössä visiiriä joutuu pitämään hieman raollaan sen pikkuvivun avulla.

Kuitenkin ihan OK potta.

Äänestä
  • koska, siinä on pinlock-visiiri.

    Äänestä

  • Kallion Shoei ei huurru. Mikä lie malli?

    Äänestä

  • ei huurru kirjoitti:

    koska, siinä on pinlock-visiiri.

    n.230-270 rupee vähän värisemään ,ehkä liian iso

    Äänestä

Hieman äänekäs, jota voi tosin paikata erikseen myytävällä melusuojalla. Itselläni kuitenkin tämä teki potasta todella ahtaan pukea päähän ja pois. Toisaalta tuo lisäosa vähensi myös kurkulle tulevaa vetoa. Earit tms. käyttöön ja hyvä tulee.

Pinlock toimii niinkuin pitääkin, ei huurru kovinkaan helposti.

Aiempi kypärä oli NZI Vitesse jonka jälkeen tuo Shoei tuntuu ajoviimassa roimasti paremmalta, ilmeisesti takaosassa oleva spoilerin tapainen toimii. Ei riepottele ainakaan VFRrän kyydissä. FJRrrää ajaessa toisaalta tuntui että olisi kiskottu päätä irti harteista riippumatta pyörän pleksin asennosta.

Äänestä
  • ja hyvin tuntuu pelaavan pinlockkia en laittanut kiinni hyvin pysyy huurut poissa ilman sitäkin kun kaikki 4 räppänää auki pitää kevyt ja mukava myös silmälasien kanssa jos vauhtia yli 200km/h suosittelen tulppia korviin en vaihtaisi mihinkään muuhun kypärään tuntuu vaan pelaavan hyvin;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Jamo/ kirjoitti:

Onko kellään kokemuksia tosta ruukusta? Onko hiljanen, pysyykö visiiri huurtumattomana ja miten pyörteet vaikuttaa? Kertokaa kaikki mitä tiedätte.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu