Islamhan on tiukan monoteistinen uskonto.
Mita vikaa sitten polyteistisissa uskonnoissa kuten Hindulaisuudessa on? Kai hindut ihan tyytyväisiä ovat ilman Raamatulla tai Koraanilla päähän lyömistäkin. Hinduismi ei koskaan häviä Intiasta vaikka joku sellaista toivoisikin.
Mita vikaa sitten polyteistisissa uskonnoissa kuten Hindulaisuudessa on? Kai hindut ihan tyytyväisiä ovat ilman Raamatulla tai Koraanilla päähän lyömistäkin. Hinduismi ei koskaan häviä Intiasta vaikka joku sellaista toivoisikin.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Koska se on epäjumalan palvontaa.
He palvovat muita jumalia Jumalan rinnalla/sijasta. Heidän määränpäänsä on Helvetintuli.
Totta kai jokainen muslimi toivoisi, että esim. hinduismi häviäisi, sillä emmehän me toivo kenenkään joutuvan Helvetin tuleen!
Voivat he olla tyytyväisiä tässä elämässä, mutta tuonpuoleisessa heidän osnnsa on täynnä kurjuutta!
päästään taas aiheeseen että kuinka niille käy jotka eivät islamista ole koskaan kuulleetkaan?
He joutuvat testiin tuomionpäivänä. Jos he ovat uskoneet yhteen Jumalaan eivätkä ole palvoneet ketään Hänen rinnallaan, he pelastuvat.
Jumala on Armollinen, anteeksiantava.
Eli suoraan sanottuna: Jos kukaan ei ole koskaan kertonut heille että yksijumalaisuus on se oikea juttu, jos heillä ei ole koskaan ollut mahdollisuutta saada tätä tietoa niin he joutuvat helvettiin?
joku taitaa käyttää nimimerkkiäsi - Sawdah on sentään älykäs nainen, en usko että tämä vitsi oli hänen käsialaansa!
että jopa täysin eristyksissä elävät ihmiset uskovat Jumalaan.
Kuten sanoin Jumala tietää parhaiten mitä he tietävät ja toimii sen mukaan.
Jumala ei tee vääryyttä kenellekään.
Sinä olet vastuussa, sillä sinulla on tilaisuus tutustua eri uskontoihin, joten jos et hyväksyä islamia, tiedät minne joudut.