Onko hyvät sukset?

kaipaa neuvoa..

Sain loistavan tarjouksen Atomic Balanze 9:6 Diva (Tiger) Skis w/Device 2.59 eli viime vuoden mallia. Onko kellään kokemusta tai muuten vaan tietoa tästä suksesta? Onko hyvä? Onko jäykkä? Sekä muuta infoa :)

Kiitän !!!

3

1980

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ex-Pro

      En tiedä mitkä ovat taitosi laskettelijana ja millaisia vaatimuksia suksille laitat mutta yleisesti ottaen perusnormit ovat nämä:

      1) Tiimalasisukset kääntyvät
      2) Osta pidemmät sukset(suurpujottelusukset), jos haluat vakautta ja kovempi vauhtisia käännöksiä.
      3) Osta lyhyemmät sukset (pujottelusukset), jos haluat nopeita, kovalla käännössäteellä olevia käännöksiä.


      Suksen jäykkyyteen ja siihen kuinka suksi reagoi laskijan painoon, näistä asioista turisti voi vain unelmoida. Vain kansainvälisen ja kansallisen tason huippulaskijat saavat itselleen täysin optimoituja suksia.

      Jäykästä suksesta turisti saa vain päänvaivaa, koska turistin taidot eivät riitä suksen vaatimaan tekniikkaan. Jäykkää suksea ei kannata ostaa etenkään silloin, mikäli ei osaa tehdä löysälläkään suksella carving käännöstä puhtaasti.

      Mikä on hyvä turistin suksi? -Se on sellainen, jolla itse voi tuottaa hyviä käännöksiä ja se selviää vain kokeilemalla.

      Käytettyjä suksia ostaessa kannattaa kysyä, josko suksia voisi testata n. tunnin ajan.

      Lisäksi käytetyistä suksista kannattaa katsoa missä kunnossa ne on... eli katsoa sinne pohjapuolelle... EI sitä onko naarmuja päällisin puolin.

      1) Tarkista onko pohjassa syviä naarmuja? -jos on voit tingata hintaan siihen vedoten.

      2) Tarkista paljon kanttia suksessa on jäljellä? - jos kanttia on jäljellä sen verran, että kantti juuri ja juuri näkyy---> ei kannata ostaa koko suksea.

      • Aloittava

        Näytät elevan perillä asioista, koskien laskettelua. Kertoisitko ystävällisesti, millä kaavalla valitaan suksen pituus?, noin karkeesti..


    • asdf sdafsdf

      HAHHAHAHHAHHAHAHHAHAHHAHHAHAHHHH

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kanki kovana; ei tiedä pornovideoista mitään

      Kaikkosen erityis­avustajan asunnossa kuvattiin pornoa. Väittää ettei tiedä asiasta yhtään mitään. https://www.is.fi/po
      Maailman menoa
      207
      7246
    2. Halaisin sua mies

      Jos voisin 💗
      Ikävä
      52
      2794
    3. Onkohan meillä kummallakin joku pakkomielle toisiimme

      Vähän luulen että on..
      Ikävä
      188
      2261
    4. Mitä tämä on

      Ajatella, olen viimeksi nähnyt sinua melkein vuosi sitten ohimennen. Ja silloinkin sinä välttelit minua. En ole kuullut
      Tunteet
      10
      1633
    5. Ei monet elä kuin alle 60 v, mikä vaikuttaa?

      gulp, gulp.. Juice Leskinen eli 56 vuotta. Matti Nykänen eli 55 vuotta. Topi Sorsakoski eli 58 vuotta.
      Maailman menoa
      148
      1609
    6. Hakalan asunnossa on kuvattu aikuisviihdesivusto Onlyfansin kautta julkaistu pornovideo.

      Keskustan puheenjohtajan Antti Kaikkosen avustaja Jirka Hakala ei jatka tehtävässään. Keskustan puoluelehti Suomenmaa ke
      Helsinki
      19
      1277
    7. Olen valmis

      Kohtaamaan sinut tänä kesänä, jos sellainen sattuma osuu kohdalleni.
      Ikävä
      74
      1200
    8. Nyt on konstit vähänä.

      Nimittäin tuulivoiman vastustajilla, kun pitää perättömiä ilmiantoja tehdä. Alkaa olla koko vastustajien sakki leimattu,
      Kiuruvesi
      38
      1143
    9. Hyvää yötä kaivatulleni

      En pysty tekemään kokemaan mitään sielussa tuntuvaa, syvää, vaikuttavaa, ilman että rinnastan sen sinuun. Niin kävi tänä
      Tunteet
      24
      1107
    10. Tilinpäätösvaltuusto 27.5

      Samalla viimeinen kokous ennen uudenvaltuustokauden alkamista. Vanhat antavat itselleen erinomaiset arvosanat, ja siirty
      Pyhäjärvi
      50
      1019
    Aihe