Teatteri- kuopan

Liput

Itellä ei ole muuta kokemusta, lipun myynti aloitus päivän puoleen päivään asti. Sen ymmärtää muutamassa tunnissa myydää liput loppuun, enkä ole sen koomin lippuja kysellyt. Mutta mielenkiinosta vaan kun. Sitkaana kuulee huhua että parempiin näytäntöihin, liput ois jo myyty ennen ensimmäitäkään lipun myynti päivääkään, että kunnan isokenkäiset vetäsis välistä.

11

1751

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • niin ei jää tyhjin käsin

      Kun jostakin näytännöstä ilmotetaan ja haluan varmistaa sinne pääsyn, soitan opistolle ja varaan lipun itselleni. Sitten käyn lähempänä näytäntöä lunastamassa sen. Se on vaan totuus että nopeat syövät hitaat. Ei kannata jättää lippujen hankintaa viime tippaan. Monet näytännöt on loppuunmyytyjä - ja se tietty on ihan hieno asia!

    • siellä muka

      jotain katsomisen arvoista? Osta liput kaupungin näytöksiin, saat vastinetta rahoillesi.

      • löytyy

        Et ilmeisestikään ole vielä vieraillut Teatterikuopalla, kun kirjoitat tuollaisia.

        Teatterikuopalla on ollut vuosien aikana paljon hyviä esityksiä. On aivan uskomatonta, kuinka esim. Nurkkanäyttämö pystyy noihin suorituksiinsa ja ihan harrastajapohjalta!! Nurkkanäyttämön näyttelijöille ei makseta palkkaa, kun he harjoittelevat iltakaudet esityksiään! Harrastajapohjasta huolimatta jälki on kuin ammattilaisten. Tätä todistaa Kaasuvalo-näytelmäkin, joka on parhaillaan menossa siellä.

        Toisin on Oulun kaupunginteatterilla. Siellä koko väki tekee näytelmiä päätyönään, minkä vuoksi teatterin kulut ovat omaa luokkaansa. Siellä täytyy odottaakin verorahoille vastinetta. Paljon jää vielä sellaistenkin oululaisten maksettavaksi, jotka eivät koskaan käy teatterissa.

        Nurkkanäyttämön lisäksi Teatterikuopalla on usein ulkopuolisia esityksiä, ja silloin pääsee nauttimaan tosi ammattilaisten osaamisesta.

        Suosittelen, että menet rohkeasti Teatterikuoppaan katsomaan kaikenlaisia esityksiä!


      • katsoja

        Oletko käynyt katsomassa mitään kun sanot noin? Jos tykkää kolmen tunnin uuvuttavan pitkästä modernista versiosta Kalevala niin mene toki Ouluun katsomaan mutta jos haluat nähdä lasten tai aikuisten ammattitaidolle juuri katsojalle tehtyä teatteria tule Teatterikuopalle.


    • Plääh!

      Opettele ensin kirjoittamaan, ennen kuin valitat asioista kirjallisesti.

      • mieltä!

        ei tuosta jutusta saa mitään selvää.


      • silmälasit
        mieltä! kirjoitti:

        ei tuosta jutusta saa mitään selvää.

        Vai oisko lukihäiriö


    • kylällä

      että ovat lopettamassa Teatterikuopan toiminnan. Kuulemma ajautunut koko kansalaisopisto rahoitus ongelmiin sen vuoksi. Muuten joutuisivat karsimaan perustoiminnasta.
      No hyvä, että jotain saavat aikaseksi, ylettömien kulujen karsimiseksi.
      Ei taida opistolla olla oikein talousihmisiä johdossa, ilmeisesti joitain muuhun kelpaamattomia poliitikkoja.

    • nurkkanäyttämöläinen

      Ihan alkuun: mukava kuulla että Teatterikuoppa ja Nurkkanäyttämö kirvoittavat mielipiteitä!

      Nurkkanäyttämöläisenä voin kertoa, että ainakaan meidän korviin asti ei ole kantautunut tietoa Kuopan lopetusaikeita - ovat siis varmasti perättömiä puheita! Toimintaa olemme suunnitelleet jo pitkälle, sen mukaan mitä harrastajilla rahkeita riittää. Meillä on tosiaan Kaasuvalo-näytelmä vielä ensi viikonloppuna tarjolla ja joulukuun alkuun valmistamme aidon sadun, Tuhkimon. Viime sunnuntaina Kaasuvalossa oli liki 200 katsojaa, mutta tyhjiä penkkejä oli vielä jäljellä. Mukaan siis mahtuu.

      Muistaakseni Liian paksu perhoseksi -näytelmä muutama vuosi sitten oli ainoa, jossa oli ennakkoon loppuunmyytyjä näytöksiä. Tuolloin olimme vielä Martinniemessä, jossa oli huomattavasti vähemmän paikkoja katsomossa. Melkein voisi väittää, että kaikkiin esityksiin mahtuu. Toki kannattaa varmistaa pääsy näytökseen opistolta etukäteen.

      Sen voin kertoa varmana totuutena, että lippuja ei kukaan vedä välistä. Jos näin olisi, Nurkkanäyttämö ärähtäisi aiheesta varmasti. Teemme teatteria kaikille - emme vain isokenkäisille.

      - Komisario Rough -

    • katsoja

      Teatterikuopan lippuja myydään kaikille ihmisille. Operettiviikkojen lippuja varataan kuitenkin isommissa ryhmissä( yritykset) Haukiputaan omaa tuotantoon lippuja myydään kaikille teatterista innostuneille. Teatterikuopan sali vetää melkein 300 ihmistä ja muutamia näytöksiä on ollut esim.Topi Mikkolan esitykset joihin liput menevät heti. Kiiminkijoen opisto lähestyy Haukiputaalaisia joka syksy tiedotteella josta näkee koko syksyn Teatterikuopan tapahtumat joten kannattaa olla ajoissa liikkeellä.

      • on saanut

        minä ainakin aina kun oon vain ovelta mennyt ostamaan, koskaan ei oo tarvinu ovelta kääntyä pois. Siellä oli myös lappu että lippuja voi ostaa muuhunkin aikaan, siis teatterikuopalta, ei vain ennen näytöksiä


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten reagoisit

      Jos ikäväsi kohde ottaisi yhteyttä?
      Ikävä
      79
      3214
    2. Olisiko kaivattusi

      Sinulle uskollinen? Olisitko itse hänelle?
      Ikävä
      49
      2410
    3. Ihana nainen

      Suukotellaanko illalla?☺️ 🧔🏻🫶
      Ikävä
      32
      2137
    4. Sinkkujen kommentti järkyttävään raiskaukseen

      Mikä on kommenttisi tähän järkyttävään raiskaukseen? https://www.is.fi/uutiset/art-2000011204617.html Malmin kohuttu sa
      Sinkut
      481
      2122
    5. Ootko koskaan miettinyt että

      miksi kaivatullasi ei ole puolisoa?
      Ikävä
      137
      1889
    6. Ryöstö hyrynsalmella!

      Ketkä ryösti kultasepänliikkeen hyryllä!? 😮 https://yle.fi/a/74-20159313
      Hyrynsalmi
      31
      1822
    7. Huomenta ihana

      Mussu ❤️.
      Ikävä
      31
      1755
    8. Sukuvikaako ?

      Jälleen löytyi vastuulliseen liikennekäyttäytymiseen kasvatettu iisalmelainen nuori mies: Nuori mies kuollut liikenne
      Iisalmi
      10
      1599
    9. Joskus mietin

      miten pienestä se olisi ollut kiinni, että et koskaan olisi tullut käymään elämässäni. Jos jokin asia olisi mennyt toisi
      Ikävä
      5
      1350
    10. Hyvää yötä

      Söpöstelen kaivattuni kanssa haaveissani. Halaan tyynyä ja leikin että hän on tässä ihan kiinni. *olet ajatuksissani
      Tunteet
      6
      1274
    Aihe