huippupaikat miamissa

kaaleppi55

Olen menossa ens kuussa miamiin. Kuukauden siellä vietän. Ois kiinnostanu itetää, voiko miamissa käydä kattoon jotain elokuvastudioita, missä on kuvattu esim. miami vice tai muodon vuoksi-sarjoja. Voiko siellä bongata julkkisten koteja? Ym. aiheeseen liittyvä, pakolliset näkemiset, baarit, piitsit, rakennukset, kaikki tänne! Kiitos.

7

2331

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sniff and go

      Ainut elokuvastudio jonne tehdaan turistikierroksia loytyy Orlandosta mika on keski-Floridassa, ei Miamissa.
      Julkkisten koteja voi kylla bongata, en tieda onko mitaan kierroksia erikseen jarjestetty. Senkun otat auton tai pyoran alle ja suuntaan starfish islandille.

      Tekstin rakenteesta paatellen olet alle 21, joten klubit ja baarit voidaan unohtaa. Keskustassa on pari kattoa pomputtavaa suosittua klubia, South Beachilla tietysti Mango ja muutama muu paikka. Peilipoyta ja pieni valkoinen viiva on tietysti pakollinen nakeminen Miamissa ennen biletysta. South Beachin lisaksi pohjoisemmassa on aito nudistiranta, Haulover beach.
      Rakennukset? Miami on taynna art decoa ja kaunista arkitehtuuria, ihaile kokonaisuutta.

      • Miami vai Vice

        Vai Starfish Island... Kysymys oli siitä ihan oikeasta Miamista, ei siis mistään Vice Citystä. Saaren oikea nimi lienee Star Island. Fisher Island on sitten erikseen. En käynyt kokeilemassa, mutta Star Island näytti hieman siltä että siellä ei paljon turistit pyöräile eikä ainakaan autoile. Meren puolelta näkee hyvin, varmaan paremminkin kuin maista. Bayside Marinasta lähtee "The Rich and Famous"-risteilyjä useammankin firman toimesta. Löytyy netistä kun etsii. Se on sitten ihan toinen asia miten paljon näissä taloissa loppujen lopuksi on nähtävää...


      • käynyt
        Miami vai Vice kirjoitti:

        Vai Starfish Island... Kysymys oli siitä ihan oikeasta Miamista, ei siis mistään Vice Citystä. Saaren oikea nimi lienee Star Island. Fisher Island on sitten erikseen. En käynyt kokeilemassa, mutta Star Island näytti hieman siltä että siellä ei paljon turistit pyöräile eikä ainakaan autoile. Meren puolelta näkee hyvin, varmaan paremminkin kuin maista. Bayside Marinasta lähtee "The Rich and Famous"-risteilyjä useammankin firman toimesta. Löytyy netistä kun etsii. Se on sitten ihan toinen asia miten paljon näissä taloissa loppujen lopuksi on nähtävää...

        Lähellä korishallia on satama, josta lähtee vähän väliä laivoja, jotka menee sellaista reittiä, jossa sijaitsee monien julkkiksien hulppeat talot/linnat. Kestää jonku puolisen tuntia ja ei maksa paljoa. Kannattaa mennä. Muutenkin hieno paikka.


    • hille2

      Mitä olen ulkomaan lehdistä lukenut, Miami Vice kuvattiin suurimmaksi osaksi Etelä-Amerikassa.

    • eki.

      http://www.gmcvb.com/Index.asp

      Vinkkejä:
      1. Ota hotelli South Beachiltä, jossa paras meno ympäri vuorokauden Art Deco alue(rakennukset)
      2. Down town Miami on kuollut paikka lukuunottamatta Bay Side.
      3. Vaihtelua bilepaikkoihin löytyy Coconut Grove, jossa huomattavasti vähemmän turisteja kuin South Beachillä
      4. Key Biscayne - täälläkin voi käydä
      5. Halpaa shoppailua "sawgrass mills" - taitaa olla Fort Lauderdalen/Browrd Countyn puolella, mutta varmaan löytyy jotain kuljetuksia jos ei ole autoa käytössä.
      6. Kallista shoppailua, Coconut Grove ja south Beach
      7. Elokuva studiot Orlandossa, varmasti löytyy kuljetuksia jos ei ole autoa käytössä.
      8. Lisää Biletystä - Key West. Löytyy kuljetuksia.
      9. Luontoa(Helvetin iso Suo) - 50km Länteen, löytyy kuljetuksia.

      • -H-

        Todella kallis mutta tietyllä tavalla ihan näkemisen arvoinen paikka on myös Balharbour Shops-mall Miami beachillä jossain 100. streetin paikkeilla. Siellä ei kyllä mene kuin pari tuntia.

        South Beachiltä näytti olevan jotain bussi-reissuja Sawgrassiin, kannattaa varmaan kysäistä siltä hotellin lobbyn nurkassa esitteidensä kanssa nököttävältä kuubalaiselta. Sawgrassissa oli aika edullista. Autolla pääsi näppärästi sinne(kin).

        Ja jos nyt hotelli ei ole ihan South Beachin ytimessä (mistä se ilman muuta kannattaa ottaa) niin bussit kulkevat aika hyvin Collins avenueta pitkin. Tasaraha 1,5 taalaa vaan maksuautomaattiin ja jo on linja-autossa tunnelmaa. Taksi kuitenkin maksaa sen kymmenisen taalaa/sivu.


    • ..lähistöllä.

      Elikkäs Miami Beachin lähellä kulkee merikanava, jonka rannalla on julkkisten ja rikkaiden nuorien huviloita. Jokaisen huvilan edessä on vesiskoottereita ja suuria moottoriveneitä. Collins' avenulla voi bongailla näiden blingbling-rappareiden autoja, joiden bassot kuuluvat tien toisesta päästä toiseen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      84
      7132
    2. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      27
      7079
    3. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      117
      6215
    4. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      45
      5414
    5. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      84
      5318
    6. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      63
      5225
    7. Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?

      Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus
      Maailman menoa
      41
      5120
    8. Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi

      Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset
      Maailman menoa
      27
      4605
    9. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      19
      3555
    10. Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto

      vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html
      Maailman menoa
      300
      3400
    Aihe