Homeopaatin vastaanotolla

jacumsacum

Olen lukenut jostakin, että ensimmäinen homeopaatilla käynti saattaisi kestää kaksikin tuntia, omani kesti 20 minuuttia.
Tajusin myöhemmin, että olin unohtanut puhua välilevynpullistumista ja siitepölyallergiasta kokonaan...
Hänellä oli kiire ja hän sanoikin joutuvansa käymään alkuhaastattelun nopeasti ja kyseli lempivärejä, suhdetta eläimiin yms.
Miltä tämä teistä kokeneemmista kuulostaa?
Tuli vain jälkikäteen paine, että vastasinkohan nyt "oikein" lempivärini, jos sillä oli isokin vaikutus määrättyihin aineisiin... Kun en oikein osaa yksittäistä lempiväriä sanoa.

6

1611

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyttö.

      Mitähän se sinun lempivärisi vaikuttaa mihinkään? Minäkin olen käynyt homeopaatin vastaanotolla, ja kyllä tuo sinun homeopaattisi vaikuttaa aika puoskarilta. Että ensinnäkin kyselee lempivärejä ja aika ohi 20 minuutissa, huh. Minulla kesti yli tunnin, ja homeopaatti katsoi silmät, kuten kuuluu, ja kyseli sen mukaan, onko näitä ja noita oireita, ja varmistui siitä, mitä ongelmia minulla on ja sen mukaan määräsi lääkkeetkin.

      Paljastuihan sieltä kilpirauhasen vajaatoiminta, munuaisten toimintahäiriö, vatsakatarri ja avun sain kovaan stressiinkin.

      • korjaus

        Homeopatia on itsessään täydellinen lääkintämuoto. Silmistä katsominen ei "kuulu" asiaan eikä liity osana homeopaattissen hoitoon. Homeopaattisi sattuu vain olemaan asiaan perehtynyt.

        Myös esim. vyöhyketerapia sopii erittäin hyvin homeopaattista hoitoa tukemaan.


      • tyttö.
        korjaus kirjoitti:

        Homeopatia on itsessään täydellinen lääkintämuoto. Silmistä katsominen ei "kuulu" asiaan eikä liity osana homeopaattissen hoitoon. Homeopaattisi sattuu vain olemaan asiaan perehtynyt.

        Myös esim. vyöhyketerapia sopii erittäin hyvin homeopaattista hoitoa tukemaan.

        Ja minä vastaanotankin vyöhyketerapiaa viikoittain.


    • ope73

      Aika oudolta kuulosti tuo 20 minuuttia. Olen itse ollut kahdesti eri homeopaatilla, enkä ole sieltä alle puolentoista tunnin selvinnyt. Olihan siinä haastattelussa monenlaisia "hassuja" kysymyksiäkin, mutta niilläkin kuulemma on tärkeä osansa kokonaiskuvan muodostamisessa. Silti vaikuttaa, että sulla kävi huono säkä homeopaatin valinnassa... Kokeile jotain toista, itse tykkäsin molemmilla kerroilla ja sain toki paljon apua. Mulla ei muuten katsottu silmiä, mutta kieltä kyllä.. :)

      • jacumsacum

        Osaisitteko suositella homeopaattia pk-seudulta?
        Olisi hyvä kuulla tyytyväisen asiakkaan kokemus.
        Jos syystä tai toisesta ette halua suositella julkisesti, voi minulle laittaa s-postia [email protected].


        Olisin todella kiitollinen...


      • hesassa
        jacumsacum kirjoitti:

        Osaisitteko suositella homeopaattia pk-seudulta?
        Olisi hyvä kuulla tyytyväisen asiakkaan kokemus.
        Jos syystä tai toisesta ette halua suositella julkisesti, voi minulle laittaa s-postia [email protected].


        Olisin todella kiitollinen...

        käykö vielä se lääkäri L.sulkakoski hesassa ottamassa vastaan potilaita


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4946
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3516
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2963
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2935
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2767
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2280
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      39
      1778
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1700
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1691
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1584
    Aihe