taikka dvd:lle? mitä piuhoja tarvitaan? mun telkussa ei ole kuin yksi paikka scart-johdolle..
(onko olemassa "jatkojohtoa" scart-johdoille,missä olisi 2 liitäntämahdollisuutta,kuten tavallisissa "töpseleissä"?)
mihin tarkoitukseen on se piuha missä on 3 plugia:punainen,valkoinen ja keltainen?
onko YLIPÄÄNSÄ mahdollista siirtää digi"ainesta" vhs:lle tai dvd:lle?
voiko siirtää digitallennetta
4
323
Vastaukset
- kuntoon
kyllä boksiin voi laittaa haaroittimen scart-johdolle jos siinä on vain yksi scart-paikka.
(television scart-paikoilla ei ole tässä asiassa merkitystä montako niitä on)
ja se piuha jossa on kolme rca-liitintä:
punainen: ääni vasen
valkoinen: ääni oikea
keltainen: komposiitti video.
eli jos boksissa on tuollaiset liitännät, niin sellainen sovitin löytyy, jolla tuon saa videoihin tai dvd-tallentimeen.
jos haluat kytkentäesimerkkejä, niin kerro digiboksisi merkki ja malli! Ohjelman voi kopioida joko VHS:lle tai DVD:lle. Yleisesti VHS-nauhuri kytketään boksin kakkoscartiin ja DVD-tallennin boksin ja TV:n väliin. Etenkin väliaikaisissa kytkennöissä toki voi toimia muutenkin.
Scart-jakajia on olemassa, mutta ne eivät ole kovin suositeltavia, koska sighnaalitasot menevät niissä miten sattuu. Tuo piuha on RCA-piuha. Keltainen on komposiittivideo, punainen on oikea äänikanava ja valkoinen (tai musta) on vasen äänikanava. RCA on sähköisesti identtinen scartin kanssa, joten sopivalla adapterilla tai johdolla RCA:n voi liittää scartiin). On tosin huomattava, että toisissa televisioissa etupanelin kamera RCA voi olla suoraan kytketty scartiin, joten se ei ole erillinen liitäntä. Olisi parempi, jos kertoisit suoraan mitä liitäntöjä laitteissasi on tai mitkä laitteet on kyseessä, etkä panisi muita arvailemaan.
Digiainesta sinänsä ei siirretä VHS:lle tai DVD:lle. Kuva siirretään analogisena scartia pitkin. Periaate on, että jos signaali näkyy TV:ssä sen voi tallentaa (Tähän on pari poikkeusta, jotka eivät liity tähän)- mut ei toiminut..
kiitos tosiaan.
tein liitännät neuvojen mukaan, mutta vhs ja dvd eivät löytäneet digiboksin kanavaa.katsomaan pystyin kyllä mutta tallennus ei onnistunut.
laitteideni merkit: telkkari on AMS, video JVC, boksi SALORA, dvd PHILIPS. mut ei toiminut.. kirjoitti:
kiitos tosiaan.
tein liitännät neuvojen mukaan, mutta vhs ja dvd eivät löytäneet digiboksin kanavaa.katsomaan pystyin kyllä mutta tallennus ei onnistunut.
laitteideni merkit: telkkari on AMS, video JVC, boksi SALORA, dvd PHILIPS.Ei sillä digiboksilla ole mitään kanavaa vaan tallennus tapahtuu scartista. Tämä on nimellä AV tai EXT ja mahdollisesti numero perässä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1851549
No nytkö tuli lähtö Orpolle?
Pieniä oli Marinin aamupalasilakat joulukaloiksi vrt. Orpon 35 miljoonan euron kähmintä johonkin Vapaavuoren urheiluhall2001411Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä431129Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad43833- 14720
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä30711Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver21700- 36691
Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .20646Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46617