olen käyttänyt cipramiliä pitkään 60 mg aamuisin ja illalla joko 45 mg remeron tai 150 mg doxal. iltalääkket ovat antaneet unen, mutta cipramil ei tunnu tehoavan lainkaan ja olen vaihtamassa sitä efexor 75 mg tablettiin. onki kenelläkään tietoa tehoako efexor paremmin paniikkihäiriöihin sekä ahdistukseen ja masennukseen. kiitollinen kommenteista. kiitos jo etukäteen ja uudet ajatukset auttavat eteenpäin.
efexor
paulinka
92223
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
efexor depotin käytöstä.
Aikaisemmin oli seromex ja tais olla muutakii ,mut
efexorin käyttön aloittamisen jälkeen mulla alko
hyvin menee.
Ei tietenkään hetkessä mut pitkällä aikavälillä kun on pitkävaikutteinen(depot).
mulla oli 150mg...aika pikään ja nyt olen puolittanu
75mg,n.
tarvittaissa diapam ja nukahtamis lääke.
mulla on aika hyvin kun olen päässy eläkkeelle et sekin on auttanu jaksamiseen.
Nyt alkaa olla intoo jo tekemisiinkii 5vuoden jälkeen kun romahdin.
kyllä muakii hikoilutti ja oli vauhti päällä...mut ei mitenkään yli ammuttuu,,,,mulle sopi juuri se vauhti
kun olin ollu pitkään "paitsiossa" eläny vaan toisille.
Vauhti kesti noin vuoden ja selvisin kun varmaan oli elämättä se vaihe elämässä.
jälkikäteen sen olen huomannu.
mulle sano leku et en ole maaninen kun menottaa sillon.kai se oli elämätöntä elämää,,,,
onneks ukkokin kesti sen mut olihan se saanu kaiken sitä ennen....joten en välittäny,,,
nyt taas on tasasen tappavaa tää elo....
Käytin Efexoria 6 kk. Pääsin ylös masennuksesta, mutta Efexor aiheutti minulle hurjan vauhdin kiihtymisen. Sainkin sitten 2-suuntaisen diagnoosin ja Efexor ja muutkin mielialalääkkeet piti lopettaa. Painuin taas pohjaan. Nyt on löytynyt lääke 2-suuntaisen hoitoon ja olen ollut tasapainossa reilun kuukauden. Aikaa romahduksesta tähän päivään on melkein 2-vuotta.
Hei Paulinka! minä söin efexoria noin 2-3 kk ja ei sinä aikana ollut mitään muuta haittaa kuin runsas hikoilu mutta sitten minun ois pitäny vaihtaa lääkitystä kun eivät tehonneet minulla ja en ole koskaan kokenut mitään sellaista kun sillon kun lopetin niitten käytön oli niin hirvee olo melkeen viikon että sillon päätin että vaikka oisin kuin masentunu niin en enään koskaan laita masennus lääkeittä suuhuni ja en ole sitä tehnyt sen jälkee ja mieli on välillä hyvä ja välillä huono ja tästä on nyt aikaa noin puoli vuotta että en suosittele kenellekkään niitä efexoria
näin minä sanoin lekurille eikä millään halunnut uskoa mutta minulle tupo efeksor olijärkkyä vauhtia ja ruokahaluttomuutta sekä omituista kiihtymystilaa pukkasi kokoajan päälle,yäk ikinä en enää huoli sitä lääkettä?!
on erilaisia. Mulle Efe on ollut ainoa sopiva masennuslääke. Monet olen kokeillut. Ilman lääkkeitä en olisi edes elossa.
Efe tehoaa hyvin masennukseen, mutta ei ahdistukseen.
mulla lähti hiuksia ja hikoilin kun söin efexoria... muuten mulla toimi auttoi tosi hyvin. sain saman kaltaisen lääkkeen nyt syön cymbaltaa..
Vuosien käytön perusteella voin sanoa, että masennukseeni se on auttanut, mutta ahdistukseen ei ja siihen käytän toista tuotetta. Yritä ottaa efe säännöllisesti, niin saat parhaan hyödyn. Mutta muitakin lääkkeitä voi siinä sivussa ottaa, jos siltä vaikuttaa. Katso rauhassa, miten menee.