Hei!
Olen yrittäjä ja liikkeestäni saa samokin opiskelijakortilla alennusta. Pisti erään asiakkaan kohdalla hieman mietityttämään ja toivoisin että te kortin omistajat voisitte yksityiskohtaisesti kertoa että minkälainen on tämän lukukauden opiskelijakortin tarra. Onko se samanlainen hopeinen kuin viime lukukaudella? Kiitos!
Olen yrittäjä ja liikkeestäni saa samokin opiskelijakortilla alennusta. Pisti erään asiakkaan kohdalla hieman mietityttämään ja toivoisin että te kortin omistajat voisitte yksityiskohtaisesti kertoa että minkälainen on tämän lukukauden opiskelijakortin tarra. Onko se samanlainen hopeinen kuin viime lukukaudella? Kiitos!
Vastaukset 4
Vanhimmat
...tiedustelisit asiaa "Ammattikorkeakoulut"-palstalta. Tämä on "Yliopistot- ja korkeakoulut" -palsta. Täällä käyvillä on SYL:n opiskelijakortti, ei SAMOK:n.
Voi olla vaikea saada vastausta sieltäkään. Näyttää nimittäin sielläkin "käyvän" enemmän noita SYLliläisiä kuin SAMOKkilaisia...
kuitenkaan lähdetä saivartelemaan - samanlaiset tarrathan niissä on - vai oletko liian arvokas vastaamaan kysymykseen.
Niin, näyttäisi olevan tuollainen valkoinen, jossa teksti punaisella ja vinoittain lukee hopealla pienellä tekstillä jäsenmaksu.
-"--vai oletko liian arvokas vastaamaan kysymykseen. "
En liian arvokas vaan liian/tarpeeksi tarkka talousestani pitääkseni puoleni etuuksien kanssa.
Miksi vastaisin kysymykseen, jonka tarkoitus on selkiyttää SAMOK:n ja kysyjän välistä yhteistyötä, josta hyötyvät SAMOK:n jäsenet ja (luultavasti, toivoakseen myös) kysyjä - mutta en minä? Jos yrittäjä tekee sopimuksen yhteistyöstä SAMOK:n kanssa tai myöntää ilman sen kummempia sopimuksia yksipuolisesti alennuksen SAMOK:n kortin haltijoille lisämyynnin toivossa, niin miksi minä ryhtyisin korvauksetta konsultiksi etuusasiassa josta en itse hyödy - kun SYL:n kortilla ei niitä alennuksia saa (ainakaan ap. eli yrittäjä-Riikka ei moisesta maininnut)?
Myöntäköön yrittäjä alennuksen myös SYL:n kortin haltijoille, jos mielii saada heiltä ilmaista konsulttiapua, tai kyselkööt sitten niiltä jotka niistä alennuksista hyötyvät älköönkä opiskelija-alennuskuvionsa ulkopuolelle jätetyiltä.
Hyvää hyvyyttäni kerroin kuitenkin mistä ne alennusten saajat oikeasti löytyvät, jotta kysymyksen esittäjä saisi vastauksen niiltä joita asia koskee. Ja luotettavan vastauksen, sitäpaitsi: sinun vastauksesi oli harhaanjohtava, sillä ei niitä jäsenmaksuja joka paikassa siihen tarraan paineta. Ilmeisesti sinun mielestäsi toiminnassani kuitenkin oli jotain moitittavaa (mitä?), kun kerran tunsit pakottavaa tarvetta sitä kommentoida. Pahat PMS:t, pipo muuten kireällä vai päätitkö ihan muuten vain aloittaa maailman vääryyksien parantamisen täältä etkä itsestäsi? :)