kaapelissa on valinnanvaraa elokuvakanavistakin.
mietin vain, että kunpi kannattaa tilata, tv1000 eli nykyinen viasat kulta vaiko canal .
kummassa paketissa tulee enemmän uusia elokuvia kuussa ja kummassa on paremmat elokuvat tarjonnassa?
käsittääkseni canal näyttää 25 uutta elokuvaa joka kuukausi ja lisäksi c moree:lla tulisi 10 uutta elokuvaa?
miten viasatin tv1000:lla?
ja urheilu mua ei hirveästi kiinnosta, vaikka kummassakin paketissa sitä tulee kanssa..
mietin vain, että kunpi kannattaa tilata, tv1000 eli nykyinen viasat kulta vaiko canal .
kummassa paketissa tulee enemmän uusia elokuvia kuussa ja kummassa on paremmat elokuvat tarjonnassa?
käsittääkseni canal näyttää 25 uutta elokuvaa joka kuukausi ja lisäksi c moree:lla tulisi 10 uutta elokuvaa?
miten viasatin tv1000:lla?
ja urheilu mua ei hirveästi kiinnosta, vaikka kummassakin paketissa sitä tulee kanssa..
Vastaukset 13
Vanhimmat
Lue myös tuo viestiketju Canal Plussan kanavapakettiuudistuksesta, eli tulevaisuudessa voi tilata pelkästään elokuvakanavia ja urheilukanavia ei ole enää pakko ottaa (toki sekin on mahdollista Total-paketissa tai pelkkää urheilua sisältävässä Sport-paketissa).
Viasatin pakettia katsoessa et voi käyttää samaa vastaanotinta kuin Canal Digitalin pakettia katsoessa. Viasat käyttää Viaccess-salausta, kun taas Canal Digital (ja sitä myötä myös Canal Plus) käyttää Conax-salausta.
:Viasatin pakettia katsoessa et voi käyttää samaa
:vastaanotinta kuin Canal Digitalin pakettia
:katsoessa. Viasat käyttää Viaccess-salausta, kun
:taas Canal Digital (ja sitä myötä myös Canal Plus)
:käyttää Conax-salausta.
Jos on kaapelissa riittää että on Conax lukija digiboxista. Kaapelifirma lähettää streamin Conax
salauskuoresta. TV1000/Viasat käyttää nykyään SAT
puolella NDS VideoGuard salausta, heittivät Viaccess salauksen kierrätykseen kun jengi katseli
ilmaiseksi kanavaa piraattikorteillaan. VideoGuard
systeemiä ei olla viellä virallisesti murrettu,
johtuen sen variointicamelont ominaisuudesta jossa
kunkin 'asiakkaan' eli lähettäjäyhtiön Videoguard
järjestelmän algoritmi on erilainen eli yhteistä
tekijää ei ole vaikka purkuchipit on samat kuten
myös älykortin perussofta.
TV1000/Viaccess edellyttää SAT sopimusta tehdestä
että käytät vain heidän ennaltavalitsemaansa
sat viritintä. Videoguard CAM moduleita ei
edelleenkään ole helposti saatavilla. Toinen on
että käyttävät XTV / MediaHighway NDS palikoita EPG
palveluunsa jotka edellyttää customoitua boxia
Canal / Canal Digital sitten leikkii oman
Conax Pairing systeemin kanssa joka periaatteesta
SAT käytössä myös heidän omaa boxiaan. Omien käyttö
on riskipeliä. Canal käyttää Conax 5 tai Conax 7
järjestelmää, eräs teoria on että lähete on Conax
5 mutta kortit ovat turvallista Conax 7 tasoa.
Pairing tarkoitaa että voit ajaa korttia vain
määritellyistä SAT boxsien kanssa, kaverin lootasta
ei toimi. Pairing on mahdollista n. 10 laitteelle
jotka ohjelmoidaan kortin sirulle valtuussignaloinin kautta.
Canal :lla tulee jotkut elokuvat DD 5.1, kun taas TV100:lla ei tule.
[Canal :lla tulee jotkut elokuvat DD 5.1, kun taas TV100:lla ei tule.]
Miksi Viasatilla sitten lukee näin:
"Yhä useammat elokuvat esitetään Dolby Digital 5.1 -äänellä, joten oikealla kaiutinjärjestelmällä voi luoda kotiin aidon elokuvaelämyksen."
Lähde: http://www.activeark.fi/viasat/?sivu=16&id=1
Kyllä viasat:lla tulee 5.1:LLÄ
Joo...sori oli vanhentunut tieto...vuosi sitten ei vielä tullut....pahoittelen väärästä/vanhentuneesta tiedosta.
Eikös alkuperäinen kysymys ollut juuri kaapelin kautta?? Ja toi Viasatin "ääni" tarjonta tulee vain satelliitin kautta??
kaapeli-firmasta
Kai sinä nyt pystyt vertailemaan tarjontaa jostain ohjelmatietoja julkaisevasta lehdestä, yhtiöiden webbisivuilta tai jos ei mikään muu auta, niin telkku.comista?
Mutta huomioi tosiaan CANAL :n kanavauudistus. C MORE FILMit poistuvat kokonaan. Varsinaisten puhtaasti elokuville pyhitettyjen kanavien määrä siis vähenee (ja ainakin yhdestä tulee myös sarjoja).
Soneran kaapelissa Viasatilta näkyy vain TV1000-paketti (ainakin toistaiseksi). Muuta Viasatin tarjontaa siihen ei siis vielä saa.
Itselläni on CANAL , mutta pääosin urheilun takia, joten itse elokuvatarjontaan en ota kantaa (enkä ole vertaillut). Joka tapauksessa se riippuu kunkin mieltymyksistä.
ei ole niin suuri mullistus kuin voisi äkkiseltään olettaa. Onhan Canal HD ja Canal Mix myös leffakanavia, Mixistä tosin tulee myös urheiluakin.
Sen sijaan tähän asti Canal Finland-kanavallakin on tullut urheilua, nyt tuon uudistuksen myötä urheilu siirtyy kokonaan Sport-kanaville ja osin Mix-kanavalle.
C More-kanavien katoaminen ei liene niin suuri järkytys, niiltähän tulee lähinnä vanhoja leffoja ja ainakin se mitä tänään huomasin ei ollut muuta kuin ns. b-luokan leffaa. Laatu korvaa määrän.
Hyvä puoli uudistuksessa on myös se että nyt voi urheilusta kiinnostumaton ottaa pelkät kolme leffakanavaa, tosin ne kaksi muuta leffakanavaa jää sitten saamatta mutta nekin saa Total-paketissa mutta silloin mukana seuraa myös kaksi urheilukanavaakin. Toisaalta pelkkää urheilua seuraava, kuten sinä, voitte ottaa pelkät urheilukanavatkin Sport-paketissa.
Yksi kanava vähenee joka tapauksessa. Tämänhetkinen tarjonta kaapelissa on 8 kanavaa, tuleva on 7. Tarjonta tuskin muuttuu miksikään, uusintoja vain ajetaan vähemmän.
Kahden euron säästö hinnassa on merkityksetön. CANAL MIX (jossa siis myös on urheilua) yksistään on jo sen arvoinen. Jos sitten saan siinä kaupan päälle muutaman leffakanavan, niin eihän se ainakaan paha asia ole. Kyllä minä leffan tai kaksi kuussa kuitenkin yleensä katson. Itse asiassa useammin CANAL :lta kuin normaalikanavilta.
löydät? Satelliitissa ainakin Canal kanavia on seitsemän, nimittäin Canal Finland, Canal Film, Canal Film 2, Canal Film 3, C More, C More 2 ja Canal Sport.
Se "kahdeksas" Canal kanava elikkä se HD kanava ei kuulu tuohon nykyiseenkään kanavapakettiin vaan se pitää tilata erikseen ja sille on oma hintansa, joten se siitä.
Eli ei se kanavamäärä supistu tuossa kanavapaketissa.
Enkä muuten löytänyt ainakaan Welhon sivuilta että Welhokaan olisi sijoittanut sitä kahdeksatta kanavaa Canal pakettiin, itseasiassa en sitä HD-kanavaa löytänyt Welhon sivuilta lainkaan. Joten sitä ei siis voi edes laskea tuohon lukumäärään.
Ja jos jollekin sattuu laskuvirheitä, kertaus:
Nykyinen Canal paketti (vain satelliitissa ja kaapelissa):
1. Canal (Finland)
2. Canal Film
3. Canal Film 2
4. Canal Film 3
5. C More
6. C More 2
7. Canal Sport
elikkä seitsemän kanavaa (maanpäällisverkossa noista näkyy vain 1, 2, 3 ja 7, verkon kapasiteetin vuoksi)
Kyllä, laskin HD:n kahdeksanneksi. Eipä tuota näytä löytyvän minunkaan kaapelioperaattoriltani (Sonera). Olisikohan aikaisemmin ollut, kun olen koko ajan olettanut maksavani myös siitä.
No, käytännössä _minulta_ kuitenkin vähenee yksi kanava, koska omassa putkessani ei ole HD-valmiutta. Ei se tosin ole minulle olennaista, kun samalla tulee toinen SPORT-kanava lisää.