Lasit huurtuu

Niin, kabiinissa on kyllä lämpöä ja puhallin toimii, mutta meinaa vaan mennä sivulasit lähes umpihuurteeseen. hattuhyllyllä oleva ilman poistoaukko on avoin, mutta onko sisäilmansuodattimella vaikutusta asiaan(on aivan riekaleina) vai missä mahtaa mättää? Ja pulkkahan on 900 -88.
5529
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Eli suodatin pitää olla ehjä ja puhdas, muuten tulee huurretta. Katso onko peräpäässä poistoaukot toimivat eli puhaltimen ollessa päällä läpät aukeee, kun ovet ja luukut on kiinni.

Äänestä

Mulla oli aikoinaan ysitonnarissa saman tyyppinen ongelma. Viaksi selvisi vuoto lämmityslaitteen kennossa (kuulemma ysitonnarin perusvika). Vuoto oli niin pieni ettei nesteen hajua tuntunut mutta riittävän suuri huurruttaakseen pakkasilla ikkunat. Sisäilmansuodattimen olemassaololla ei ole vaikutusta huurtumiseen - kokeiltu juttu.

Äänestä

Kosteushan tulee, hengityksestä (sen pahempi mitä useampi matkustaja), lumisista kengistä, hikisistä matkustajista ja lumisista/jääpintaisista lattimatoista. Kova pakkanen ulkona vaikuttaa tosi paljon, koska autossa on vain yksinkertaiset ikkunat, lasinpinta on pakkasenpuolella. Auton sisäilmassa ei tarvitse olla paljoakaan kosteutta, niin se jäätyy laseihin. Itsekin tuossa eräänä päivänä puhdistin lattimatot, kun kuskin lattiamatto oli jääkerroksen peitossa. Lasien huurtuminen väheni tosi paljon!

Äänestä

Onkohan 99:ssä jokin perusvika vai mistäköhän huurtuminen voi johtua? Pahin keli huurtumiselle on muutama pakkasaste ja räntä/lumisade (ei voi siis johtua pakkasesta). Mitä kautta poistoilma poituu 99:ssä, takaikkunan vieressä olevien pahvien kautta vai, ilmeisesti? Onko 99:ssä jossakin päin sisäilmansuodatin ja miten siihen pääsee käsiksi? Vuosimalli on -83.

Äänestä

Putsailla lumet ja jäät pois matoilta ja jos mahdollista talliin saada kuivamaan, niin purkaa listat irti ja nostaa mattoja vähän ilmaan.

Näillä eväillä huurtuminen kyllä loppuu/vähenee paljon, haittapuolena mainittakoon se, että jää syksyllä sienisato saamatta matoista..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kjt kirjoitti:

Niin, kabiinissa on kyllä lämpöä ja puhallin toimii, mutta meinaa vaan mennä sivulasit lähes umpihuurteeseen. hattuhyllyllä oleva ilman poistoaukko on avoin, mutta onko sisäilmansuodattimella vaikutusta asiaan(on aivan riekaleina) vai missä mahtaa mättää? Ja pulkkahan on 900 -88.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu