Moi!
Mitä mieltä ihmiset Sparin loppumisesta?
Itsellä tulee ikävä kyseistä kauppaa, valikoima ja palvelu mainiointa.
S-Marketin tulo tilalle ei paljon hetkauta.
Siihen kauppaan kun en jalallanikaan astu.
Ketään ei kiinnosta työpäivän jälkeen katsoa niitä hapannaamoja.
Asiakaspalvelussa kun ei ole kehumista,ei toimi tässä firmassa.
Siirrän ostovoimani siis muualle.
Olenko ainoa näin ajatteleva?
Mitä mieltä ihmiset Sparin loppumisesta?
Itsellä tulee ikävä kyseistä kauppaa, valikoima ja palvelu mainiointa.
S-Marketin tulo tilalle ei paljon hetkauta.
Siihen kauppaan kun en jalallanikaan astu.
Ketään ei kiinnosta työpäivän jälkeen katsoa niitä hapannaamoja.
Asiakaspalvelussa kun ei ole kehumista,ei toimi tässä firmassa.
Siirrän ostovoimani siis muualle.
Olenko ainoa näin ajatteleva?
Vastaukset 18
Vanhimmat
sokkarin asiakas ollut aina kyllä sieltä hymyä irtoo ja keskusteluakin irtoaa, jos sitä haluaa. Supersparissa olen tosi vähän käynyt, mutta surullinen tosiasia on että toiselta viedään hyvä ja tuottoisa yritys alta.
En yhdy kirjoitukseesi. Väkinäistä toimintaa ja kassalla ei edes loppusummaa sanota. Mikä kauppa se on, että itse täytyy juttua ruveta heittämään..? Teennäinen hymy on sama kuin jättäis hymyilemättä kokonaan
Eurassa lopetettiin Superspar samana päivänä ja se, mikä tulee tilalle ei ole tiedossa. Paikkakunnalla liikkeen lopettaminen on ollut melkoinen ihmetyksen aihe, sillä Superspar tuotti voittoa. S-market saa nyt valtavan kilpailuedun paikkakunnalla.
Sairasta touhua.
täysin kohdallaan. Asiakaspalvelu erinomaista, hinta-laatusuhde kohdallaan, paljon tarjoustuotteita (tavara ei ollut vanhaa, mutta on erittäin fiksua viimeisen käyttöpäivän lähestyessä vähentää hintaa puolellakin ja myydä se, saaden siitä vielä voittoa, tahi myydä täydellä hinnalla jo huonoakin tavaraa, jota kukaan ei enää ostaisi lopulta ja viedä ylijäämä kaatopaikalle) ... näin kuitenkin toimitaan pitkälti S-Marketeissa, ne kun ovat oikeita nihilistikauppoja.
Ainahan jokaisella on jotain parannettavaa, mutta kun ajatellaan S-Markettejen hedelmätiskejäki, missä on vuositolkulla ollut parantamisen varaa, eikä vieläkään ole tapahtunut mitään. Ihmettelen kyllä niitä ihmisiä, jotka niitä hedelmiä ja vihanneksia ostavat, että eikö he katso laatua lainkaan..?
Euran Sparissa omistaja tukenut urheiluseuroja ja kannattanut paikkakunnan pientuottajia esim. vihannesten ja muiden tuotteiden suhteen, mitä on ollut saatavilla pientuottajilta, sama pätee osittain Harjavallassakin.
lihan,kananmunien, vihannesten, juuresten jne. suhteen. Silloin saadaan mahdollisimman terveellisiä ja tuoreita raaka-aineita pöytään melkeinpä suoraan tuottajalta. Se kannattaa, ja niin saadaan myös raha pyörimään paremmin omalla paikkakunnalla. Se on kaukonäköisestikin viisasta.
Itse kaipaan kovasti niitä täyden palvelun kyläkauppoja ja sitä meininkiä. Iso ei ole parasta kaikessa :)!
Toisaalta surullista että menestyvä kauppa lopetettiin! Mutta toisaalta odotan innolla että S-kauppa saa isommat tilat ja laajemman valikoiman!
Vuosia kävimme sparissa, kunnes vahingossa huomasimme että päivittäiset ruokaostoksemme tulivat hurjasti halvemmiksi S-marketissa.
S-marketin hedelmien ja vihannestenkin laatu on ollut kelvoton, tarkkaan saa valita mitä ottaa.
Ja valikoima muuten aika suppea ja tilat tosi ahtaat ja pimeät.
Molemmissa kaupoissa henkilökunnassa on omat hapannaamansa ja ilopillerinsä. Siksi pyrinkin välttämään niitä kehnoja asiakaspalvelijoita. ;-)
Se on totta että heviosastossa on parantamisen varaa S-marketissa, mutta kyllä sieltä kelvollista myös löytyy ja sen myös totesin, kun joskus koetin sitä Supersparia käyttää, että se mitä meillä syödään on edullisempaa S-marketissa joten kyllä se painoi enemmän puntarissa. Ja molemmissa on todellakin näitä "hapannaamoja". Ja täytyy sanoa että näitä hapannaamoja löytyy myös asiakkaista =( kun kassa yrittää hymyillä ja tervehtiä ei saa minkään näköistä vastakaikua, tällaistakin olen nähnyt.
Vittuako täällä nurisette, ostakaa mistä haluatte, minä käytän sokkarin palveluja!
Tinttiin en mene, siellä vasta happamia naamoja ja kallista on..
Sokkari on tähän asti ollut sparia halvempi ainakin niiden tuotteiden osalta mitä minä tarvin.
Tulen käyttämään vast'edes tätä S-markettia sekä Lidliä. Tintissä on paras valikoima, mutta ovat hinnoitelleet itsensä ulos...
Lidlistä tulee haettua puolivalmiita eineksiä ja oikea ruoka sitten S-marketista. Jogurtti varsinkin on aika kuraa Lidlissä.
Asiakaspalvelu on periaatteessa ihan samanlaista liikkeestä riippumatta:
"Mikä kauppa se on, että itse täytyy juttua ruveta heittämään..?" Sen kassaneidin/rouvan on hyvin vaikea päätellä haluaako kyseinen satakuntalainen supliikki-satu/seppo nyt rupatella vai ei. Heille on varmaan helpompi, että asiakas tekee aloitteen.
Ostin Tintistä joku päivä kylmäsavulohta, ihmettelin jo hyllyllä että heidän kylmäkaappinsa oli ihan lämmin, otin paketin taaempaa, vaikka sekään kovin kylmä ollut. Kotona avatessa pakettia tuli niin kaamee löyhkä, samalla huomasin että päiväys oli pari päivää yli, mutta silti luulisi kalan olevan vielä syöntikelpoista jos vaan on kylmässä ollut.
Ja ostin myös palapaistilihaa joka oli sitkeetä kuin kissanliha.
Eikö Tintissä satsata enää laatuun kun saatiin asiakaskunta kasvamaan Sparin lopetettua?
Tuttavan perhe oli ostanut myös Tintistä lohta ja ukko oli saanut vatsataudin.
Just! Ja sit ihmetellään mistä vatsataudit tulee!
Ainakin meen perhe ostaa ruokansa tästä lähin muualta ja jouluruuat haetaan Porista.
Mee pikkutinttiin niin ei tule masu pipiksi.Parempi on käydä Mikkolassa,siellä on viinakin tuoreempaa.
Heh, onko Harjavallan Alkossakin viina vanhaa? :)
Tänään oli S-kauppa täynnä asiakkaita mutta Tintissä oli tilaa. Suuntaus selvä?
Tein vuonna 2002 hintavertailun niistä tuotteista mitä eniten tarvitsen päivittäisessä asioissa. Spar oli halvin. Mutta pari vuoden päästä huomasin että tintillä on halvemmat, lopetin sparissa käynnit kuin vain silloin kui laiskottaa (asun lähellä sparia). Mutta huomasin Kokemäen sokkarissa että on edullisempaa, kävin sit Harjavallan sokkarissa, myös on halpaa...sokkari on halvin nyt. Ei tule sparia ikävä kun lähti. Odotan innollani uutta sokkarin avaamista, toivottavasti on kokemäen sokkarin kaltainen kauppa!! Mulle ei o väliä hymyileekö myyjät vai ei. Pääasia oma rahatalouteni ja hyvät tuotteet.
uuden s-marketin työntekijöitä ei ole lainkaan vielä päätetty. voi olla että ne tosi happamat tyypit jää työttömäks nyt kun työntekijöitä mietitään. ja varmasti se hevi-puoli paranee kun sokkari pääsee muuttaan parempiin tiloihin!!
Sokkarissa en käy koskaan, juuri niitten hapannaama-kassojen takia. Ihmeellisiä mulkoilija-jöröjukkia. Ihan niskakarvat nousee pystyyn, jos siellä olisi käytävä joskus.
Jostain kyllä luin että 4 sparin ihanaa myyjää olisi palkattu s-kauppaan. Katsotaan..
Kyllä on iso ero kassojen käytöksellä kaupasta riippuen. Sokkari on myyjien osalta 4-, spar oli 10.