VAROITUS!!!

googlettamalla löytyy lisää mutta tässä aluksi;Ylimääräinen A-vitamiini varastoituu maksaan ja pitkäaikainen A-vitamiinin yliannostus johtaa A-vitamiinimyrkytykseen. Rajana on 15 mg/vrk aikuisilla ja 6 mg/vrk lapsilla. Myrkytysoireita ovat päänsärky, pahoinvointi, oksentelu, ripuli ja maksan vaurioituminen."
JOS chinese medicine on lääkäri luulisi hänen varoittaneen liiallisen a-vitamiinin saannin vaarasta.jos popsitte omega3 kapseleita jossa amfetamiinia:p 6 päivässä,lopettakaa heti!
142152
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

Sitä minä vaan, että nuo omega-kapselit valmistetaan ensin tislaamalla se rasvahappo puhtaaksi,
että oletan, jos purkin kupeessa sanotaan kapselien sisältävän omega 3:sta ja esim. D ja E-vitamiinia, niin tuo tieto myösin pitää paikkaansa, eikä kapseleissa enää näinollen ole mitään ylimääräistä, esim. A-vitamiinia.
Tislauksellahan nuo aineet saadaan eroteltua toisistaan ja lopputuote sitten kuluttujalle myyntiin.

Yleisesti ottaen Omega 3:sesta ei ole yliannostuksen vaaraa, mutta mitään järkeähän ei ole lähteä suosituksia ylittämään. Siispä, CM tuskin on mikään tohtori, joten tuskin kannattaa uskoa ja luottaa kuin ukko jumalaan.

Äänestä
  • oman omega 3 purkin kyljessä lukee "korkeintaan 2 päivässä tätä määrää ei saa misään nimessä ylittää"

    en sitten tiedä

    Äänestä

  • omassa purkissa kirjoitti:

    oman omega 3 purkin kyljessä lukee "korkeintaan 2 päivässä tätä määrää ei saa misään nimessä ylittää"

    en sitten tiedä

    Niin se yleensä on noiden kaikkien omega-valmisteiden ohjeissa, että 2 kapselia päivässä. Älkää ylittäkö, ette tarvitse enempää.

    Äänestä

  • minä itse kirjoitti:

    Niin se yleensä on noiden kaikkien omega-valmisteiden ohjeissa, että 2 kapselia päivässä. Älkää ylittäkö, ette tarvitse enempää.

    ei lukenut että ette tarvitse enempää vain että sitä "EI" saa misään nimessä ylittää ja se on selvä kielto/varoitus eikä mikään kehote

    Äänestä

  • ei lukenut kirjoitti:

    ei lukenut että ette tarvitse enempää vain että sitä "EI" saa misään nimessä ylittää ja se on selvä kielto/varoitus eikä mikään kehote

    A, D, E (ja K) ovat rasvaliukoisia, elimistöön varastoituvia vitamiineja ja niiden yliannostus on haitallista. Joten esim D-vitamiinia sisältäviä kapseleita ei varmaan ainakaan ole hyvä ylenmäärin napsia...

    Äänestä

möllerin jätin ostamatta tuon A-vitamiinin takia.lysi on paljon halvempaa ja ei a-vitaa.eipä viikon käyttö tosin ole mitään vaikuttanut.

Äänestä

mölleristä on ainaki yli-opiston apteekissa myynnis sellaista jossa on a-vitamiinia ja sellaista missä ei ole.

Äänestä

Mitä sekoilet? Totta on että A-vitamiinia ei pidä syödä liikaa, mutta kun pelkässä kalaöljyssä ei sitä edes ole! Omega-3 valmisteissa ei siis ole A-vitamiinia jos sitä ei ole siihen lisätty. Taidat sekoittaa kala- ja kalanmaksaöljyn vai?

Äänestä
  • mä syön kalaöljykapseleita jotka sisältää vain ja ainoastaan omega 3! On olemass amyös kalanmaksaöljy jossa on juuri tuota A ja myös D vitamiinia.

    Äänestä

  • samaa mieltä! kirjoitti:

    mä syön kalaöljykapseleita jotka sisältää vain ja ainoastaan omega 3! On olemass amyös kalanmaksaöljy jossa on juuri tuota A ja myös D vitamiinia.

    taisi mennä alkuperäisen viestin kirjoittajalla innoissaan konseptit sekaisin.näin muistaakseni möllerin tupla-nimistä valmistetta jossa oli Avitamiinia,en varma.pikainen laskutoimitus sai katseen siirtymään nopeasti pois kyseisen lafkan tuotteista,älyttömän kalliita.tavallisissa omega kolmosissa ei Avitaa ole.

    Äänestä

vain yhdessä möllerin(joista on ollut eniten keskustelua) kapseleista on a-vitamiinia lisättynä.
itse valitsin toisen valmistajan omega-3:n jossa on vain e-vitamiinia,ja tarkistin muutamalta sivulta ettei yliannostuksessa ole minkäänlaista vaaraa.

Äänestä

mikään lääkäri ole, ei kait kukaan sitä uskonutkaan.

Äänestä

Mun möllereissä ei ainakaan ole a-vitamiinia yhtään. Nyt olen 7 päivää syönyt omegoja 6kpl päivässä. Ei mitään sivuoireita. Iholla on enää finneistä muistona punaisia arpia, jotka toivottavasti häviää. Huomisesta alan vähentään kapselien syöntiä. Onneksi lähin kokeilemaan tätä, vaikka aluksi pidin ihan humpuukina koko hommaa.

Äänestä

Yhdessä Omega-3 kapselissa joka sisältää a,e ja d-vitamiinia on n.44mg a-vitamiinia ja kun niitä ottaa 2KPL tulee päivän suositusluvut täytettyä.

Suomessa suositukset ovat hyvin alhaiset verrattuna muihin maihin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


chinese medicine kirjoitti:

googlettamalla löytyy lisää mutta tässä aluksi;Ylimääräinen A-vitamiini varastoituu maksaan ja pitkäaikainen A-vitamiinin yliannostus johtaa A-vitamiinimyrkytykseen. Rajana on 15 mg/vrk aikuisilla ja 6 mg/vrk lapsilla. Myrkytysoireita ovat päänsärky, pahoinvointi, oksentelu, ripuli ja maksan vaurioituminen."
JOS chinese medicine on lääkäri luulisi hänen varoittaneen liiallisen a-vitamiinin saannin vaarasta.jos popsitte omega3 kapseleita jossa amfetamiinia:p 6 päivässä,lopettakaa heti!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu