Kuinkas nykyisin homma menee tapauksessa jossa vanhan omakotitalon alkuperäiset sähköasennukset ovat tehty otsikon mukaisella putkilankajohdolla, niin onko soveliasta lisätä joitain maadoitettuja pistorasioita samaan ryhmään - liittämällä nämä uudet 3x1,5 johdot jakorasialla.
Lähinnä tuo askarruttaa, voiko noita vanhoja ryhmäjohtoja käyttää yhä, vaikka ovat kunnossa täysin mekaanisesti ja muutenkin asiallisesti aikoinaan asennetut.
Ja koska tämän alkuperäisasennuksen perään tulisi hiukan lisäkuormaa(lämmitys), niin nousisihan tuossa tietysti vanhoihin aikaisempiin liitoksiin kohdistuva kuormitus sekä virrat.
mplv - mplm kysymys.
6
1082
Vastaukset
- noita lisäyksiä
mutta joskus johdot mureni niin että osa oli pakko uusia vähän pitemmältä asti.
Lämmityskuorma on aina merkittävä lisäys! - En luottanut
Vanhoihin putkilankoihin vaan vedin keskukselta asti uudet samalla kun lisäsin keskukseen uusia varokkeita. Eipähän mene yöunet jännätessä kestääkö, vai eikö kestä!
- urakoitsija - - jo itsekin
, että kyskäsi on aika "hassu".
- on hassua?
Sinun kommettisi on kyllä aika hassu.
Perustele. - nykyään
on hassua? kirjoitti:
Sinun kommettisi on kyllä aika hassu.
Perustele.ihan samoin kuin ennenkin, -soveliasta on tehdä semmoista, että tulee kunnollista. Turvallista. Kerrot, että "putkilangat" ovat täysin mekaanisesti kunnossa, mihin perustuen? Edellä esitettiin, että yksittäinen johdin, joka on ollut ilman kanssa tekemisissä murenee. Niin se on, melkoista höttöä ovat ainakin niiltä osin, kun ovat olleet joskus jopa puolivuosisataa vaipasta ulkona. Vaikka olisivatkin aikoinaan asiallisesti asennetut, mitä se kertoo nykytilanteesta? Niin kuin jo esitettiin, muutoksia ja lisäyksiä aikoinaan harvoihin ryhmiin on vuosien mittaan tehty aina tarpeen mukaan, eikö? Niinhän olet nytkin tekemässä, -vähän lämmityskuormaa lisää, mikä on vähän? Kuten edellä; lämmityskuorma on aina merkittävä lisäys. Ainoa järkevä tapa on siis käydä ryhmäjohto kerrallaan läpi ja miettiä miten sen kanssa toimisi. Jos pinta-asennus käy jatkossakin ei ole kummoinenkaan kustannus käydä ryhmittelyjä läpi ja tarpeen tullen tehdä muutoksia ja uusia tarpeellisia lähtöjä. Saitko?
- sata Wattia
pitäisi hyvin kestää, riippuen tietysti paljonko on muuta kuormaa, vanhoissa taloissa saattaa olla paljon huoneita samalla ryhmällä ja aikojen kuluessa lisätään sinne tänne lisää laitteita, niin voi olla hyvinkin kintaalla. vanhoja johtoja pitää käsitellä varovasti ja tupaten täysien rasioiden liitokset ovat tietysti pieni riski, joista syistä mikäli esim. joka huoneeseen lisätään patteri, vedetään jalkalistan päällä viisikertainen kaapeli, huoneesta toiseen ja omille sulakkeille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043065Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391580Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 881332
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461294Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481196Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121158Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze119989Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793