Eli huononeeko äänenlaatu, jos vaikkapa kaiuttimissa ylössuunnattu keskibassoelementti on pölyssä? Nyt ei pölyä ole. Voiko äänenlaatu silti huonontua jos siinä olisi pölyä? Vaikuttaaka äänenlaatuun: millä korkeudella kaiuttimet ovat? Kaiuttimeni on suunnattu kuuntelijaa kohti. Mutta on ko merkitystä äänenlaadun kannalta sijoitanko kaiuttomet metrin, kaksi vai kolme lattialta? Minulla on PHILIPS MC-70 wOOx streosarja.
Mikä on kun mun mielestä tämä sarjani äänenlaatu on erittäin hyvä. Kuuntelin monien stereosarjojen äänenlaatua. Milaiset erot olisi esim. kahden, yhteensä 1000 euroa maksaviin kaiuttimiin, streosarjan kaiuttimiin? En tiedä, en osaa aavistella. En ole kuunnellut "laadukkaita" viritelmiä.
Kiitän vastauksista!
Mikä on kun mun mielestä tämä sarjani äänenlaatu on erittäin hyvä. Kuuntelin monien stereosarjojen äänenlaatua. Milaiset erot olisi esim. kahden, yhteensä 1000 euroa maksaviin kaiuttimiin, streosarjan kaiuttimiin? En tiedä, en osaa aavistella. En ole kuunnellut "laadukkaita" viritelmiä.
Kiitän vastauksista!
Vastaukset 10
Vanhimmat
pahemmin haittaa jollei sitä oo kilokaupalla siinä elementin päällä. Asiantuntijat sannoo että optimaali elementtien sijoitus on noin korvien korkeudella. Sinänsä hiukka hankalaa jos välillä istut tuolilla, seisot tai makaat lattialla.
http://www.freewebs.com/hpgurus/P7150011.JPG
Eli stereosarjan kaiuttimet ovat 155 sm lattialta hyllyn päällä. 155 cm on mitattu hyllystä lattialle.
Olen itse 175 sm pitkä. Mahtaako se olla hyvällä korkeudella? Toinen vaihtoehto on pistää sen viereiselle hyllylle jolloinka lattian ja hyllyn väliin jää 139 sm. Muuta sopivampaa opaikkaa ole. Jotren pakko valita näistä kahdesta! Mikähän olisi paras vaihtoehto? 155sm vaiko 139 sm lattiasta?
Kiitän vastauksista!
Eli sulla kun on tuollainen systeemi niin eipä taida olla juurikaan merkitystä millä korkeudella kaiuttimet ovat. Ei pahalla. Mutta jos asialle jotain haluat tehdä niin siirrä kaiuttimia eteenpäin siten että ovat hyllyllä mahd kaukana takaseinästä ja toisistaan! Ja mielellään siten että kaiuttimien etulevy olisi edes pari miliä hyllytason reunan yli. Näin vältät reunaheijastuksia.
Siirsin kaiuttimet mahdollisimman etäälle toisistaan ja pari milliä hyllyn yli. Jos kerkiän, nappaan myös kuvan siitä...
Kiitoksia vielä kerran kaikille hyvistä neuvoista!
Eli jos pölyä on ihan älyttömästi saattaa se vaikuttaa jo elementin kartion massaan ja näinollen äänenlaatuun. Eli kunhan pitää elementit edes jotensakin puhtaina niin ei mitään ongelmia.
Kaiuttimien korkeudesta sen verran että paras äänenlaatu saavutetaan (suunnatuissa kaiuttimissa) kun diskanttielementti on kuuntelijan korvien korkeudella. Surroundkaiuttimet useasti sijoitetaan hivenen korkeammalle jotta äänikuva "epämääräistyy" sopivasti.
Ja kyllä tuo laitteisto varmaankin on ihan hyvä sulle - kunnes kuulet parempaa. Tosin joskus oikea hifi saattaa lkuun kuulostaa lattealta kun on tottunut halpispakettien usein ns. loudnessvoittoiseen ääneen. Ne paremmat kun toistavat äänet tarkemmin niin kuin on tarkoitettukin. Eli jos haluaa säästää rahaa ei kannata kokeillakaan niitä oikeampia laitteita.
"Surroundkaiuttimet useasti sijoitetaan hivenen korkeammalle jotta äänikuva "epämääräistyy" sopivasti."
Mitenkä on kun minulla on tavalliset kaiuttimet, mutta itse laitteessa on Philipsin oma INCREDIBLE SURROUND toiminto joma laajentaa virtuaalisesti kaiuttimien välistä matkaa ja näin ollen "laajentaa" stereovaikutelmaa. Pitääkö ne sijoittaa hivenen korkeammalle?
Kiitän.
"Kaiuttimien etäisyys seinistä vaikuttaa basson määrään. Mitä lähempänä kaiuttimet ovat huoneen rajapintoja sitä voimakkaammin bassot toistuvat. Bassovahvistuksen määrä riippuu jonkin verran kuunteluhuoneen akustiikasta."
Miten on, kun täälläkin on ollut jutttua, että kaiurrimien laittamien lähelle seinää tulisi välttää.
"Kaiuttimia tai kuuntelijaa ei kannata sijoittaa lähelle seiniä"
-Mitä tulee jos sijoitankin kajarit lähelle seinää? Miksi kuitenkin basso toistuu voimakkaammin, jos kaiuttimet ovat lähellä seinää? Miksei muuten kaiuttimet kannata sijoitella lähelle seinää?
Viitaten: http://www.tkk.fi/Misc/Electronics/faq/sfnet.harrastus.audio video/kaiuttimet.html#sijoittelu
ajatuksella kokonaan läpi vaikkapa niiden kaiuttimien osalta. Siellä on selitetty ainakin suurinpiirtein kysymyksiisi vastaukset.
Vaan heivaat kaikki juuttaan inkredible surroundit mäkeen ja käytät vaan niitä normaaleja DD/DTS surroundeja ja kuuntelet äänet sellaisina kuin niiden on tarkoituskin kuulua.
Eli surround äänet tulemaan vain minimissään 5.1 setillä ja jos on ne 2 "tavallista" niin stereona sitten ja mieluiten juurikin "pure"/"direct"/tms moodissa ja yhä diskantit kuuntelukorkaudella.
Nuo ultimate surroud härpäkkeet tms sopivat lähinnä avartamaan television normaalisti melko tukkoista äänimaisemaa (television omia kaiuttimia käytettäessä).
moi. ensinnäkin noi su kajarien elementit o niin pienet, et siihen ei pöly vaikuta kovinkaan paljon. toiseks et olis huolissas moisesta jos joskus puhistaisit ne. kolmanneks.. tolla systeemillä en olis niin huolissaan, et mitenkä missäkin bassot soi ja miten, ku kovin alas noilla ei pääse. perussääntö sijoitukseen o, et diskanttit o kuuntelijan korkeudella. tossakin sillä niin merkitystä, kaiuttimet o mitkä o. (sori) positiivista tässä o se et o jollain tapaa kiinostunut äänenlaadusta. itsellä ku soi.. sony:n av-vahvarin kautta kef cresta 3 ja subbina yamaha:n pikkainen yst-sw005. ja jos sä vertaillut philipsejä kalliimpiin juttuihin.. o tääl käynyt pari kovempi hifisti ihmetteläs äänenlaatua...suhteellista.