Valmis ostamaan hepan???

Aaveratsu

Oon ratsastanut kohta 7 vuotta ja hoitanut hevosia saman verran. Hoitoheppa on ollut noin 7kk (tallilla ei aiemmin ollut hoitsuja vapaana). Olen nyt 13 vuotta ja täytän kesäkuussa 14. Mahdollinen hevonen tulisi äitini tutun tallille täysihoitoon. Tallille on matkaa noin 7km.
Eli olisinko teidän mielestä valmis ostamaan hevosen?
Suokkia, pikkusuokkia tai jotain isoa ponia ajattelin.

5

539

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vampire.child

      Ehkä. Hevosen pitäminen on joskus rankkaa. Siksi kannattaa miettiä onko valmis siihen. Koska jos vaikka hevonen sairastuisi, olisiko varaa maksaa eläinlääkärimaksut?
      On oikeastaan vaikea sanoa, että oletko valmis ottamaan hevosen, koska en tunne sinua, enkä tiedä sinun taidoistasi mitään, mutta uskoisin että olisit valmis ottamaan hevosen. :)

      • glowy

        aika usein sanon ei sinun ikäisillesi tytöille, jotka kuvittelevat voivansa ottaa ponin autotalliin jne... mutta mikäli heppa menisi täysihoitotalliin.. niin uskoisin että tulisit toimeen hevosen kanssa ja saisit enemmän vastuuta harteillesi... mutta muistathan että siitä on sitten kulujakin...


    • Himmu79

      Mieti tarkkaan. On ihan eri asia hoitaa hevosta kuin omistaa sellainen. Hoitohevosta voit mennä hoitelemaan milloin huvittaa, mutta oma hevonen on hoidettava satoi tai paistoi, väsytti tai v'tutti. J atäytyy muistaa että hevonen elää yleensä 20-vuotiaaksi ja ylikin joten oletko valmis sitoutumaan moneksi vuodeksi. Vuoden päästä lähdet opiskelemaan (usein toiselle paikkakunnalle), kuinka hevosen hoito silloin onnistuu.

      Olen vierestä seurannut parikin tarinaa siitä kuinka teini-ikäiselle (tytölle) ostetaan hevonen (yleensä vielä aivan vääränlainen). Vähän aikaa jaksetaan käydä ahkerasti ja puuhailla ja lähes asua tallilla. Pikkuhiljaa alkaa kiinnostus lopahtaa tai kiinnostuksen kohde vaihtuu(pojat, kavereiden kans hengailu ym.) ja heppa parka on täyshoitotallissa ilman liikuntaa ja omaa ihmistään. Lisäksi omistaja saattaa olla todella tarkka siitä kuka hevoseen koskee tai kuka sitä liikuttaa niin siinä sitten hyvä hevonen seisoo turhanpanttina. Hevonen josta joku oikeasti kiinnostunut olisi saanut mukavan kaverin pitkäksi aikaa.

      Löytyy tietysti vastuuntuntoisia ja asialle omistautuneita sinun ikäisiäsi ja jos lukeudut näihin niin uskoisin että olisit valmis ostamaan hevosen. Mutta älä hätiköi oston kanssa. Käy rauhassa katsomassa ja koittamassa useampaa hevosta. :)

    • Luulisin että olet, talli on kuitenkin yksityistalli eli perushoito on aina kunnossa.

    • Marppe2

      Minusta sinä olet ihan hyvän tasoinen ratsastaja että voisit ottaa oman hevosen.. Siellä tallillakin on varmaan henkilökuntaa jotka voisivat auttaa jos tarvitset apua... Onnea jos saat oman hevosen

      Térveisin: Marjo

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      57
      4614
    2. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      155
      4224
    3. Tiedätkö mihin

      Ominaisuuksiin rakastuin sinussa?
      Ikävä
      67
      3862
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      125
      3820
    5. Purra on kantanut vastuuta täyden kympin arvoisesti

      Luottoluokituksen lasku, ennätysvelat ja ennätystyöttömyys siitä muutamana esimerkkinä. Jatkakoon hän hyvin aloittamaans
      Maailman menoa
      47
      3648
    6. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      79
      3478
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      98
      3031
    8. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      54
      2885
    9. Mitä tuntemuksia

      Rakkaasi ääni herättää?
      Ikävä
      25
      2706
    10. Korjaamo suositus

      Vahva suositus Kumpulaisen korjaamolle vanhan 5-tien varrelta! Homma pelaa ja palvelu ykköslaatuista. Mukavaa kun tuli p
      Hyrynsalmi
      15
      2420
    Aihe