Jos laittaa pyyhkijät päälle niin mittarivalot alkavat ikäänkuin vilkkua, paitsi jos on sumuvalot päällä tai hanskalokero auki. Kerran tosin kävi niin ettei pelannut lainkaan.
Erikoinen vika mondeossa
reinold
51332
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tässä ei tosiaankaan ole kyse mistään teknisestä viasta vaan ihan siitä että autossasi kummittelee...
Tee näin. Nollaa ensin oma vikamuistisi (esim juo pullo viinaa, tai kaksi jos yhdestä ei vielä vikakoodit päästäsi tyhjene).
Kun tyhjennys on kertakaikkisesti suoritettu ja olet selvinnyt tyhjentämisen aiheuttamasta huonosta olosta voitkin siirtyä Mondeosi kimppuun.
Avaa ovet, riisu itsesi täysin alastomaksi. Hypi Mondeon ympärillä tasajalkaa ensin kolme kertaa myötäpäivään ja sen jälkeen kaksi kertaa vastapäivään. Siirry sisätiloihin ja ala manata kummitusta pois.
Rupea huutamaan sisällä että "kummitus pois, kummitus pois, kummitus pois" jatka niin kauan kunnes mainitsemasi ongelmat poistuvat.
Jossain vaiheessa kummitus poistuu tai vastaehtoisesti sinä poistut paikkaan joka on vapaa moniongelmallisista Mondeoista.
samalla tähtiä?
ennen ranskalaisissa autoissa tapahtui tuommoista
itsekin 8-kytluvun peugeotin omistaneena muistelen selittämättömiä mittarivalojen sammuilemisia, välillä sammui kaikki ajovalot ja sitten taas syttyi .. vauhdissa ja ilman mitään selityksiä
hanskalokero saattoi aueta itsestään yms. yms. yms.
fordeissa joa volvoissa nykyään varmaan windowsin 95 -käyttöjärjestelmä tai vanhempi, koska varsinkin volvoissa on alkanut esiintymään noita "tilttaamisia"
näköjään ei fordeissakaan ole tehty päivityksiä
Kaiva oikean A-pilarin maadoituspiste E14 esille, ja hio kontaktipinta paremmaksi. Kaikki luettelemasi laitteet on tavalla tai toisella maadoitettu E14-pisteeseen
Tyypillinen maadoitusvika.