kokemuksia

Kannattaako moista tilata? Oletteko kokeneet tarpeelliseksi vai tuleeko se vain pölyttymään nurkassa?
6404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Meillä ainakin doppleri on ollut tarpeellinen! Itse olen huomannut olevani välillä sellainen hermoilijatyyppi tämän raskauden suhteen, että vauvan sydän äänien kuuntelu on rauhoittanut mieltä monet kerrat.

Äänestä

Me ostettiin joskus viikolla 16 kotidoppleri (heti kuului selvästi äänet), kun "hermoilin" tämän raskauden takia. Sydänäänten kuuntelu rauhoitti, kun tiesi vauvan olevan hengissä. =)
Kun sitten joskus 20 viikolla aloin selvästi ja joka päivä tuntea liikkeitä, ei doppleria ole tullut enää käytettyä. Joten aika lyhyt aikaiseksi jäi tuo dopplerin käyttö. Mutta onneks ostin tuon kapineen käytettynä, niin ei niin kamalan paljon mennyt sitten rahaa. Ja olihan se noilla viikoilla kun sitä käytti, niin todellinen rauhoittaja ja piristäjä. =)
Uutena tuo laite maksaa kyllä aika paljon, joten kannattaa vielä harkita. Sillähän ei heti välttämättä kuulu edes äänet, itselläni kuului vasta neuvolassakin tuolla viikolla 16 (ei aikaisemmin, vaikka kuunnella koitettiinkin) ja tuosta viikosta 16 olikin sitten loppujen lopuksi enää muutama viikko siihen, että liikkeet tuli jokapäiväisiksi, ja korvasivat tuon kuuntelemisen.

Äänestä

kuin paristokäyttöiset sakset tai tuttupullonlämmitin autoon.

Äänestä

Silloin kun liikkeitä en tuntenut vielä niin tosi usein nyt kun liikkeet tuntuu niin aina välillä on ollu kiva kuunnella pikkuisen sydäntä ja potkuja siinä samassa. Iso sisko (6vee) kuuntelee sillä joka ilta ennen nukkumaan menoa. Käyttöä on meillä ollut.

Äippä ja vaavi rv24

Äänestä

helpottavaa välillä kuunnella onko masussa ketään. Sydänäänet kuuluivat rv 11 2. Pari kertaa viikossa kuuntelin aina rv 18 asti. Ja jo se että tiesi että voi milloin vain tarkistaa onko pikkuinen hengissä oli mulle todella suuri stressin poistaja. Voi olla että loppuraskaudessa taas kuunnellaan jos liikkeitä ei tunnu vähään aikaan...

nyt tasan rv19 menossa

Äänestä

On rauhoittanut mieltä, enkä kadu ostosta, päinvastoin. Kuulin sydänäänet ensi kerran laitteella joskus rv 13 paikkeilla ja tähän päivään asti rv 23 4 olen kuunnellut silloin tällöin, jos on ollut hiljaisempaa. Mieskin tykkäsi kuulla, että kaikki on hyvin. (Hermoilijaluonne olen itse, eikä sitä tällä kauaa tarvitse lietsoa :)
Nyt potkut tuntee jo joka päivä, mutta luulen että loppupuolella sitä tarvitaan taas enemmän, kun ei ole niin vaavilla tilaa potkia. Eipä tarvi hermoilla silloinkaan turhia.

Sanoisin, että hermoilijaa ja pelkääjää laite rauhoittaa. Muuten ei varmaan kannata ostaa, jos ei ajattele liikaa näitä maha-asukin asioita ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kotidopplerista? kirjoitti:

Kannattaako moista tilata? Oletteko kokeneet tarpeelliseksi vai tuleeko se vain pölyttymään nurkassa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu