Onko kenelläkään kyseistä autoa? Eli siis ennen faceliftiä oleva aero? Millaiselta vaikuttaa? Onko joitain tyyppivikoja nimenomaan tässä aerossa?
Saab 9-5 aero 2000
saappi
86597
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
http://www.saabclub.fi ,ei tarvitse rekisteröityä
Se on todella autotekniikan ylivoimainen mestarinäyte. Juuri kyseinen vuosimalli on kestävyydeltään aivan ylivoimainen, kulkee kovempaa kuin Ferrarit ja kuluttaa vähemmän dieseljaris. Toivon, että sä ostat sen.
Mars vaipan vaihtoon!
Itselläni oli työsuhde-autona no. Saab 95 aero vm. 2000 - manuaali vaihteistolla.
Kokemuksia:
-225hp
-hyvä varustelu
-hyvä ajaa - sivupiirteenä(raskas keula jne)
-turvallinen
-suorituskyky ihan riittävä
Ainoa MIINUS tuli siitä. että manuaaliloota hajosi 54.000km kohdalla - juuri ennen km täyttymistä 36/60.000km - takuuseen asia meni tottakai ei siinä mitään. En tiedä sitten tuon tarkemmin - muista tai käytetyn auton kunnosta tms.
Katsoit netistä 9000 Aeron tehon, tarkkaavaisuuttaa poju.
moisesta. vikoja on enemmän kuin 9000:ssa mutta jos auton ominaisuuksista puhutaan niin tuon ikäinen 9-5 aero on parasta mitä sillä rahalla voi saada siinä hintaluokassa. Ylläpito maksaa mutta ei näitä köyhiä varten ole suunniteltukaan.
entisessä saabissani pinnotteiden taso oli alaarvoinen..maalit hilseili ja konetilassa kaikki kiinnittimien yms, suojamaalit lohkeili ja sinkkipinnoiteet syöpyivät todella ruman näköiseksi lyhyessä ajassa.helmoissa sujamuovien alla ruostuminen oli jo hyvällä alulla vaikka auto on muka sinkitty.niin ja auto oli 5v-vanha 95-saappi.
Jos laiminlyö maalipinnan sekä moottoritilan pesun voi onnitella vain itseään lopputuloksesta.
Nykyään tiesuola levitetään nestemmäisenä tielle jolloinka suolaliuossumu tunkeutuu joka paikkaan missä on alipainetta.
Laadukkaat vahat ja konetilan puhtaanapito a ja o. Metallivärit herkempiä hilseilemään kuin perusvärit merkistä riippumatta.
Tietenkin jos hankkii autonsa käytettynä jonkn toisen jäljiltä ei kaikki mene välttämättä ihan omaan piikkiin.
Koska ruostesuojaus tehtaalla ei pakollista jää itsekunkin oman harkinnan varaan panostaako siihen. Nykyinen puhkiruostumattomuustakuu pelkkä vitsi. Ruostetta saa löytyä vaikka uudesta autosta kunhan ei löydy reikää.
Hurjin tapaus johon olen törmännyt tähänmennessä oli riisikippo(coupe) jonka takaosassa ruostetta koko takaluukun matkalla korissa (metalliväri)! Mittarissa 1000 km!
Lauantailukemista löytyy:
http://www.autoliitto.fi/ximg/ruoste_01062005.pdf
Jos ei jaksa lukea kokonaan läpi niin osio 5.3 kertoo oleellisen. Tutkimus vuodelta 2005.