Jos asunnon pyyntihinta on 160 000 euroa. Minkälaisen tarjouksen asunnosta kehtaa jättää? Onko 151 000 euroa liian vähän/nolo tarjous?
Tarjouksen tekeminen asunnosta?
9
18874
Vastaukset
- jojo
Tämmöistä kuulin, että jonkun tutkimuksen mukaan myyntihinta jää keskimäärin johonkin 90%:iin hintapyynnöstä. Tässä tapauksessa siis keskimääräinen olisi 145k. Kuulostaa aika älyttömältä, lieneeköhän totta vai huijasiko kaveri? Jostain iltasanomista tjsp oli tuon lukenut.
- tehdäkkö vaiko ei....
Jostain olen kuullut, että asunnon hinnasta voi tinkiä 5%, mutta empä tiiä miten se käytännössä menee?
- 145 tuhatta
ja anna myyjälle neljä vuorokautta aikaa hyväksyä/hylätä tarjouksesi tai tehdä vastatarjous.
Muitakin taloja on myynnissä.- mutta
älä neljää päivää, laita kaksi päivää aikaa vastata ja sillä hyvä, turhaan sitä pitkittää.
- rokan syö
Tarjouksen tekeminen tarkoittaa myös "pelin avaamista" tinkimiselle. Myyjä voi hyväksyä tarjouksesi, tai sitten esittää vastatarjouksen "tämän verran vähintään". Eli mieti, jääkö tarjoukseesi riittävästi tätä molemminpuolista tinkivaraa. Mieti myös sekin, että jos asunto on kysytyllä alueella tai muuten jotenkin erinomainen, joku muu voi tarjota enemmän ja jäät kisasta heti. Eli tarjouksen oikean tason määrittää se, kuinka paljon haluat kyseisen asunnon ja kuinka paljon haluat ottaa pelivaraa. Tehdäkö tarjous vai ei - kuten nimimerkkisi sanoo - jos epäilyttää, niin sivullinen lukee siitä, ettet taida olla kämpästä varma?
- ostanut
Asunnoissa on kuulemma lähes 20 000€ "ilmaa" hinnoissa, eli lähtisin tarjoamaan jopa vähemmän. Tietysti riippuu sitten juuri siitä, onko kilpailevia tarjouksia tiedossa, mutta jos ei niin kannattaa lähteä pienemmästä. Myyjähän tekee sitten vastatarjouksen jos ei tyydy siihen ja hinta voi pomppia puolin ja toisin useitakin kertoja.
Jos mahdollista, ota selvää paljonko alueen neliöhinnat noin keskimäärin ovat olleet ja vetoa sitten siihen (kannattaa vaikuttaa asiantuntevalta!)
Itse teimme kai viisi tarjousta ennen kun päästiin sopuun hinnasta. Hintapyynnöstä tippui 13 000€. - srep
Ei tuo noin yleisesti ottaen liian vähän ole. Tosin tiedän myös tuttavapiiristä tapauksen jossa myyjä ei tinkinyt yhtään, myyjä hylkäsi 8 eri tarjousta ennen kuin löytyi ostaja joka maksoi pyyntihinnan.
Jotain tinkivarasta voi tietysti yrittää päätellä mikäli vertailukohdaksi löytyy hintatietoa muista saman alueen kohteista, samoin siitä kuinka pitkään kohde on ollut myynnissä. Välittäjältä voi myös kysellä onko kohteesta jo tullut muita tarjouksia. Ja viime kädessä tarjoukseen vaikuttaa sekin kuinka kovasti asuntoa oikeasti haluaa. - reilusti alle
hintapyynnön n.20 % alle. Itsekin epäilemme ettei mene läpi, mutta on jo pitkään myynnissä ollut kohde ja aika kova hintapyyntö joten emme pelkää että menee ihan noin vaan. Ja ainahan voi sit tarjota enemmän. Ja jos joku vie tässä välissä, - vieköön, etsitään seuraava kohde.
- mä77
JOS sä haluat sen niin makst pyynnin. Voit toki jättää tarjouksen, se hyväksytään tai ei. Jos ei, niin taas meni asunto sivusuun...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Immu otti pataan
Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!1442490Näetkö feminismin uhkana
Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?2001181Tykkäätkö halaamisesta?
Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo1131091Hinduilu on suurta eksytystä
tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa389940Malmin tapaus on järkyttävä
Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi298911- 66868
- 91867
- 53851
- 46839
- 56803