Kun talletan tallentavalla dvd:llä digiohjelmaa dvd:lle ja viimeistelen rw levyn, niin pitäisikö riittää jotta voi katella/polttaa nerolla toiselle dvd rw levylle tietokoneessa?
Vai pitääkö olla kaikenmaailman muita ohjelmia tietokoneessa?
Ja jos nerolla voi poltaa niin miten se poltetaan niin että se näkyy jonkun muun dvd laitteessa?
Vai pitääkö olla kaikenmaailman muita ohjelmia tietokoneessa?
Ja jos nerolla voi poltaa niin miten se poltetaan niin että se näkyy jonkun muun dvd laitteessa?
Vastaukset 4
Vanhimmat
rw levyjä ei viimeistellä. Jos tallentimesi tuollaisen mahdollisuuden antaa se joko tekee jotain muuta tai ei tee mitään. Muu voisi olla editointien muuttaminen yhteensopivaksi.
Levyn voi kopioida toiselle DVD:lle myös esim. R, eli voit kopioida levyn halvemmalle ja säilyvämmälle R:lle ja tyhjentää. Tuo onnistuu ihan kopioimalla levy Nero Expressillä.
Voiko R-levyn tyhjentää uutta tallennusta varten?
Vai tarkoitatko, että talletan tv ohjelman rw levylle ja otan koneelle sitten koneelta R levylle?
Siis olen tosi alottelija näissä puuhissa ja kun näinä päivinä tullee melkein joka päivä jotain uutta ,mennee siinä heikkopäisimmältäkin nuppi sekaisin.
Joten jos vaik hiukan neuvoisit miten edes siirrän tosta rw levyltä tv-ohjelman tietokoneelle ja niinpois päin?
Haet slysoft sivuilta clonedvd ohjelman jolla ko
pioit rw levyn r levylle.jos kyseessa pysyva kopio.
Tarkoitan juuri sitä, että otat kopion R:lle. R:ää ei tietenkään voi uudestaankäyttää. Yksittäisen ohjelman kopioimisesta en tiedä, mutta levyn voi kopioida kovalevylle esim. Imagena (nerolla) tai sitten kopioi sen video_ts hakemiston.