Olisi tarvetta vähän nopeampaan nettiyhteyteen,onnistuuko nopeuden nosto tuostavain vai pitääkö vaihtaa uusi isdnboxi tai jotain muuta.
Isdn 64 kbit/s --->Isdn128 kbit/s
Matti
6317
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Isdn yhteydellä voit ottaa käyttöön myös molemmat kaistat jolloin nopeutesi on 128kb/s.
Astuksista saat muuttua nopeuden suuremmaksi!
Käynnistä | Ohjelmat | Apuohjelmat | Tietoliikenneyhteydet | Puhelinverkkoyhteydet
Valikoit sen yhteyden mitä käytän ja klikkaa oikealla hiirellä. Sitten ota "Ominaisuudet" ja valitse "Multilink" välilehti. Valikoit "Käytä muita laitteita" ja lisäät sinne toisen linjan. Esim jos sinulla on käytössäsi Line01 niin lisäät sinne Line 02 tai Line 00. Riippuen tietenkin siitä mikä niistä on pelkästään modeemilinja ja mikä lankapuhelimen linja.
Ja kun haluat lisätä tai vähentää nopeutta kesken surffaamisen tuplaklikkaat oikella alhaalla siellä tehtäväpalkissa olevaa kuvaketta joka välkkyy aina silloin tällöin. Otat sieltä "Tiedot " ja alas ilmestyy painike jonka nimi on "Jatka" tai "Katkaise". Sieltä saat säädeltyä ISDN linjojen määrää.
Ohjeet oli Win 98
eli jos käytän välillä tuota kaksilinjaista ja välillä yksilinjaista niin pistääkö ne laskun sitten kakslinjaisen käytöstä(mikä on baanalla kiinteä 32e kuussa).
Meillä on ISDN ja kun pistää dual ISDN-linjan käyttöön (eli nopeampi/128) niin molemmista linjoista menee lasku. Eli se sillon tuplahintanen. Meillä on kylläkin minuuttihintanen laskutus.
Mutta luulen että kun se kerran on "kiinteä hinta", että se miksikään muutu. Kannattaa soittaa palveluntarjoajallesi ja varmistaa asia. Myös palvelun tarjoajan kotisivuilla voi olla tietoa...
kun kummatkin isdn linjat on laitettu samaan esim. kuukausikortti numeroon niin ei mene tuplamaksua, vaan puhelin on silloin varattu kuten modeemissakin.
yhteyttä ja nyt kun on vain yks linja käytössä niin taksa on kiinteä n,20e/kk.Kävin kattoon baanan sivuilla ja tuo kaks linjainen on n,30e/kk.En oo viittiny ottaa ennen tuota toista linjaa käyttöön kun olen ajatellut että sieltä rupee tulee jotain minuutti taksoja.