Miten vastike määräytyy

uudiskohteessa?

uudiskohteen vastikkeeksi on määritelty noin 2,75€/neliö, siis 235€/85 neliötä. Tuntuu aika isolta summalta, kun ottaa huomioon asunnon olevan uusi! Vetääkö joku välistä?

5

790

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jarkko

      Tuo riippuu täysin kohteesta ja ei tuo paha ole. Jos yhtiöllä ei ole liiketiloja tai muita tuttoja vastike on helposti pitkälti yli tuon.
      Uudessa yhtiössä tehdään budjetti jota ei voi perustaa kuin aikaisempiin kokemuksiin vastaavista yhtiöistä ja vasta 1 vuoden jälkeen oman yhtiön kokemuksiin perustuen.
      Uusi yhtiö ei koskaan ole täysin valmis vaan pientä laittoa jota ei ole sisällytetty rakennusvaiheessa pitää hankkia.

      • as oy hallituksen jäsen

        Itse asun noin vuosi sitten valmistuneessa talossa, jossa vastike on 1,75 e/m2 (kaukolämpötalo). Mutta meillä kahdeksan asunnon yhtiössä huoltohommat tehdään talkootyönä, samoin isännöinti eikä hallituksen jäsenille makseta palkkiota. Toistaiseksi tuo rakennusliikkeen keksimä vastikkeen suuruus on vaikuttanut ihan sopivalta. Eli sikäli uskon, että sellaisessa talossa, jossa talkoohommia ei tehdä, 2,75 e on ihan normaalitasoa.

        Mutta jos joku vetää välistä, se on taloyhtiö (ei rakennusliike) eli kyllä ne liiat vastikkeet jäävät sitten ihan osakkeenostajien hyödyksi.


    • ...............

      Samaa mieltä edellisten kanssa ja lisäisin vielä, että vastike voi laskea heti ensimmäisen vuoden jälkeen. Ainakin meillä kävi niin. N. 20c/m2 laski vuoden jälkeen.

    • vastauksista

      Oli mukava lukea asiallisia kommentteja. T. alkup. kyselijä.

    • d**

      Kukaan ei vedä välistä. Vastikeet maksetaan taloyhtiön tilille ja jos vastike on ollut korkeampi kuin kulut, niin tilin saldo kasvaa. Taloyhtiöllä olisi hyvä olla vähintään kolmen kuukauden vastikkeiden verran ylimääräistä rahaa tilillä yllättäviä menoja varten, ja uudessa yhtiössä tuon vararahaston kerääminen edellyttää vähän korkeamman vastikkeen perimistä alkuvaiheessa. Huonompi tapa on periä liian pientä vastiketta, jolloin yhtiön rahojen loppuminen jossain vaiheessa edellyttää ylimääräisen vastikkeen perimistä. Osakkaiden kannalta on paljon mukavampaa maksaa jatkuvasti hieman ylimääräistä kuin saada yllättäen jopa satojen eurojen ylimääräinen vastikelasku.

      Vaikka rakentaja vastaakin suurelta osin niistä alkuvaiheen korjauksista, voi yllättäviä kustannuksia silti tulla (ja tulee) ja niihin pitää olla rahaa. Rakentaja ei vastaa asentamistaan laitteista enää takuuajan loppumisen jälkeen, joten jos vaikkapa talotuuletin lasahtaa heti takuuajan loppumisen jälkeen, niin taloyhtiö vastaa itse korjauskuluista. Rakentajan kanssa voi tulla erimielisyyksiä vastuuasioista ja silloin taloyhtiöllä pitää olla varaa palkata asiantuntijoita selvittämään vastuukysymyksiä. Lisäksi pitää varautua ilkivaltaan ja pieniin vahinkoihin, joihin ei löydy syyllistä, jolloin taloyhtiä vastaa vähintäänkin vakuutuksen omavastuusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      54
      2409
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      28
      1759
    3. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      70
      1434
    4. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      238
      1320
    5. Mitä haluat sanoa kaivatullesi?

      Onko ikävä? Milloin näitte viimeksi?
      Ikävä
      119
      1154
    6. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      13
      990
    7. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      11
      963
    8. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      23
      948
    9. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      933
    10. Nainen, mulla olisi sulle pari vinkkiä

      Kerro vain ongelmasi niin annan siihen vinkin. :/
      Ikävä
      59
      856
    Aihe