Miltä valmistajalta kannattaisi tilata sateeltasuojaan paketti pirkanmaalle. Tuleeko rahdeista loppujenlopuksi paljon hintaa lisää, ottaa mistä hyvänsä? kaikki vaikuttaa hyviltä... kertokaa kokemuksia.
Hirttä pirkanmaalle
suositelkaapa
227708
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
ttehtaalta kannattaa ottaa, niin tulee samanlaista kuin kaikilla naapureillakin on. Ei tule edukseen erilaista. Muista:mahdollisimman suurelta tehtaalta. Se on varminta.
Hämeenkyrössä on pieni mutta luotettava hirsihöyläämö Rintakosken saha. Ainakin löytyy puhelinluettelosta Rintakoski Pekka nimellä, ellei tolla sahan nimellä ole. Me kyseltiin tarjouksia usealta ja noiden oli edullinen ja joustava toimitus.
ottaa toimittajaksi. Niiltä saa nopeasti suurteholinjalta tyyppimökin sarjatuotantona.
Ota Mellilästä on läheltä saat ilman rahtia ja
sisältö on laaja laadukas sekä edullinen.
Teen tarjouksen mielellä[email protected]
jos on niin hyvää tavaraa miksei ole varaa ostaa mainoksia?
katsoin muuten tavaran jota kauppaat. vaikutti vahvalta lankulta ei hirreltä.
niin saat yhtä laadukasta tavaraa kuin Arilta. Heillä on myös edustaja Tampereella. Ainakin www-sivujen mukaan. Tai soita myyntipäällikölle suoraan niin sinun ei tarvitse maksaa edustajan proviikkaa. Näin se firma toimii.
sillä he omistaa isoja turkistarhoja ja meijeriä ja yks on kuulemma pankkiirikin.
Sehän on hyvä suositus, että talousasiat on kunnossa.
kun ei ole. Voitte tarkistaa sen virallisista rekistereistä. Olkaa varovaisia ; )
Yrityksen toiminnassa ei moitittavaa, toimitukset tulee ajallaan, tavara ja palvelu hyvää. Hinta vieläkin parempaa. yritys toimii pienellä miehistöllä= kulut pienet, mikä ohjautuu suoraan asiakkaan kukkaroon. älä kuuntele turhia paskapuheita firmasta ne ovat pääosin puhdasta valhetta. rst tutkimuksen mukaan maanhongan asiakkaat ovat tyytyväisempiä kuin hirsitalon rakentajat yleensä, usko pois minä ainakin olen.
laittaa kyseinen linkin tänne siitä rst tutkimuksesta. En löydä sitä. Kiitoksia etukäteen
Odotan linkkiä mielenkiinnolla. Tuskinpa noin pientä firmaa on edes tutkittu. Suomessa taitaa olla vuodessa 15 asiakasta ja maailmalla 5! Ensi vuonna suomessa 5 ja maailmalla 0 :(
taitaa kirjoittaja puhua / kirjoittaa palturia?
en kyllä mäkään enään löytäny.... viime vuonna se oli vielä löydettävis, löysin linkin aivan eri keskustelusta. siinä oli toki muitakin valmistajia noin 20kpl. harmi ja pahoitteluni muistaakseni tutkimus meni että ostaisitko samalta valmistajalta uudelleen talon tai jotenki silleen...... luoman ja lapinpunahonka ja joitakin muita pienempiä valmistajia piti kärkisijaa.
lähti pääsuunnittelija ja sitten kuulemma myyntipäällikkö! Näin minulle kerrottiin
yksinkertaisesti: Suoranta. Ei ehkä halvin, muttei kalleinkaan. Ammattitaitoinen myyntihenkilöstö.
Otin rantasaunan puutavarat Honkataloilta ja vaikka etukäteenkin yritin perehtyä eri toimittajien ratkaisuihin, olin positiivisesti yllättynyt valintani onnistumisesta vielä toimituksen jälkeenkin. Hirren profiili, välien ja nurkkien tiivistys, tavaran ja toiminnan laatu, kaikkeen on oltava kokonaisuutena hyvin tyytyväinen. Näyttäisi siltä, että Honkataloilla on kiinnitetty huomiota myös tuotekehitykseen, ei pelkästään massatuotannon kehittämiseen. Toivottavasti myyjät ei lue tätä: aika paljon saa olla halvempi hinta, että harkitsisimme tontillemme toisen hirsitalotehtaan tuotteita.
itse toimariko on tämän palopuheen kirjoittanut.
Ei mene läpi!
On se kumma, että jos nykypäivänä joku on tyytyväinen saamaansa tavaraan ja palveluun, niin se on maailman pahin asia. Haukkua saa näilläkin palstoilla ketä vaan, mutta sitä ei paheksuta. Ja jos joku kyselee kokemuksia, niin niitä rehellisesti kerron. Jos ei mene läpi, niin "so not", eihän tuo epätoivoinen ole todennäköisesti itse koskaan mitään rakentanutkaan. Itselläni ei ole mitään muita yhteyksiä hirsitalotoimittajiin, kuin että olen rantasaunan kehikon tarkan harkinnan ja vertailun jälkeen ostanut ja huvilan ostan parin vuoden sisällä, jahka saan vähän rahaa kasaan, kun ovat niin kalliita.
Jos jotain hyvää sanotaan niin on myyjä ja jos huonoa niin se on "paska puhetta". On tämä kumma palsta. Ketään tai mitään ei saisi uskoa. Ei kai tänne kukaan huvikseen kirjoittele. Tai joskus kyllä. Kuten yllä viitattiin RTS tutkimukseen ja kun tuli linkki pyyntö niin ups ei löytynytkään. Tulee olla tarkkana kuka sanoo mitä ja ketä uskoo. Fakta on kuitenkin fakta.
Tosi.
Mutta olisi vakuuttavampaa, kun kehutaan tai haukutaan, käyttää omaa nimeä.
Olisi ihan mielenkiintoista saada kokemuksia ihan oikeilta rakentajilta.
Terveisin
[email protected]
jos päädyt Ruoveteläiseen Ollikaisen Hirsirakenteeseen.
Seinät tuppaa olemaan vinoja ja nurkat ei istu. Urakassakin oli toivomisen varaa.