Olut pois ruokakaupoista!

Jukkernawt

Olut on alkoholijuoma ja Alkon työntekijöillä on parhaat edelletyksen sen myymiseen.

6

567

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Crommower

      No mikäs siinä kaljan myymisessä on sitten niin vaikeaa, että alkosta pitäs vaan ostaa?

    • Elyce

      Eiköhän tavallisissa ruokakaupoissakin pystytä myymään olutta? Miksi ihmeessä sitä saisi myydä vain alkossa :O
      Ymmärrän viestisi alkoholin vastaiseksi ja siksi huomautan, että jos olutta myytäisiin vain Alkossa, kynnys ostaa oluen lisäksi/sijasta jotain väkevämpää madaltuisi.
      Sitäpaitsi on paljon kätevämpää lähteä kauppaan olutta hakemaan, kuin Alkoon, koska ruokakauppoja on paljon enemmän kuin Alkoja. Lisäksi Alkolla olisi monopoli kaljaan ja hinnat todennäköisesti nousisivat, kun ei olisi kilpailua.
      Minkä takia siis haluat poistaa oluet ruokakaupoista, Jukkernawt?

    • jeffrey_

      Minulle riittäisi että saataisiin liikaa olutta maistelleet päänaukojat ja pahoinpitelijät pois yleisiltä paikoilta. Ja sen toteuttamisessa tarvittaisiin siis jotain aivan muuta, kuin oluenmyynnin siirtäminen alkoihin.

    • Anonyymi

      Kaikki alkoholi tuitteet ruokakauppista ja kioskeista pois joka niitä tarvii jaksaa varmaan kävellä alkoon, rauhoittuu nuo pokkukaupat ja on kovempi kynnys ostaa sitä kyllä itteä ainakin hävettäis jos siellä pitäis alakaa ramppaamaan, eipä tarvi sellassia tuotteita , ja tupakille niin kova hinta ettei sitä raski ostaa, tuliskohan kansasta raittiita no saishan sitä terveyttä ja manit säästyis.
      Päättäjät hoi

      • Anonyymi

        Ideasi on täysin kuolleena syntynyt. Ei loppuisi röökin poltto eikä kyllä juominenkaan. Virosta saisi edelleenkin, ja kuljetus tuolta suorastaan räjähtäisi. Ilmeisesti olet sen verran nuori, että historian tuntemuksesi ei ole kovinkaan laaja. Suomessa oli kieltolaki, ja tarkoituksena oli tehdä kansasta raitis. Mitäs kävi? Pontikkaa keitettiin metsissä, ja sitä myytiin. Silloisesta Virosta salakuljetettiin pirtua, ja sitä myytiin eteenpäin hyvällä voitolla. Älyttömät kiellot ruokkivat ainoastaan vastatoimia.


    • Anonyymi

      kyllä se kkoppa pittää vaan tosijjaan ruokakaupasta hakkee ei oo muuten kkona

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      69
      3804
    2. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      88
      3179
    3. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      100
      2441
    4. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      15
      1659
    5. Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä

      Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m
      Ikävä
      70
      1418
    6. Mikä tekee naisesta

      Seksikkään ja viehättävän? Entä miehestä?
      Ikävä
      98
      1290
    7. Varusmiehen kuolema

      Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä
      Kajaani
      47
      1229
    8. Mitä ajattelet rakkaastasi tällähetkellä?

      Itse haluaisin jo hänen viereen..
      Ikävä
      50
      1031
    9. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      1
      1031
    10. Huippu, kaupunki ostaa hotellin

      Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä
      Ähtäri
      56
      1030
    Aihe