Olut on alkoholijuoma ja Alkon työntekijöillä on parhaat edelletyksen sen myymiseen.
Olut pois ruokakaupoista!
6
549
Vastaukset
- Crommower
No mikäs siinä kaljan myymisessä on sitten niin vaikeaa, että alkosta pitäs vaan ostaa?
- Elyce
Eiköhän tavallisissa ruokakaupoissakin pystytä myymään olutta? Miksi ihmeessä sitä saisi myydä vain alkossa :O
Ymmärrän viestisi alkoholin vastaiseksi ja siksi huomautan, että jos olutta myytäisiin vain Alkossa, kynnys ostaa oluen lisäksi/sijasta jotain väkevämpää madaltuisi.
Sitäpaitsi on paljon kätevämpää lähteä kauppaan olutta hakemaan, kuin Alkoon, koska ruokakauppoja on paljon enemmän kuin Alkoja. Lisäksi Alkolla olisi monopoli kaljaan ja hinnat todennäköisesti nousisivat, kun ei olisi kilpailua.
Minkä takia siis haluat poistaa oluet ruokakaupoista, Jukkernawt? - jeffrey_
Minulle riittäisi että saataisiin liikaa olutta maistelleet päänaukojat ja pahoinpitelijät pois yleisiltä paikoilta. Ja sen toteuttamisessa tarvittaisiin siis jotain aivan muuta, kuin oluenmyynnin siirtäminen alkoihin.
- Anonyymi
Kaikki alkoholi tuitteet ruokakauppista ja kioskeista pois joka niitä tarvii jaksaa varmaan kävellä alkoon, rauhoittuu nuo pokkukaupat ja on kovempi kynnys ostaa sitä kyllä itteä ainakin hävettäis jos siellä pitäis alakaa ramppaamaan, eipä tarvi sellassia tuotteita , ja tupakille niin kova hinta ettei sitä raski ostaa, tuliskohan kansasta raittiita no saishan sitä terveyttä ja manit säästyis.
Päättäjät hoi- Anonyymi
Ideasi on täysin kuolleena syntynyt. Ei loppuisi röökin poltto eikä kyllä juominenkaan. Virosta saisi edelleenkin, ja kuljetus tuolta suorastaan räjähtäisi. Ilmeisesti olet sen verran nuori, että historian tuntemuksesi ei ole kovinkaan laaja. Suomessa oli kieltolaki, ja tarkoituksena oli tehdä kansasta raitis. Mitäs kävi? Pontikkaa keitettiin metsissä, ja sitä myytiin. Silloisesta Virosta salakuljetettiin pirtua, ja sitä myytiin eteenpäin hyvällä voitolla. Älyttömät kiellot ruokkivat ainoastaan vastatoimia.
- Anonyymi
kyllä se kkoppa pittää vaan tosijjaan ruokakaupasta hakkee ei oo muuten kkona
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163417Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003360