Olut pois ruokakaupoista!

Jukkernawt

Olut on alkoholijuoma ja Alkon työntekijöillä on parhaat edelletyksen sen myymiseen.

6

552

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Crommower

      No mikäs siinä kaljan myymisessä on sitten niin vaikeaa, että alkosta pitäs vaan ostaa?

    • Elyce

      Eiköhän tavallisissa ruokakaupoissakin pystytä myymään olutta? Miksi ihmeessä sitä saisi myydä vain alkossa :O
      Ymmärrän viestisi alkoholin vastaiseksi ja siksi huomautan, että jos olutta myytäisiin vain Alkossa, kynnys ostaa oluen lisäksi/sijasta jotain väkevämpää madaltuisi.
      Sitäpaitsi on paljon kätevämpää lähteä kauppaan olutta hakemaan, kuin Alkoon, koska ruokakauppoja on paljon enemmän kuin Alkoja. Lisäksi Alkolla olisi monopoli kaljaan ja hinnat todennäköisesti nousisivat, kun ei olisi kilpailua.
      Minkä takia siis haluat poistaa oluet ruokakaupoista, Jukkernawt?

    • jeffrey_

      Minulle riittäisi että saataisiin liikaa olutta maistelleet päänaukojat ja pahoinpitelijät pois yleisiltä paikoilta. Ja sen toteuttamisessa tarvittaisiin siis jotain aivan muuta, kuin oluenmyynnin siirtäminen alkoihin.

    • Anonyymi

      Kaikki alkoholi tuitteet ruokakauppista ja kioskeista pois joka niitä tarvii jaksaa varmaan kävellä alkoon, rauhoittuu nuo pokkukaupat ja on kovempi kynnys ostaa sitä kyllä itteä ainakin hävettäis jos siellä pitäis alakaa ramppaamaan, eipä tarvi sellassia tuotteita , ja tupakille niin kova hinta ettei sitä raski ostaa, tuliskohan kansasta raittiita no saishan sitä terveyttä ja manit säästyis.
      Päättäjät hoi

      • Anonyymi

        Ideasi on täysin kuolleena syntynyt. Ei loppuisi röökin poltto eikä kyllä juominenkaan. Virosta saisi edelleenkin, ja kuljetus tuolta suorastaan räjähtäisi. Ilmeisesti olet sen verran nuori, että historian tuntemuksesi ei ole kovinkaan laaja. Suomessa oli kieltolaki, ja tarkoituksena oli tehdä kansasta raitis. Mitäs kävi? Pontikkaa keitettiin metsissä, ja sitä myytiin. Silloisesta Virosta salakuljetettiin pirtua, ja sitä myytiin eteenpäin hyvällä voitolla. Älyttömät kiellot ruokkivat ainoastaan vastatoimia.


    • Anonyymi

      kyllä se kkoppa pittää vaan tosijjaan ruokakaupasta hakkee ei oo muuten kkona

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      69
      3894
    2. 47
      3223
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      154
      2979
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      54
      2894
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2436
    6. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      25
      1944
    7. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1941
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      149
      1868
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      89
      1269
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      68
      1200
    Aihe