Minulla on molemmissa silmissä miinusta 6.5. Voikohan lopputulos olla hyvä jos tehdään zyoptix prk? Olen lukenut, että prk sopii sellaisella jolla on miinusta alle neljä.
zyoptix prk kun näkö -6.5
ninezu
81915
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Miksi haluaisit nimen omaan PRK:n? Zyoptix-PRK:n hinta on sama kuin Zyoptix-Lasikin. Kyse on esitutkimus- ja mittausmenetelmästä. Normi PRK on edullisempi, mutta siinä rajana pidetään tosiaan tuota -4.ää. Yleensä suurempiin miinuksiin tehdään Lasik, mutta jos sarveiskalvon paksuus ei riitä läpäntekoon, voidaan tehdä PRK, ja tuolloin juuri Zyoptix-menetelmällä. Tulokset lienevät yhtä hyviä kuin Zyoptix-Lasikilla, mutta toipuminen on kivuliaampaa ja näön palautuminen hitaampaa.
Kävin jo esitutkimuksessa (zyoptix) kun luulin, että mulle voidaan tehdä Zyoptix-lasik. Sarveiskalvon paksuus riittäisi justiin Lasik leikkaukseen, mutta uusintaleikkaus mahdollisuutta ei olisi. Lääkäri suositteli PRK leikkausta pitemmällä tähtäimellä ajateltuna. Pitempi toipumisaika ei haittaa, mutta mietityttää voiko lopputulos ollu sama kun on noin paljon miinusta. Leikkausaika on varattuna, jänskättää!
Tsemppiä vain leikkaukseen! Kyllä kohdallasi on odotettavissa oikein hyvät tulokset. Ei lääkäri muuten olisi PRK:ta suositellut. Minusta tuo kertoo lääkärin hyvästä etiikasta, ettei lähde tekemään Lasikkia vaikka sen pystyisikin tekemään. On fiksua ajatella etukäteen uusintaleikkauksne mahdolisuutta. Tiedän tapauksen, jossa lääkäri ei ollut huomioinut tätä, ja asiakas oli todella pettynyt kun miinusta palautui Lasikin jälkeen eikä uusintaleikkausta voitu tehdä.
Kiitos, tsemppiä tarvitaan! Joo, enköhän mä sinne leikkaukseen uskaltaudu :)
niin zyoptix-lasikin jälkeen ei voisi tehdä uusintaleikkausta??
Sain sen käsityksen että tarvittaessa uusintaleikkaus kuuluu samaan hintaan paitsi jälkitarkistukset.
Lasikin jälkeen voi tehdä uusintaleikkauksen, mutta mulle ei voisi, koska sarveiskalvon paksuus ei riittäisi tähän.
Minulle tehtiin PRK leikkaus reilu kolme viikkoa sitten juuri samasta syystä, ettei sarveiskalvon paksuus riittänyt läppäleikkaukseen. Arvot ennen leikkausta olivat -6.
Leikkaus ei sattunut, kirkkaat valot olivat epämukavia kylläkin. Kipua oli 3 päivää, joten kannattaa ottaa kunnolla särkylääkettä (itse otin 3 buranaa päiväsaikaan ja yöksi vahvempaa 1-2 tablettia).
Nyt kärsin siitä kuuluisasta kuivumisesta ja näöntarkkuuden heittelystä, mutta kyllä sen kestää kun tietää, että se menee ohi.
Eli tsemppiä vaan ja varaudu leikkaukseen niin, että pärjäät kotona ne ekat 3 päivää. Parasta on, kun on joku passaamassa kotona ;-)
Olin puoltoista viikkoa sitten leikkauksessa. En olisi uskonut, että näen jo nyt näin hyvin :) Ensimmäiset neljä päivää olivat vähän tympeitä. Valo häikäsi ja silmät vetistivät.. Nyt silmät kuivuvat aika herkästi, mutta eiköhän se siitä. Suosittelen leikkausta, ei tarvitse pelätä ollenkaan :)