Onko kellään

tosi nopea syke?

juu niin elikkä kaksosia odottelen, nyt rv23. Oon jo kauan huomannu et mun sydän hakkaa tavallista nopeammin. varsinkin yöllä sen huomaa kun yrittää saada unen päästä kiinni ku se syke tuntuu ja kuuluu niin voimakkaasti. pää tyynyssä niin se tyyny kahisee sydämen tahtiin. ja hengistys on semmosta "väreilevää" kun sekin poukkoilee tahdissa. ymmärtääköhän kukaan nyt mistä mä puhun... oon kyl sanonu tästä neuvolassakin ja oon lukenu et sydän hakkaa nopeammin raskaana ollessa. mutta tää on niinu ois 40 asteen kuumeessa! tarkasti katsoessa musta oikee huomaa sen kovan jysyytyksen, mun maha pomppii sydämen tahtii ja kun istun tossa keinutuolissa rauhassa niin se keinukin alkaa tehdä pientä keinumisliikettä sydämen hakkauksen tahtiin. onko kellää muulla kokemusta? tää on rasittavaa ja pelottavaa. pelkään et mun sydän pettää synnytykses!! ja rasittavaa sillai ku ei saa unta kun sitä vaan kuuntelee tai siis sen vaan pakostakin kuulee!!

3

993

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tupla´mami vm.1998

      Ollessani raskaana, loppuajasta syke oli nopeampi, kuin aiemmin mutta ei hätää !! Kuuluu asiaan. Vauvat vain siellä touhuavat kovasti juuri, kun sinä alat nukkumaan. Ainakin mun vauvat alkoivat aina "leikkimään yhdessä", kun aloin nukkua.
      Koko kroppa, elimistö,kaikki ovat nyt kovilla mutta luonto on hoitanut asian siten, että
      kaikki sujuu oikein hyvin.
      Nauti odotusajastasi ja ajattele, että eivät he siellä enää loppujenlopuksi ole.
      Pian saat pitää heitä vatsasi päällä ja antaa Rakkauttasi heille.
      TOIVOTANKIN PALJON VOIMIA TUPLAONNEEN !!!!!

    • tuplien äiti

      juu, tuttua on:) mulla oli lähes koko raskauden ajan melko hurjia leposykkeitä, en edes uskalla ajatella mitä se sitten oli liikkeelä ollessa. niin, lepo syke oli varsinkin loppuraskaudesta likellä 100, eli yleisimmin tuossa 90-100 ja joskus saattoi olla vähän ylikin sadan vaikka tosiaan vain istuskelin paikallani.
      että melko rankka tuplaraskaus on varmasti elimistölle, mutta hengissä on selvitty, (itsellä nyt 4kk ikäiset tuplat:)) eikä tuon pulssin suhteen mulla ainakaan ollut mitään ongelmia. kroppa tottuu korkeampaan sykkeeseen...:)

    • 23 vko

      Hei

      Onneksi olkoon kaksosista. Its eolen myös 23 vko ja sama "pauke" --kysyinkin sitä lääkäriltä ja hän sanoi sen kuuluvan asiaan..ota siis rennosti!!!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      50
      2114
    2. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      67
      833
    3. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      833
    4. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      66
      805
    5. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      112
      775
    6. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      9
      732
    7. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      719
    8. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      40
      717
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      693
    10. Salaisuus rakas.

      Mun täytyy kertoa sulle nyt salaisuus rakas. Sä olet todella hyvä sun työssä. Pus!
      Ikävä
      47
      660
    Aihe