Milloin vetäminen loppuu?

Pennlle on 8-viikkoisesta opetettu ttä vetäessään taluttimssa eteenpäin ei mennä, vaan pysähdytään, ja matka jatkuu vasta kun koira tulee käymään ihmisen luona. Tätä on jatkunut nyt kuukausia, mutta koira ei tajua syy-seuraussuhdetta. Paitsi ihan harvoin joskus. Ylensä vaan istahtaa paikalleen ja istuu siinä vaikka puoli tuntia kiinnittämättä ihmiseen mitään huomiota. Ja kontaktinpitämistäkin kyllä harjoitellaan. Vai onko koiralle kaikki vaan niin jännää että ei malta vielä olla vetämättä?
Kokemuksia omista koiristanne?
Otan myös vastaan uusia kontaktinparannusjippoja.
4527
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mutta hyvä että olet heti päättänyt kitkeä koirastasi tuon vetämisen pois.Mulla itelläni ei oo vetävää koiraa,mutta pari hoito koiraani kyllä omaavat sen ongelman :( Toinen on puolivuotias ja toinen jopa 2,5v :( Mut niin se vaan on,et jos ei mitään tee ongelman eteen,niin ei se myöskään itsestään katoa.

Mekin ollaan nyt serkun kanssa yritetty näitä kahta opettaa(juuri tuolla samalla keinolla)ja kyllä tuo vanhempi koira on sen jo aika hyvin alkanut oppia :) Pentu nyt ei vielä oikeen tajua jutun juonta,vaan rupeaa yleensä vain ulisemaan tai mutustelemaan ruohoa x) mutta eiköhän sekin joku päivä opi,kunhan vain tarpeeksi harjoitellaan :)

Ei se ole vielä ollenkaan huono juttu,vaikkei pentu vielä kuukauden aikana olekaan tuota oppinut :) Kyllä se vielä oppii,kunhan ette vain lakkaa harjoittelemasta ;) Onnea yrityksiin!

Äänestä

Minkäköhän ikäinen pentu on kyseessä?

Kun se pentu ei ole valmis aikuinen koira heti kun jotain asiaa on harjoiteltu pari kertaa.
En tarkoita tätä pahalla mutta kun välillä täällä on kirjoituksia joissa odotetaan pienen pennun käyttäytyvän moitteettomasti hihnassa, osaavan ties mitä ja vielä valitetaan kun se ei ole 4kk täysin sisäsiisti. En tarkoita sinua alkup.

On oikein hyvä että opetat koiraasi olemaan vetämättä, jatka samaan malliin.

Meillä ei kyllä tuo pysähtely taktiikka tuottanut mitään tulosta vaan lopulta AIKUISELLE koiralle pistettiin kuristuspanta ja se sai kiellon ja jos kielto ei tehonnut nykäistiin pakote. Ja se tehosi. Mutta ei pennulle eikä ihmiselle jotka eivät tunne koiraansa ja tiedä että sen pää kestää tuon.
Pysähtelyä ja suunnan muuttamista kokeiltiin vaikka kuinka kauan, kuten myös naksua ja ties mitä ja olen sitä mieltä että kuin koira muut temput oppii niin jos ei se tuota viikon toistojen jälkeen hiffaa niin on aika vaihtaa taktiikkaa.

Äänestä

Jatkat samalla lailla, ja muistat kehua koiraa aina kun se tekee oikeen, ja lenkille voit ottaa namipaloja ja antaa niitä aina koirallesi kun se tekee oikeen. :)

Äänestä

Meillä on kokeiltiin tota pysähtymistä jonkin aikaa... ei ainakaan meillä mitään vaikutusta. Kuripannasta ei mitään hyötyä..

Sen jälkeen kokeiltiin kuonopantaa, mikä toimikin todella hyvin. Aluksi oli koko lenkin ajan, vähän ajan päästä puolet lenkistä sen kanssa. Ja nyt meillä on käytössä puolikuristava nahkapanta, ja sen kanssa ei oo vetämistä ollu ollenkaan.

Tietysti voit kokeilla myös sitä, että kun koira vetää vaihdat suuntaa ja kävelet ripeesti sinne toiseen suuntaan. Sitte tietysti niin, että joka kerta ku vetää niin nykäset hiukan remmistä ja tiukka ei.

Tuli näköjään vähän sekalaisesti kirjoteltua, mutta kai tosta joitan vinkkiä saa...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vai loppuko koskaan? kirjoitti:

Pennlle on 8-viikkoisesta opetettu ttä vetäessään taluttimssa eteenpäin ei mennä, vaan pysähdytään, ja matka jatkuu vasta kun koira tulee käymään ihmisen luona. Tätä on jatkunut nyt kuukausia, mutta koira ei tajua syy-seuraussuhdetta. Paitsi ihan harvoin joskus. Ylensä vaan istahtaa paikalleen ja istuu siinä vaikka puoli tuntia kiinnittämättä ihmiseen mitään huomiota. Ja kontaktinpitämistäkin kyllä harjoitellaan. Vai onko koiralle kaikki vaan niin jännää että ei malta vielä olla vetämättä?
Kokemuksia omista koiristanne?
Otan myös vastaan uusia kontaktinparannusjippoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu