Polvi turpoaa

Onko kysymyksessä jonkinlainen reuma kun mieheni polvi saattaa turvota hyvin suureksi ykskaks ja tulla niin kipeäksi että ei pysty kävelemään?
Tämä on tapahtunut erittäin epäsäännöllisesti (saattaa mennä yli kaksi vuotta välillä tai vaan kaksi viikkoa) ja turvotus laskee parissa päiväsä.
"Kohtausten" aikana on jatkuva särky.
Mieheni on pian 60-vuotias.Ensimmäinen kerta tapahtui jo kasikymmentä vuotta sitten.
51550
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

tai jotain muuta. tutkimatta ei voi sanoa mitä. kannattaisi mennä lääkäriin.

Äänestä
  • Epäilen että miehelläsi on runsaasti ylipainoa vai laskeutuuko pissa päästä aika-ajoin polveen
    :=) Kyllä ne polvet jo noista syistä nesteilee. Kai se ukko osaa mennä lääkäriin itsekin jos tosi tarve tulee.Täältä on turha diagnooseja kysellä tai voisithan soittaa ennustajalle ja kysyä siltä.

    Äänestä

Olisiko kyseessä kihti? Katso hakusanalla ja lue oireet.

Äänestä

Itselläni nivelreuma alkoi polven oireilulla reilu 10 v sitten.
Turposi kuin jalkapallo.Parin päivän kuluttua siirtyi olkapäähän ja siitä edelleen...
Yleensä jää aika jäykäksi tuollainen nivel tulehduksen jälkeen.
Jos kiertää muissakin nivelissä,niin ei muuta kuin reumalääkärille.

Äänestä

on reuma! Minullakin on ollut oireita vuosikausia, ja juuri ennen joulua sain nyt tosi kovat kivut ja molemmat polvet turposivat, lopulta polvista alas koko jalat. Mutta pääsin siitä vaivasta, kun aloin syödä säännöllisesti n.500 gr keitettyä perunaa, 1-2 banaania ja join n. ½ltr maitoa päivässä. Kivut hävisivät vuorokaudessa, turvotus hitaammin! Reuma on tulehdussairaus ja tulehdus johtuu liian happamasta elimistöstä. peruna, banaani ja maito ovat emäksisiä, jotka siis neutraloivat ja auttavat siten!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


avovaimo kirjoitti:

Onko kysymyksessä jonkinlainen reuma kun mieheni polvi saattaa turvota hyvin suureksi ykskaks ja tulla niin kipeäksi että ei pysty kävelemään?
Tämä on tapahtunut erittäin epäsäännöllisesti (saattaa mennä yli kaksi vuotta välillä tai vaan kaksi viikkoa) ja turvotus laskee parissa päiväsä.
"Kohtausten" aikana on jatkuva särky.
Mieheni on pian 60-vuotias.Ensimmäinen kerta tapahtui jo kasikymmentä vuotta sitten.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu