Karamelliväriä

taikinaan?

Onko kukaan koskaan laittanut vaaleaan muffinssitaikinaan tms. karamellivärejä? Onnistuuko? Haluaisin tarjoiluun väriä..

Millä muulla saisin muffinsseista esim. oransseja?

4

921

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Täti

      Olen käyttänyt jauhemaisia väriaineita (sininen, punainen ja keltainen, joiden yhdistelmistä saa vielä parempia värejä) myös kakkutaikinoihin. Paras ja tasaisin lopputulos niillä tulee, kun hieroo kuivana jauheen sokerin sekaan ja lisää vasta sitten munat. Nestemäisistä en osaa sanoa mitään muuta, kuin että seuraa käyttöohjeita. Hyvin pienetkin määrät karamelliväriä värjäävät voimakkaasti (sellainen sormenpituinen jauhetuubi on meillä kestänyt vuosia). Mintunvihreät pikkupullat ovat olleet ehkä "karmein" lopputulos, ja sininen tiikerikakku kiehtoi syöjiä.Nestemäistä väriä saa ruokakaupasta, jauhe piti ostaa apteekista! Kokeile värin voimakkuutta jo ennen halloweenjuhliasi, että varmasti onnistuu.

    • piiroo

      hei!

      Oranssin värin saamiseksi tädin ohje oli hyvä. Mustaan taikinaan sain Hellapoliisin blogista vinkin, että laittaessa lakritsaströsseliä taikinaan se värjää paistamisen aikana taikinan mustaksi. Täältä löydät ohjeen: http://www.lintu75-2.vuodatus.net/blog/248982 Mielestni tämä ohje soveltuu myös esim. muffinsseihin.

    • Karamellivärit_Love

      Moi, oon kokeillu tota. Olen laittanut esim vihreää (nestemäistä) pullataikinaan. Haluaisin vain tietää paljonko ne maksavat ihan tavallisissa kaupoissa ettei tartte blähteä minnekkään pitkälle =)

    • kkk...

      olen laittanut karamelliväriä vain ja ainoastaan hiuksiini ja popkorneihin en tiedä taikinasta

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      234
      4522
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      75
      2944
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2443
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1747
    5. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      78
      1419
    6. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      21
      1301
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      83
      1222
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      137
      939
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      918
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      884
    Aihe