Ulosmitataanko päiväraha?

Tuli ulosottomieheltä lappu, että ensi vuoden alusta voimaan tulee laki, joka ei enää mahdollista maksusopimusten tekoa. Eli vaikka on sopimuksen mukaisesti jo pari vuotta maksettu ihan kohtuu summaa, niin ulosmitataan kuitenkin 1/3 nettotuloista.
Onko veroton päiväraha, jota maksetaan elämiseen kun työskentelee kaukana kotoaan, ulosmitattavaa tuloa? Mikäli on, niin eipä ole enää mahdollista töissä käydä.
31012
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

taida pitää paikkansa tuo väite, ettei vuoden 2007 alusta voida tehdä ulosottovelan maksu-
suunnitelmaa:
"Saatavan maksamiseksi vapaaehtoisesti ulosottomies voi tehdä velallisen kanssa maksusuunnitelman. Maksusuunnitelman tekemisen edellytykset harkitaan tapauskohtaisesti."

Äänestä
  • sittenkin olla oikeassa tuon maksusuunnitelma-asian suhteen. Ulosoton vöitä on kiristetty (uo-miehen mukaan) niin, että maksusuunnitelmia ei juurikaan enää tehdä. Lain mukaan se kylläkin on tietyissä tapauksissa mahdollista mutta oikeuslaitoksen tehokkuudesta ja toimintakyvystä ilmeisestikin on kysymys. Joten palkansaajaulosottovelallisten asema tullee heikentymään ja velkojien asema taas paranee. Että tällaista puna-vihreä akseli on saanut aikaiseksi meillä Suomessa. Sossujen jonot kasvavat entisestään.

    Äänestä

  • hämy kirjoitti:

    sittenkin olla oikeassa tuon maksusuunnitelma-asian suhteen. Ulosoton vöitä on kiristetty (uo-miehen mukaan) niin, että maksusuunnitelmia ei juurikaan enää tehdä. Lain mukaan se kylläkin on tietyissä tapauksissa mahdollista mutta oikeuslaitoksen tehokkuudesta ja toimintakyvystä ilmeisestikin on kysymys. Joten palkansaajaulosottovelallisten asema tullee heikentymään ja velkojien asema taas paranee. Että tällaista puna-vihreä akseli on saanut aikaiseksi meillä Suomessa. Sossujen jonot kasvavat entisestään.

    joo enää ei tehdä maksu suunnitelmia ollenkaan vaan jos on palkka tuloa niin sinne ahneesti vaan vaikka olisi kuinka maksellut säännöölisesti maksuja , ja tuntuu et kyllä voudeilla on nyt hauskaa , voihan se olla et niillä on nyt vähemmin töitä . eli kannattaa miettiä jos on tosi paljon velkaa et ei käy enää työssä ollenkaan .niin täällä selviäisi varmaan paremmin .mistä lienevät noita uusia lakeja vetävät varmaan pitkää tikkua.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Tuli ulosottomieheltä lappu, että ensi vuoden alusta voimaan tulee laki, joka ei enää mahdollista maksusopimusten tekoa. Eli vaikka on sopimuksen mukaisesti jo pari vuotta maksettu ihan kohtuu summaa, niin ulosmitataan kuitenkin 1/3 nettotuloista.
Onko veroton päiväraha, jota maksetaan elämiseen kun työskentelee kaukana kotoaan, ulosmitattavaa tuloa? Mikäli on, niin eipä ole enää mahdollista töissä käydä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu