Kaupungissa on kaksi liikenneympyrää,mutta kaikki eivät vielä hallitse sinne ajamista.Monet laittavat vilkut päälle sinne mentäessä,joka on väärin.Ympyrästä poistuessa pitää vilkuttaa,jotta sinne tulevat tietävät,että nyt voi mennä.Sitten on sellaisia tolloja,jotka tulevat Taimosta(asuuko siellä kaikki,jotka eivät tunne liikennesääntöjä?) pysähtymättä pakolliseen stop-merkkiin ja suoraan toisten eteen,jotka ovat jo ympyrässä.Monta kylkeä olisi saanut vahingoíttaa,ellei olisi jarruttanut.Opetelkaa säännöt ja käyttäytykää liikenteessä toisia kohtaan niin,kuin haluaisitte Teitä kohtaan käyttäytyvän.
LIIKENNEYMPYRÄ
Kylläst...
101244
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Olen kanssasi aivan samaa mieltä,ihmetyttää,että
on vielä niin paljon autoilijoita jotka eivät
osaa ajaa liikenneympyrässä.Joko siellä on vilkku
päällä koko ajan ja sitten kun poistuu ei sitä
käytä,tai sitten siellä jo ollessa pysähtyy sinne
odottamaan,että sivulta tuleva auto pääsee ajamaan
sinne.Tosi usein on stop merkin takaa suoraan
ajettu ympyrään kovalla vauhdilla piittaamatta jo
siellä ajavista..... ei voi kuin ihmetellä.
Onneksi mulle ei ole sattunut ympyrässä vielä mitään. Hyvin harva kyl osaa käyttää vilkkua poistuttaessa tai ei tiedä ympyräkäyttäytymistä.
Minusta liikenneympyrät ovat toimineet hyvin.
Ympyrät ovat tosin aika pienet, ja saa pitää tosi kiirettä jos ehtii aina vilkuttamaan ennenkuin kääntyy. Sama juttu raisiossa. Muuten olen sitä mieltä, että jos joskus tulee vahingossa vilkutettua kun menee ympyrään, ei siitä mitään haittaa kuitenkaan ole. Paitsi tietenkin pilkunviilaajilla nousee verenpaine.
Toimisivathan ne, jos kaikki osaisivat niissä
oikein ajaa.Eikä minulle ole koskaan tullut
kiirettä laittaa vilkkua päälle,sitten on hitaat
refleksit ja kädet jos ei siihen pysty.Eikä siitä
muuten haittaa olisikaan vaikka siellä ympyrässä
vilkkua käyttää kunhan muistaa käyttää sitä myös
sieltä poistuessaan.Onko se sitten pilkun-
viilamista jos turvallisuudesta on kyse????
Ehkä siinä vaiheessa sulla nousee verenpaine, kun sä törmäät liittymään tulevaan, joka luuli, että poistut jo aikaisemmasta liittymästä, kun kerran vilutit!
Miksi alle puolet autoilijoista huomaa Taimossa STOP merkin tullessa ympyrään?
Anneli
sen merkin kaikki varmaan huomaavat ja siellä asuvat sen tietävätkin,mutta ovat niin hiton välinpitämättömiä muita kohtaan.
Taimon suunalta tulevilla on stop-merkki, siis mikä sen idea on, jos ei muissakaan kohdissa tarvitse pysähtyä?
Kohdasta tien ylittää paljon koululaisia. Näkyvyys on huono ja mullakin on kaveri joskus siinä jääny auton alle.
pyörii se