Ehiökortit

vanhaa...

Löytyy 5 vanhaa ehiökorttia. Kulkeneet vuosina 1901(2kpl),1890(2kpl),1888(1kpl) belgiasta saksaan, belgiasta Ath:n, itävallasta saksaan, italiasta saksaan ja englannista saksaan.
Eli kysymys kuuluu onko kenties arvoa ja että mistä voisi löytää lisätietoa tai mahdollisia keräilijöitä, jotka tietäisi näistä lisää/jotain.

7

659

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • siinä

      paksussa LAPE-luettelossa tietoa myös ehiökorttien arvosta eri aikakausilla.

      • joooo...

        Täytyypäs polkaista kirjastoon etsimään paksu LAPE. Kiiitoooos!


    • ememem

      Ota selvää missä toimii lähin postimerkkikerho.Useilta isommilta paikkakunnilta tällainen löytyy.Siellä osaavat kertoa mistä tietoa saat.Pari kaveria tarjottelee LAPE-luetteloa mutta sieltä EI löydy eurooppalaisia ehiöitä,ainoastaan suomalaisia.

      • ememem

        Googleta "suomen filatelistiliitto jäsenkerhot"niin löydät luettelon jäsenkerhoista sekä näiden yhteyshenkilöistä.


      • alkuper.
        ememem kirjoitti:

        Googleta "suomen filatelistiliitto jäsenkerhot"niin löydät luettelon jäsenkerhoista sekä näiden yhteyshenkilöistä.

        Tattis sulle vastauksista.


      • sorry,
        alkuper. kirjoitti:

        Tattis sulle vastauksista.

        ei niitä kyllä lape-luettelosta löydy, kun ulkolaisia ovat. Luin niin äkkiä, etten tajunnut.


    • slim

      ovat, itse keräilen kyseisiä kortteja ja niiden käypä hinta on n. 1 - 5 € kpl riippuen kunnosta ja leimoista ja mahd lisämerkeistä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      149
      2013
    2. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Luterilaisuus
      305
      1717
    3. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      93
      1557
    4. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      200
      1200
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      76
      1182
    6. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      67
      1140
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      23
      1048
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      48
      997
    9. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      73
      946
    10. Minkä näköinen

      On kaipaamasi henkilö🤔
      Ikävä
      45
      927
    Aihe