meillä on muovimatto lattiat ja vaunujen renkaista on jäänyt keltaisia tahra länttejä niihin kohtiin missä vaunut hetkenkin seisoneet. Aivan kuin matto ois imeny väriä???Kaikki mahdolliset oon kokeillu hankausnesteistä hammastahnaan mut millään ei lähe.Lattia ympäriltä loistaa kyllä puhtauttaan:)Oisko kellään mitään kikkoja tällaiseen??
vaunujen renkaista tahrat lattiassa??
sarge82
41993
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Ei ole mitään konstia. Kumista imeytyy muoviin jotain, tai sitte sen kumin kemikaalit jotenkin muuttaa muovimattoa. En osaa paremmin selittää, mutta jäljet eivät lähde pois mitenkään.
Pahin / hauskin? mitä olen nähnyt muovilattiassa, on Nokialaisen renkaan teksti, tosin peilikuvana.
Joissain autoliikkeissä näkeekin myytävien autojen renkaiden alla vaneripaloja lattian suojana.
On äärettömän hyvä tahranpoisto..Jopa vaatteista joita ei välttämättä hlaua mennä tai ei pysty käyttämään klooria tai tahrasuolaa..Putsaan myös pesukoneen kerran kuussa tuolla seoksella..sekä kahvinkeittimen..Ja myös nuo vaunun renkaittenb ja korkokengistä lähtevien mustien rantujen poisto tapahtuu tuolla pelkällä ruokasoodallakin..
eli siis muovimatto on imenyt väriä renkaista ja jäljet on keltaiset/vihreet...ei normaaleja mustia jälkiä joita kengistäkin tulee...mut koitetaan nyt sitäkin:)jos ei lähe ni jospa sais hankittua lopultakin laminaattilattiat;)
Laminaattilattiat ovat todella helppohoitoiset, tiedän kokemuksesta, eikä ole kovin kallis ratkasu, mutta ei saa käyttää mitään pesuainetta mutta pysyy kyllä puhtaana pelkällä veteen kostutetulla rätillä.