Ylempi korkeakoulututkinto, työkokemusta alalta n. seitsemän vuotta ja konsultin rooliin suht. vaativiin asiantuntijatehtäviin taitaa käydä tie.
Vaan mitäpaljon tuollaisesta työstä kehtaa pyytää liksaa? Alueena Tampere ja sijoittaisin itseni sekä motivoituneeksi, että päteväksi.
3000? 3500? 4000?
Vaan mitäpaljon tuollaisesta työstä kehtaa pyytää liksaa? Alueena Tampere ja sijoittaisin itseni sekä motivoituneeksi, että päteväksi.
3000? 3500? 4000?
Vastaukset 16
Vanhimmat
Voithan sinä pyytää mitä tahansa, jos kuitenkin haluat paikan saada pyydä vain 2000-2500€.
4000. Ei ainakaan vähempää. Just sun kaltaisten saatanan idioottien takia palkat pysyy pieninä.
Huh huh. Asiantuntijahommiin ja omaa palkkaansa ei osaa määritellä.
En tiedä kenelle kritiikin osoitit, mutta jos minulle, niin olen keskittynyt työhön enkä palkkatutkimuksiin. Edellisessä paikassa vierähti mielenkiintoisissa hommissa aika puolivahingossa enkä ajatellut liksaa juurikaan (oli n. 3400).
Kai sitten lyön pöytään neljän tonnin pyynnön - kyllä se siitä paikkansa hakee kun ajattelin käydä useammassa paikassa kyselemässä. Kysyntää tuntuu olevan.
Joo, toi mun kommentti idiootista oli niille, jotka jatkuvasti näissä ketjuissa sönkkää, että pari tonnia olisi käypä hinta IT-alalla, oli työnkuva mikä tahansa. Ja samoilla ääliöillä on vielä aina kommentoitavana kuinka "helppoa" suunnittelu ja ohjelmointi onkaan..
Todellisuudessa 2000-3000€ paikkeilla ne palkat kyseisissä hommissa nykyisin on koska on hitosti osavaa porukkaa saatavilla, siksi palkat on romahteet.
Kaikki on helppoa kun osaa, myös suunnittelu ja ohjelmointi.
En tiedä mitä teet työksesi, mutta kyllä osaavat ovat hakusessa nykyään. Juuri koulusta valmistuneita mukaguruja on vaikka kuin, mutta työkokemuksella varustettuja tekijöitä, jotka ymmärtävät muutakin kuin tekniikkaa, ei ole paljoa markkinoilla.
Olen aika varma, että jos pyytäisi alle kolmen tontun, niin en saisi paikkaa liian pienen palkkapyynön takia. Itseään ja osaamistaan pitää osata kuitenkin arvostaa.
Jos tuntilaskutuksesi tulisi olemaan 120eur ja laskutusaste 80% niin palkka on noin 3000 euroa kuussa. Muuten palkanmaksaja tekee persnettoa, joten tuskin siis enempää maksaa. Tuntilaskutuksen ollessa 200 niin palkka on todennäköisesti 5000 euroa +/-
Kaikissa firmoissa ei organisaatioissa pyöri turhia kauppatieteilijöitä painolastina.
Jää laskutuksesta enemmän maksettavaksi oikeille tuloksentekijöille.
helppo laskea 120x30x4 on kuukauden tehdyt ja palkka 3000x1,7 muut kiinteät ja muuttuvat.
"Ylempi korkeakoulututkinto, työkokemusta alalta n. seitsemän vuotta ja konsultin rooliin suht. vaativiin asiantuntijatehtäviin taitaa käydä tie."
Vaikea sanoa, kun et kerro mitään tietotekniikan osaamisestasi tai toimialakohtaisesta osaamisesta.
Konsulttihan voi konsultoida vaikka koirien kakattamista asiakkaalle, siitä ei varmaan ihan yhtä kovaa palkkaa kehtaa pyytää kuin esimerkiksi rahoitusalan liikkeenjohdon toiminnanohjausjärjestelmiin liittyvästä konsultoinnista.
Olen toiminut yleishöylänä mobiilipuolella. Tekniikoista normaalit kielet (Java, C, C , SQL yms.) on hyvinkin tuttuja ja Unix/VMS menee hyvinkin. Taustalta löytyy n. sadan kehittäjän paketointijärjestelmän rakentamista ja mm. laskutusjärjestelmien kanssa vehtaamista. Myös liiketoimintaosaamista on jonkin verran (liiketoimintasuunnitelmat) ja mm. patenttihakemuksia on tullut kirjoiteltua. Seassa on ollut myös pienten projektien vetämistä. Tuottamani määrittelyt ja muut dokumentit on yleensä nimetty hyvin laadukkaiksi. Laki- ja sopimusosaamista on auttavasti, kuten myös rahoitusosaamista.
Paikka olisi käytännössä kännypuolen hommia, eli sulautettuja kanssa tetsaamista vissiin aika pitkälti, ehkä mahdollisesti projektien vetämistä. Työ olisi teknisesti hyvinkin haastavaa.
Osaamisesi vaikuttaa varsin hyvältä ja työkokemusta löytyy, joten palkkapyynnön kanssa ei kannata suotta arkailla.
Itse näkisin, että konsultin työstä tulee saada kunnon korvaus jo siksi, että työskentelet asiakkaan tiloissa. Tämä tarkoittaa, että työ saattaa olla (talon kulttuurista riippuen) hieman yksinäistä. Konsulttina et välttämättä pääse koulutuksiin, illanviettoihin tai muihin sijoitusyrityksesi järjestämiin tapahtumiin mukaan. Minua ulkopuolelle jääminen todennäköisesti jurppisi, mutta mielipaha voidaan tottakai kompensoida kunnon palkalla.
Tuntihuora ottaa jonkun kaksinumeroisen prosentin päälle normaaliksaan, koska tuntihuorauksen ideana on myydä joustavuutta lisäksi. Asiakas voi heittää sen pihalle halutessaan.
Nämä on näitä hyvien vuosien duuneja.
Yleensä tulee kerjättyä palkkaa ja bonusta. Autosta ei oo niin väliksi. Mutta mitä muuta kohtuullista voisi pyydellä, jota voisi ihan oikeasti saada?
Alkuperäiselle kysyjälle tiedoksi:
Enaattori tarjosi Tampereella 3900 bonarit vuosi sitten asiantuntijahommista. 10 vuotta IT-alalla vähän muutakin. En mennyt, kun olis pitänyt ottaa vastaan jonkin verran tiiminvetohommiakin.
Kannatti pistää liksapyyntöä ylöspäin alkuperäiseen verrattuna. Meinasin aluksi, että 3500 olisi kova pyyntö ja vähän päälle kolmen toteutumaan olisin tyytyväinen. Kävi ilmi, että kyllä alalla tilaa on ja neljä tonttua on varsin realistinen pyyntö riippuen hieman muista eduista.
Muillekin tiedoksi, että jämäkkänä neuvottelupöytään, niin kyllä sieltä mukavan liksan saa aikaiseksi :)
"Mutta mitä muuta kohtuullista voisi pyydellä, jota voisi ihan oikeasti saada?"
Harrasteiden maksamista, l. kuntosali jne. Kurssitukset aika ajoin. Puhelin on tietysti jo itsestäänselvyys. Ja tietysti mukavat hommat :)
Eikö nykyään voi saada matkakorttiinkin työnantajan tukea?