Rasitus - ja allergiastma

Sairastatko jompaa kumpaa. Jos sairastat rasitusastmaa liikutko? Oletko líikkunut ennen sairastumistasi. Mulla on lapsuudesta saakka ollut astma, joka ei oikein mene kumpaankaan kategoriaan. Yleensä oireet helpottuvat kouluiässä, vaihtuvat jompaan kumpaan em. ja murrosiässä jäävät kokonaan pois.
3476
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Rasitusastama todettu, ja tulee liikuttua kausiluontoisesti(kesällä selkeästi talvea enemmän), jolloin tuo ihan selkeästi helpottuu. Henki kulkee paremmin, parempi olo ja äänikin tuntuu muuttuvan normaaliksi, kun saa pari ekrtaa viikkoon rykiä kaikki limat keuhkoista lenkkipolun varteen. Lapsuudesta asti on ollut mullakin ja murrosiässä parantunut lähes oireettomaksi liikunnan ansiosta. Ainoastaan eläinten läheisyydessä riittävän pitkään ollessa huomaa sen olemassa olon, ja toinen on festareilla kun hiekkakentästä nousee sankka pölypilvi.

Äänestä

Astma ilmenee usein pelkästään rasituksen yhteydessä ennen puhkeamistaan varsinaiseksi astmaksi, jolloin astmakohtaukset saattavat ilmetä ilman mitään näkyvää laukaisevaa tekijää.

Allergia ei välttämättä liity asiaan lainkaan - astma ei ole allergia- vaan tulehdussairaus.

Äänestä

kumpikin. Olen ollut myös lapsesta saakka astmaatikko, joten en ole joutunut esim. vaihtamaan työpaikkaa tai alaa sairastumisen vuoksi. Pidän itseäni onnekkaana, sillä elämässäni ei ole ollut astman vuoksi suurta mullistusta.

Rasitusastma vaikuttaa lähinnä siten, että kun aloitan liikkumisen, pitää lämmitellä todella todella hyvin. Jos lähden kylmiltään spurttaamaan niin pillit on tukossa alta aikayksikön. Mutta kun maltan lämmitellä koko kehon, lihaksiston ja etenkin hengityksen rauhalliseen tahtiin, niin ei mitään ongelmaa.

Olen harrastanut penskana uintia, se tosin piti lopettaa iho-oireiden vuoksi, hiihtoa, lentopalloa ja paria kamppailulajia. Löysin sen rakkaimman lajini kamppailulajien joukosta ja olen myös kilpaillut, pikkuisen jopa menestynytkin... silloin nuorempana =)

Allergia-astma oireilee pääasiassa koivun kukinnan aikaan, mutta nykyiset lääkkeet ovat niin hyviä että astma on melko hyvin hoidossa. Olen saavuttanut niin hyvin hoitotasapainon, että koen heinänuhan kiusallisemmaksi kuin hengenahdistukset.

Niin, minun kohdallani astma ei siis kokonaan hävinnyt murrosiässä, ehkä lieveni vähän mutta lisäksi tulivat ne iho-oireet. Myös puolisoni ja lapsemme ovat astmaatikkoja.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Kumpi ja kampi kirjoitti:

Sairastatko jompaa kumpaa. Jos sairastat rasitusastmaa liikutko? Oletko líikkunut ennen sairastumistasi. Mulla on lapsuudesta saakka ollut astma, joka ei oikein mene kumpaankaan kategoriaan. Yleensä oireet helpottuvat kouluiässä, vaihtuvat jompaan kumpaan em. ja murrosiässä jäävät kokonaan pois.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu