Pistetääs tälläinen kiva gallup!
Eli mitä olet syönyt tänään jo ja mitä aiot tänään vielä syödä? =) Oikein hauskaa odotusta kaikille!
Eli mitä olet syönyt tänään jo ja mitä aiot tänään vielä syödä? =) Oikein hauskaa odotusta kaikille!
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Elikkäs-
aamupala kaurapuuroa desi ja siihen loraus mansikka kevyt mehukeittoa ja appelsiinimehua lasillinen.
lounas 2perunaa ja lihakastiketta n.desi ja 2ruisleipää kevyt levitteellä ja vettä.
välipala juuri äsken join tee kupin ja söin yhden pullan.
ajattelin päivälliseksi syödä samantapaisen ruuan kuin tuo lounas.
iltapalalla muroja ja maitoa ja kaakaota ja kenties leivän ja pari hedelmää yötä vasten.
usein yölläkin nappaan omenan tai parikin ja vettä litkin paljon:)
niin ja yleensä syön kasviksia ja salaattia paljon mutta sattu jääkaapista oleen lopussa kaikki että illalla vasta miehen kanssa kauppaan=) eli noihin iltaruokiin vielä tulee kasvikset mukaan mutta en niitä kirjannu koska en tienny vileä ostetaan illalla=)
aamupalalla kahvia, kolme hapankorppua, pullan ja viilin.
Lounaaksi söin jauhelihakeittoa, maitoa ja näkkileipää.
Sen päälle join lasillisen light ananaslimpparia ja neljä palaa suklaata.
Ja vähän joka välissä olen juonut vettä tai veteen laimennettua mehua.
Päivälliseksi syön n. klo 18.00 nakkikastiketta ja perunoita. Vielä en tiedä mitä tässä välissä tai sen jälkeen tulee "ahmittua".
ja kahvia. Sit ennen ruokaa sämpylä ja omenamehua (joka vähän närästää). Lounaalla riisipuuroa ja omanamehua ja sämpylää.
Iltapäivällä varmaan kaalikääryleitä ja sianlihapihviä.... ja kaikkee mitä nyt sit keksin.
Aamupalaksi näkkileipää ja teetä ja 1 kananmuna.
Välipalaksi ruisleipää, maitoa ja 1 pieni ihanan kirpeä syysomena.
Lounaaksi nakkeja ja ruisleivänpala.
Seuraavaksi syön taas kahvitunnilla ruisleipää, maitoa ja ompun. Sitten kotona kunnon lämmin ruoka, en vielä tiedä mitä kun kauppareissu odottaa töiden jälkeen. Ja illalla sitten vielä näkkäriä/korppuja/kananmunia/jugurttia/hedelmää/tai jotain muuta pientä että saa yöllä nukuttua. :) Tuo on aika lailla mun vakio syöntirytmi näin raskausaikana nyt kun pahoinvointi on vähentynyt eikä tarvi enää koko aikaa mussuttaa jotain.
Aamupalaksi söin puoli lasia jogurttia (tölkin jämät), mehulasillisen, teetä ja kaksi viipaletta ruisleipää margariinillä.
Lounaaksi kävin hakemassa sämpylän, oli kerta hommat niin pahasti kesken ettei muka ehtinyt käydä "oikeasti" syömässä.
Kun kotiin pääsee, pitää varmaan ensin vääntää taas jogurttia pahimpaan nälkään ja sitten jauheliha-perunalaatikkoa (pitää tehdä se ensin). Illalla varmaan vielä jätskiä :)
aamupala: kaks palaa reissumiestä, päällä oivariini60 teelusikallinen, ruukkusalaattia, 5% sulatejuustoviipale, kalkkunaleikettä ja kurkkua. sekaan tietty muki kahvia ja desi rasvatonta maitoa.
välipala: viipale moniviljaleipää, sipaisu oivariini60, 2dl sokeritonta boysenmarjakeittoa ja nektariini.
lounas: pala seitä, 1,5 dl perunamuusia ja 0,5 dl valkokastiketta. 1 rkl punajuurisalaattia ja rosollia, tomaatti. viipale reissumiestä ja kalkkunaleikettä. juomana oli rasvaton piimä.
tänään odottaa vielä kohta puoliin välipala: viipale moniviljaleipää, kahvia rasvattomalla maidola ja appelsiini, päivällisestä en vielä tiedä (katotaan mitä keksin ja mikä olis miesväen mieleen) mutta samantapainen kuin lounas. sitten illalla vielä iltapalaksi todennäköisesti täysjyväsämpylä ja hedelmä, mahdollisesti sokeritonta keittoa ja kahvia.
ja tämmösenä se toistuu päivästä toiseen kunnes kaveri on syntyny: olen insuliinihoidolla oleva raskausdiabeetikko. jos hyvin käy ja insuliinit loppuu synnytykseen kuten viimeksi ni sitten jää nuo välipalat melkeen pois välistä, mutta muutoin jatkuu samaan malliin.
- Aamupalaksi kaksi palaa ruisleipää juustolla, iso lasi tuoremehua ja kuppi kahvia.
- Välipalaksi jugurtti
- Lounaaksi kalakeittoa, lasi mehua, salaattia ja pala ruisleipää
Lisäksi meinaan syödä (ainakin) toisen kahden palan satsin ruisleipiä samaisella juustolla, päärynän, tuoremehua ja pahoinvointiin varmaan jotain pitää vielä kiskoa jossain välissä. Ehkä mehujää pakkasesta.
RV 11 2
Mä söin myöhäisen aamupalan, kaksi ruisleipäviipaletta margariinilla ja juustolla, lasi tuoremehua. Sitten napostelin muutaman irtokarkin, hetken päästä syön omenan ja sit illan suussa kun mies tulee töistä käydään ulkona syömässä jotain. Epäilempä että molemmilla on niin kova nälkä silloin et päädytään Heseen.. Illalla taas omenaa/muuta hedelmää ja tekee niin mieli suklaata, että sellaistakin tulee varmaan naposteltua.
Onneks joka päivä ei tuu syötyä näin huonosti, mut saahan sitä välillä:)
Aaamupalaks söin 2 dl jugurttia 2 rkl kauraleseitä..et masu toimii..
Lounaalla nautin 2,5 dl kaalipataa, 1 tomaatti, 1 rkl italian salaattia ja lasin piimää.
Välipalaks meni pari pipparii ja tölkki ananasta.
Iltaruuaks teen jauhelihalaatikkoo, keitettyä parsakaalia ja tuoresalaattia, lisäks ehkä maitojuustoo...kauhee himo siihen :)
Ja sit vielä kun kattelen C.S.I:tä syön varmaan pari hedelmää tai purkillisen hedelmäsalaattia..
- banaani
- purkki ananasta
- kaksi palaa näkkäriä, päällä rasvaa, salaattia ja juustoa
- lounaaksi perunalaatikkoa puolukoita
kotiin kun pääsen syön todennäköisesti vielä pari palaa vaaleata täysjyväleipää juustolla, rasvalla ja salaatilla höystettynä.
lisäksi illalla vielä jotain herkkua, mahdollisesti jäätelöä hillon kera :D
rv 9 6
Aamulla puuroa maito, sekä kuppi kahvia
Töihin päästyäni jogurtti ja toinen kuppi kahvia
Lounas tonnikalalasagne
Välipala, töissä, omena
Välipala, kotona, 2 näkkäriä
Päivällinen kanakookoskeitto
Illalla puolukka/mansikkasmoothie
Sekä yht pari litraa vettä tulee juotua pitkin päivää
Aamiaisella pari ruisleipää savulohella ja tuorejuustolla, salaatilla ja juustolla mandariinin, juomaksi vettä.
Lounaaksi jauhelihapastaa, salaattia ja ruisleipä tuorejuustolla rasvatonta maitoa. Jälkkäriksi herkuttelin parilla after eightillä ja pikku nökäreellä jätskiä.
Nyt menen syömään ruisleipää ja puolukkaa.
Tänään, hetkonen...
Aamupala: kaksi viipaletta ruisleipää, päällä munanviipaleita ja margariinia. Kupillinen teetä hunajalla.
Lounas: Eilinen leivitetty porsaanfileepihvi, perunamuussia ja salaattia, kaksi lasia maitoa.
Välipala: puolikupposta join kahvia
Nyt päivällinen: Kasvistomaattilinssimuhennos. Hyvin maustettuna tietenkin. Piimää pari lasia, takuu varmasti. Eloleipää taas varmaankin juustoviipaleella.
Iltapala: saas nähdä, mutta teekuppi ainakin.