Minua on tutkittu kyseisen asiaan liittyen jo vuoden verran ja välillä on refluksitauti ja välillä ei. Nyt, jo kahden ph-mittauksen jälkeen
tulos on normaali, siis nyt ei sitten taas ole refluksia!? Tähystyksessä löytyi löysä läpykkä ja oireet ovat ihan kuin refluksitaudissa. Röyhyttää, limaa erittyy etenkin ruokailun jälkeen, ruokatorvessa kuumottaa jne. Mikään
lääke, vaikka ottaisi 2x40mg ei auta yhtään - ja ph-mittaushan sen jo kertoo, että ruokatorven ph:t ovat normaaleja. Mikä tässä sitten vaivaa, olenko tulossakin hulluksi? Onko muilla vastaavaa?
tulos on normaali, siis nyt ei sitten taas ole refluksia!? Tähystyksessä löytyi löysä läpykkä ja oireet ovat ihan kuin refluksitaudissa. Röyhyttää, limaa erittyy etenkin ruokailun jälkeen, ruokatorvessa kuumottaa jne. Mikään
lääke, vaikka ottaisi 2x40mg ei auta yhtään - ja ph-mittaushan sen jo kertoo, että ruokatorven ph:t ovat normaaleja. Mikä tässä sitten vaivaa, olenko tulossakin hulluksi? Onko muilla vastaavaa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itselläni alkoi sama ongelma 2 viikkoa sitten ja olen vasta 18 vuotias.
Epäilevät refluxia, eli ruokatorvea kuumottaa, eli närästää ja välillä vihloo ruokatorveen sattumanvaraisesti. Ruuan nielemisessä ei tosin ole ongelmia, välillä kuitenkin tuntuu että pala olisi kurkussa, mutta se voi itselläni johtua niska jumistakin, kun kaularangassa on jotain ongelmia ollut.
Röyhtäyttää kokoajan, ainakin ruuan jälkeen. Joskus tulee myös nestettä suuhun röyhtäyksen jälkeen.
Verikokeen tulokset tulivat tänään, ne olivat kunnossa. Nyt olen syönyt lääkärinmääräämää 40mg kerran päivässä, ne eivät auta, mutta kuuri on vasta kuudenella päivällä, ja se kestää 6 viikkoa.
Toivottavasti nämä häviävät, sillä sen jälkeen joudun tähystykseen.
Olen nyt aktiivinen kaikkiin vatsaongelmiin, olen itse niin paljon kärsinyt ja monista asioista selvinnyt ja suurimpana pidän HELIKOBAKTEERILÖYDÖSTÄ!!! Vaivaa pidetään tietty iäkkäiden ihmisten ongelmana, mutta niin he kuin minäkin olen voinut saada sen lapsuudessa jopa äidin suukottelusta tai yhteisestä lusikasta, miettikääpä asiaa, ennen kuin syötte tulehduskipu-, vatsahappo- ym. terveyttänne pilaavia lääkkeitä.
http://spc.nam.fi/indox/nam/html/nam/humspc/1/123691.shtml
Tulipa mieleeni, että eräs vaihtoehto voisi olla, että Sinulla sekä jossain määrin löysä alasulkilihas (=mainitsemasi läppä), että sappikivistä johtuvia ongelmia. Tuon sappikivitaudin tutkimuksena käytetään ylävatsan ultraäänitutkimusta, joka on käytännössä kivuton ja siksi potilaalle helppo tutkimus. Onko sinulle sellaista jo tehty?
Päijät-Hämeen sairaanhoitopiirin sivuilta muistui mieleeni myös kirjoitus, jossa kirjoitettiin: "Gastroesofageaalinen refluksitauti (”närästystauti”) on varsin yleinen sairaus väestössä. Sairauden leikkaushoidosta päättäminen ei aina ole yksinkertaista. Pitäisi pystyä valitsemaan suuresta joukosta potilaita ne, jotka kiistatta hyötyvät leikkauksesta saamatta kohtuuttomasti sivuvaikutuksia tai komplikaatioita. Diagnostiikan ja hoitopäätöksen tekemisen avuksi talossa on 2000-luvulla otettu käyttöön ruokatorven manometriatutkimukset ja ensimmäisenä sairaalana Suomessa impedanssiplanimetriatutkimukset. Osalla närästyspotilaista oleellisena osana sairauden etiologiaa on ruokatorven toimintahäiriö, joka voi pahimmillaan johtaa siihen, että ruokatorvessa ei lainkaan ole lihastoimintaa.
Tällaisessa tilanteessa antirefluksileikkaus on vasta-aiheinen. Manometriatutkimuksen avulla voidaan välttää suorastaan vahingolliset leikkaukset ja räätälöidä potilaskohtaisesti leikkaustekniikka. Impedanssiplanimetria on aivan uusi tutkimusmenetelmä, joka rekisteröi ruokatorvesta happaman refluksin lisäksi myös emäksiset refluksitapahtumat, joita perinteinen ruokatorven pH-mittaus ei pysty havainnoimaan. Tutkimus antaakin aivan uuden ulottuvuuden tutkimiseen ja hoitoon potilaille, joilla on epäspesifistä rintakipua, ekstraesofageaalisia refluksioireita (kurkkukipu, äänen käheys tai yskä) tai joilla on asiallisesta närästyslääkityksestä huolimatta gastroesofageaaliseen refluksiin sopivia oireita. Eräiden tutkimusten mukaan jopa 15 % potilaista, jotka oireilevat mahahaponestolääkityksestä huolimatta saattaisivat hyötyä leikkaushoidosta. Näiden potilaiden löytämistä impedanssiplanimetriatukimus helpottaa oleellisesti."
(Lähde: http://www.phshp.fi/shp/sanatori_tarkempi.php?laskuri=79)
...Tästä taas tuli mieleeni, että voisiko Sinun kohdalla ongelmia aiheuttaa nuo tuossa mainitut emäksiset refluksitapahtumat, jotka eivät kai sitten vaan näy normaalissa ph-vuorokausimittauksessa.
Toivottavasti näistä olisi jotain apua Sinulle.
Kiitos mielenkiintoisesta vastauksesta.
Sappi on katsottu ja se oli kunnossa. Olen itsekin lukenut tuosta impedanssi-jutusta ja
vaikuttaa mielenkiintoiselta. Kuulostaa kyllä kohdallani hyvin samalta nuo oirekuvaukset ynm. Ihmettelen vaan, miten tuollaista menetelmää ei sitten ole muissa sairaaloissa, jos se on kerran niin hyvä tutkimus ja vielä paljastaa asioita mitä ph-mittaus ei kerro...Muodostetaanko muka fundoplikaatio aiheet "vain " manon ja ph:n pohjalta muualla ja sitten Päijät-Hämeessä ollaan viisaampia ja tarkempia?! Tuohan pitäisi tehdä lähes kaikille...
Sitäkin jäin vielä miettimään, että mitkä ne minun oireet sitten aiheuttavat, emäksiset refluksitko? Ihmetyttää ja kummastuttaa.