Kiertoilmatakka "varaavilla" reunakivillä (max. 100kg), silmänlumetta vai varaa tosiaan lämpöä itseensä? Pärjääkö aamuun asti?
100kg varaavaa matskua?
Jakke Jäyhä
121574
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei tollasilla painoilla voi mistään varaavasta takasta puhua Porin Mattikin painaa enemmän.Sitten kunmassaa löytyy parin tonnin "hujakoilla" voidaan ruveta puhumaan varaavasta laitteesta
pärjää jäätymättä. Varaahan ne seinätkin jotain.
Niin miekin luulen. Seinät on 6 tuuman pelkkahirttä, ikkunat ja ovet uudet. 3 seinää on pakkasta vastaan, yksi seinä saunaa vastaan, tulisija keskellä taloa.
100kg betonia, lämmitettynä 350 asteeseen luovuttaa keskimäärin 1kW tehon, kun se jäähtyy 9 tunnissa 50 asteeseen. Käytännössä parin ensimmäisen tunnin aikana teho on 2-3kW ja viimeiset 5 tuntia alle 1kW.
1kW ei ole paljon, ainakaan pakkasella.
Ei niin.
Mutta tavoitteena on että voi nukkua pakkasella aamu kahdeksaan eikä tartte herätä klo 5. Kuinka tuo 1kW hidastaa kylmenemistä? Parempi varmaan kuin ei mitään mutta onko käytännön hyötyä?
Tossa mallissa on 120kg varaavaa:
http://www.nibe.com/takat/kevyttakat/Contura520T.htm
Mitä sanot?
ei mitään, se riittää yleensä 20 neliön huoneeseen mainiosti ja 30 neliölle suurimman osan vuotta.
voisihan kilowatti vielä kolealla syyskelillä ehkä riittääkin. Tuossa aiemmin mainitsemani 350 astetta on kyllä todella kuuma. Voi olla että sitä massaa ei edes saa niin kuumaksi. Jäähtymisnopeus riippuu myös takan rakenteesta joten massa voi jäähtyä liian nopeasti ja aamuyöllä ei saada edes tuota kilowattia. Porinmatti on lähes vastaava massaltaan. Ne joilla on kokemusta matin riittävyydestä osaisivat ehkä kertoa paremmin.
Itsellä on kokemusta keskikokoisesta matista,se ritti pitämään vinttikamarin lämpimänä yön yli.Kun illalla lämmitti,oli se aamulla vielä haalea.Painoa siinä oli niin,että 4 aikamiestä sitä pystyi vaivoin liikuttelemaan.
Moi. 100kg massa on yhtä tyhjän kanssa, Varausteho on olematon. Osta pieneen tilaan mahtuva vuolukiviuuni, tonnin paino on jo mökillä toimiva paketti. Kokemusta on 100kg ja 1000kg mökkiuuneista. Rahat menee hukkaan tuommoisilla höyhensarjan makkaran käristimillä.
Totta mutta vuolukivilla on yksi olennainen puute; ne lämpiää vasta kun on lähdön aika. Miten saat niillä tuvan lämpimäksi jo samana päivänä? Tai samana viikonloppuna? Et mitenkään jos ei ole peruslämpöä! Mitä teet vuolukivellä jos käytät mökkiä viikonloppusin? Et mitään.
No nyt puhuu poika paskaa.Vuolukiviuuni, sarjassa 1000kg alkaa lämmittämään tunnin päästä kun tulet on sytytetty. Pari pesällistä kun polttaa ja pellit kiinni. Mökki kittilässä. lämmöt talvella n -15c kun mökille menee. Olenko siis väärässä ?
Tulikivi-myyjä sanoi itsekin että ei lämpiä vasta kuin seuraavana päivänä!