olen miettinyt pitkään tätä asiaa kun minulla oli vuosi sitten sitkeä märkärupi, kesti noin 2 kk.. johtuen kylläkin siitä että aluksi luulimme sitä herpekseksi, sitten kuitenkin menin lääkäriin ja sain antibioottikuurin ja näytti että märkärupi olisi lähtenyt, mutta se uusikin 2 viikon päästä ja sain fucidin voidetta jolla se sitten lähti, mutta vieläkin välillä huuliani kutittaa ja ei kärsi laittaa huulipunaa, koska huulet alkavat kuivaa ja muodostavat ns. kiristäviä kohtia siihen kohti missä märkärupi oli aikoinaan pahimmillaan..Asia kuitenkin korjaantuu laittamalla vaseliinia pari päivää..eli voiko olla mahdollista että märkärupi herkistää huulia näin paljon vuodenkin jälkeen? kenelläkään vastaavaa kokemusta?
märkäruvesta
msda
2425
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
lääkärillä, sillä vaivasi kuulostaa todellakin herpekseltä!
Niitä kiristäviä kohtiahan vähän kutittaa, vaikkei kovin paljon, eikö niin? Tekeekö mieli raapia? Jos, niin kyllä se nyt vain on herpes.
minulle tehtiin vuosi sitten pahimpana aikana herpes testi rakkuloista ja osoittautu negatiiviseksi, mutta sitten märkärupi testi oli positiivinen..lähinnä kutittaa silloin kuin näitä kuivia kohtia ei ole...kuivat kohdat tulee siis vain jos en rasvaa huulia tai laitan huulipunaa..sitten muuten vaan saattaa kutista ei kylläkään silloin kuivien kohtien aikaan ole vielä kertaakaan kutissu..eikä kuivat kohdat ns märi tai eritä mitään eikä ole mitää rakkuloita..