Leikkaus talvella

Minulla on lumen ja kuuran painosta omenapuun oksat taipuneet alas ja on kiva seurata, kun jänis käy leikkaamassa oksat. Mitähän puu kokonaisuudessaan tykkää moisesta leikkauksesta talvella?
2202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tämä juuri lienee parhaita aikoja leikata omenapuita, pensasaitoja ja marjapensaita, kun kasvit ovat levossa talven takia.Yleinen ohje on, että leikkaus suoritetaan maali- huhtikuusa ennenkuin silmut aukeavat.Joten jos omenapuissasi on alaspäinsuuntautuvia, toisiinsa hankaavia tai muuten epäkuranteja oksia, niin siitä vaan pupujussin keralla lisää leikkamaan ja kun jättää oksat siihen näkösälle, voi pupujussi ne kuoria evääkseensä.

Äänestä
  • Hyvä uutinen sinulta. Minä menen auttamaan pupujussia. Kyllä sieltä lähtee ihan mukava risukasa pupujussille.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


omenapuu kirjoitti:

Minulla on lumen ja kuuran painosta omenapuun oksat taipuneet alas ja on kiva seurata, kun jänis käy leikkaamassa oksat. Mitähän puu kokonaisuudessaan tykkää moisesta leikkauksesta talvella?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu