Tarjouksen tekeminen?

Ajankohtaista olis tehdä tarjous. Aluksi naiviina ensiasunnon ostajana kuvittelin, että sen voisi tehdä ehkä jopa itse, mutta ilmeisesti sitten ei? Lähestynkö nyt tätä välittäjää, jonka ensisijaiset asiakkaat ovat myyjät, eikä me höntit vai kenties pankkia, jolta lainaa aiomme anoa hattukourassa ja nöyränä?

Miten olette menetelleet, kun ja jos myyjät ovat viellä jääneet asumaan asuntoonsa? Näin olisi meidän tapauksessa kyse. Se tietenkin harmittaa. Lasketaanko tähän kenties jotain hintaa alentavaa muiden seikkojen oheella? Asujilla kun ei ole aavistustakaan, koska mahdollisesti pääsisisvät muuttamaan pois ja me tietenkin tahdottaisiin asuntoon niin nopeasti kuin mahdollista. Eikä se paljoa innosta, että joku asuu asunnossa, jonka me omistamme eikä maksa vuokraa?! Vain yhtiövastiketta? Hiukan halvalla menee mielestäni tai sitten välittäjä yritti pistää halvalla? Että maksettaisiin korkoja ja vuokraa samalla? Ja joku muu asuisi asunnossamme?

Nyt kaikki viisaat vanhat konkarit, antakaa neuvonne!
4431
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Kaikkeen ei tarvi suostua, tosin jos hinnassa on jo mahdollisesti laskettu se, että asunto ei tyhjene siihen ja siihen mennessä.
Toki, kyllä on normaalia, että entiset omistajat asuvat asunnossaan, kunnes löytävät väliaikasen asunnon ja silloin ei ole kyse, että hinnasta pitäisi tinkiä.
Mutta jos entiset omistajat asuvat esim. monta kuukautta niin asia on neuvottelukysymys.
Joskin joskus voi olla että et saa asuntoa, jos rupeat hankalaksi, jonkun kuukauden, parin, kolmen tähden.
Mutta jos he asuvat pidempään, pitäisi vaatia järkeenkäypä vuokra siltäajalta, mikä ylittää kohtuullisen vapautumisajan.

Äänestä

Teet tarjouksen, mihin sisätyy ehtosi siitä mihin asti he saavat asua asunnossa.

Sovit myös, että maksat kauppasumman vasta heidän muuttaessaan pois asunnosta [vain käsirahan sitä ennen]. Näin saat itsellesi korkotuotot etkä lainaakaan turhan kauaa pidä. Etkä maksele toisten vastikkeita.

Sopimuksessa sitten kohta, missä kerrotaan heidän poismuuttamisen pidentymisestä maksettava korvaus teille. Esim 2%/viikko hoputtaa jo kovastikin vaihtamaan asuntoa.

Mikäli asunto on välittäjällä myynnissä, esität tarjouksesi välittäjälle.

Äänestä

Meillä oli niin, että ostimme asunnon joka vapautui vasta puoli vuotta kaupoista ja kaupanteko tilaisuudessa tarkkaa päivämäärää vapautumiselle ei tiedetty. Näin meneteltiin;

Välittäjällä on yleensä valmis tarjouslomake johon täytetään hinta ja ehdot. Jos ei, niin tarjouksessa pitäisi näkyä tietysti hinta, kauanko tajous on voimassa (yleensä annetaan aikaa miettiä n. vuorokausi) ja mitkä ovat ehdot. Ehtoja ovat esim. mikä on korvaus jos myyjä peruu hyväksytyn tajouksen, alkukauppasumma jnejne. Välittäjän pitäisi neuvoa ja opastaa nämä asiat ja tarjous siis jätetään nimenomaan välittäjän kautta.

Jos vapautumista odotetaan piitkään, pitää sen näkyä kauppahinnassa ainakin jonkun verran. Meillä pyynnistä tingittiin 13 000€ (mielestäni sekin oli aika vähän). Myyjä on lain mukaankin velvollinen huolehtimaan asunnon kuluista, vastike mukaanlukien, kunnes hallintaopikeus siirtyy. Hallintaoikeus siirtyy kun kaupat on lopullisesti tehty.

Alkukauppasumma oli 10 000€, se on kohtuullinen ja sen enempää ei kannata maksaa. Tuollaisesta summasta korkoja tulee kuukaudeksi maksettavaksi maksimissaan 15€ (meillä n. 5€/kk. Riippuu tietysti korkotilanteesta).

Niin ja laina asiat siis kannattaa pankin kanssa sopia ennen kun mitään tarjoaa. Haette siis lainapäätöksen jollekkin tietylle summalle.

Vapautumisen osalta sovitaan jokin takaraja johon mennessä asunnon pitää vapautua. Sen verran pitää myyjillä tietoa tulevaisuudestaan, että jonkinlaisen päivämäärän antavat. Meillä vapautumiseksi laitettiin puoli vuotta aikaa, mutta emme kuitenkaan joutuneet odottamaan niin kauaa vaan alusta asti oli selvää, että myyjät muuttavat HETI kun se on mahdollista.

Loppukaupat tehdään kun vapautumispäivämäärä sitten selviää. Sillon maksetaan loput kauppasummasta ja hallintaoikeuskin siirtyy teille.

Kauppakirjassa kannattaa tälläisissä tapauksissa tarkkaan selvittää se, että asunnon tulee olla kunnoltaan sellainen kun mitä se on ollut alkukauppoja tehtäessä ja että kaikkien laitteiden pitää olla toimivia ja että kaikista muutoksista ym. tulee ilmoittaa teille heti, kun ne tulevat tietoon. Nämä kuuluvat jokaiseen kauppaan mutta ovat erityisen täkeitä kun vapautumiseen on aikaa.

Toivottavasti tästä oli jotakin apua :)

Äänestä

Ei missään nimessä kannata mitään tarjota, vaan ilmoitat heti välittäjälle että maksat pyydetyn hinnan.
Asunnon vapautumisesta ei tietenkään normaalisti sovita kaupan yhteydessä eikä kirjata kauppakirjaan. Annat vaan suosiolla edelliselle omistajalle elinikäiseen asumisoikeuden asuntoosi. (Jospa ne vaikka heittävät lusikkansa nurkkaan vielä sinun elinaikanasi, jos ovat vaikkapa jo vanhempaa sukupolvea?)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hebreaa kirjoitti:

Ajankohtaista olis tehdä tarjous. Aluksi naiviina ensiasunnon ostajana kuvittelin, että sen voisi tehdä ehkä jopa itse, mutta ilmeisesti sitten ei? Lähestynkö nyt tätä välittäjää, jonka ensisijaiset asiakkaat ovat myyjät, eikä me höntit vai kenties pankkia, jolta lainaa aiomme anoa hattukourassa ja nöyränä?

Miten olette menetelleet, kun ja jos myyjät ovat viellä jääneet asumaan asuntoonsa? Näin olisi meidän tapauksessa kyse. Se tietenkin harmittaa. Lasketaanko tähän kenties jotain hintaa alentavaa muiden seikkojen oheella? Asujilla kun ei ole aavistustakaan, koska mahdollisesti pääsisisvät muuttamaan pois ja me tietenkin tahdottaisiin asuntoon niin nopeasti kuin mahdollista. Eikä se paljoa innosta, että joku asuu asunnossa, jonka me omistamme eikä maksa vuokraa?! Vain yhtiövastiketta? Hiukan halvalla menee mielestäni tai sitten välittäjä yritti pistää halvalla? Että maksettaisiin korkoja ja vuokraa samalla? Ja joku muu asuisi asunnossamme?

Nyt kaikki viisaat vanhat konkarit, antakaa neuvonne!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu