Näin keskustelu foorumis olen vahvasti sitä mieltä jotta Kaustinen, Ullava, Perho, Halsua ja Veteli tulisi pikimmiten liittää yhthen,päriättäishin kolokosti paremmin olisi ihmisiä ja tilaa.
Perustetahan suur-kaustinen
9
839
Vastaukset
- Kaustinen syrjässä
Kaustinen on liian syrjässä kuntakeskuksen paikaksi. Parempia paikkoja olisivat Veteli ja Halsua. Kannatan Halsuaa, sillä se on kaikkein keskimmällä ja koska siitä tulee muutenkin alueen kasvukeskus talotehtaan ja pian alkavan kaivostoiminnan ansiosta.
- JJJ...
Kyllä varmaan ois paikalhan miettiä perhojokilaaksonki kuntien yhdistymistä. Mutta muistakaa, että aina on lakipiste suuruuden ekonomiallekkin. Esimerkkejä on vaikka yrityselämästä metsäyhtiöt, ostethan/perustethan uusia tehtaita ja laajennuthan, mutta samalla kannattavuus unohtuu. Haluaako kunta olla iso vai kannattava kuntalaisten näkökulmasti, näitä asioita ois hyvä pohtia. Miten järjestetään peruspalvelut ym. asiat.
- Commandante
Tietenki se olis Yli-Veteli. Jos ei kelpaa niin Hölmölä tai Pölhölä olis hyviä vaihtoehtoja...
- rahoiksi
Mitä sillä Perholla kuntaliitoksessa tehdään? Parempi olisi myydä koko Perho pois kitisemästä ja jarruttamasta.
Probleema on vain se, että mikään muukaan naapurikunta ei perholaisia huoli.- Valon sammuttaja
Ei tarvitse Perhoa huoliakaan mihinkään muuhun kuntaan. Täällä ei pärjätä yksin ja muualla vielä vähemmän muiden kanssa Viimeinen voi lähtiessään sammuttaa valot. Yrittäjyyttä ylistetään mutta ei ne nyrkkipajat mitään kultakaivoksia ole, tiedän sen kokemuksesta. Muutakaan työtä ei ole tarjolla. Onneksi joku voi lähteä kurjuutta pakoon kun rohkeutta, koulutusta ja työkokemusta riittää.
Perho kotisivuillaan kehuu tarjoavansa palvelut vauvasta vaariin. Hohhoh. Lääkäriin pääsee jos sattuu tarvitsemaan apua sellaisena päivänä että lääkäri on tavattavissa. Kehutut kyläkoulut on yhtä lukuunottamatta lakkautettu ja opetustoimen täytyisi säästää vielä niin paljon, että yksi koulu (Oksakoski) voitaisiin lakkauttaa. Onneksi ei lakkauteta sillä sen koulun oppilaat eivät mahtuisi mihinkään. Siispä napsaistaan tuntikehyksen avulla 120 000 tai jotain euroa opetustoimen budjetista. Samalla odotetaan Kokkonevan koululle ostajaa, kuluja tulee koko ajan lisää. Ei kirpaise päättäjiä, mutta lapsia sitäkin enemmän. Ei tajuta että tuntikehyksestä karsiminen vaikuttaa lasten ja nuorten opiskelumahdollisuuksiin tulevaisuudessa. Lapset ovat hyvä säästökohde, samoin vammaiset ja vanhukset - eivät valita. Valtuusto ja hallitus eivät malta odottaa kahden koulun lakkauttamisen näennäissäästöjä jotka näkyvät vasta 2007-2008. Onneksi pääsen pois. Muuttoauto on tilattu, uusi asunto vuokrattu. Työt ja uudet haasteet odottavat. - Ammattimies
Valon sammuttaja kirjoitti:
Ei tarvitse Perhoa huoliakaan mihinkään muuhun kuntaan. Täällä ei pärjätä yksin ja muualla vielä vähemmän muiden kanssa Viimeinen voi lähtiessään sammuttaa valot. Yrittäjyyttä ylistetään mutta ei ne nyrkkipajat mitään kultakaivoksia ole, tiedän sen kokemuksesta. Muutakaan työtä ei ole tarjolla. Onneksi joku voi lähteä kurjuutta pakoon kun rohkeutta, koulutusta ja työkokemusta riittää.
Perho kotisivuillaan kehuu tarjoavansa palvelut vauvasta vaariin. Hohhoh. Lääkäriin pääsee jos sattuu tarvitsemaan apua sellaisena päivänä että lääkäri on tavattavissa. Kehutut kyläkoulut on yhtä lukuunottamatta lakkautettu ja opetustoimen täytyisi säästää vielä niin paljon, että yksi koulu (Oksakoski) voitaisiin lakkauttaa. Onneksi ei lakkauteta sillä sen koulun oppilaat eivät mahtuisi mihinkään. Siispä napsaistaan tuntikehyksen avulla 120 000 tai jotain euroa opetustoimen budjetista. Samalla odotetaan Kokkonevan koululle ostajaa, kuluja tulee koko ajan lisää. Ei kirpaise päättäjiä, mutta lapsia sitäkin enemmän. Ei tajuta että tuntikehyksestä karsiminen vaikuttaa lasten ja nuorten opiskelumahdollisuuksiin tulevaisuudessa. Lapset ovat hyvä säästökohde, samoin vammaiset ja vanhukset - eivät valita. Valtuusto ja hallitus eivät malta odottaa kahden koulun lakkauttamisen näennäissäästöjä jotka näkyvät vasta 2007-2008. Onneksi pääsen pois. Muuttoauto on tilattu, uusi asunto vuokrattu. Työt ja uudet haasteet odottavat.Hieno nimi kuten vuosisatoja sitte,eli "Yliveteli" mutta kun nämä päättäjät jahkaaloo,eivätkä ole ripiästi asialla,Vetelinki talous kuralla ollu jo vuosia ja silti jahkataan kaikenlaasta,tekisivät päätökset nopiaa säästyis euroja.Onkokaan aitoja Vetelilääsiä nämä päättäjät ku eivät osaa kattua etehensä.
- Isoaseinen
Ammattimies kirjoitti:
Hieno nimi kuten vuosisatoja sitte,eli "Yliveteli" mutta kun nämä päättäjät jahkaaloo,eivätkä ole ripiästi asialla,Vetelinki talous kuralla ollu jo vuosia ja silti jahkataan kaikenlaasta,tekisivät päätökset nopiaa säästyis euroja.Onkokaan aitoja Vetelilääsiä nämä päättäjät ku eivät osaa kattua etehensä.
Peruspalavelut ne tuolla lailla vain huononee ja siirtyy kauemmaks..
- fjkhkfhk
Isoaseinen kirjoitti:
Peruspalavelut ne tuolla lailla vain huononee ja siirtyy kauemmaks..
No sitähän määki pelekään...
- köyst
Sopisko vielä mukhan nuita reuna aluuheita niinko esimerkiks korsäbyyji,ni saatas vähän suomenruotsalaista positiivisuutta sekhan,,,,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1824196"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?892750Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am1332238Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p8022076 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark92044- 192031
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.301987Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m191810Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251803- 831797