Tuli tuolla toisessa keskustelussa sellaisia kantoja, että "koiraihmiset" ei niin mieti kissojen kohtaloa, tai jotain sinnepäin... Nyt kysynkin, miten moni on vaan tiettyyn eläimeen hurahtanut, vai pidättekö kuitenkin muistakin eläimistä?
Itselläni on koira, ja tunnustaudun kyllä koiraihmiseksi, mutta silti teki pahaa esim. elävänä poltetut kanat sillon h5n-viruspelon aikaan, tai häkkikanalat, tai mikä vaan mihin tahansa eläinlajiin kohdistuva ihmisen aiheuttama paha. Joo, kunpa vois muuttaa maailmaa... Ihminen tekee niin käsittämättömän julmia asioita, sekä eläimille että toisille ihmisille. Mikään eläin ei ole yhtä julma.
Itselläni on koira, ja tunnustaudun kyllä koiraihmiseksi, mutta silti teki pahaa esim. elävänä poltetut kanat sillon h5n-viruspelon aikaan, tai häkkikanalat, tai mikä vaan mihin tahansa eläinlajiin kohdistuva ihmisen aiheuttama paha. Joo, kunpa vois muuttaa maailmaa... Ihminen tekee niin käsittämättömän julmia asioita, sekä eläimille että toisille ihmisille. Mikään eläin ei ole yhtä julma.
Vastaukset 13
Vanhimmat
myös monista muistakin kiinnostunut,hevonen olisi unelma mutta aika sitova,kallis ja tilaavievä,monista muistakin eläimistä pidän mitä nyt yleensä lemmikkeinä on,käärmeet,liskot ja hämikset..niistä en tykkää.
http://www.oikeuttaelaimille.net/foorumi/index.php?s=9ebda4df54332942811638f14fc78577&showtopic=9974&pid=169399&st=0entry169399
Siellä saat puhua sydämesi kyllyydestä suojelusta.
Täällä voi puhua aiheesta kuin aiheesta maan ja taivaan välillä. Vai oletkos uusi palstapoliisi? Sinäkö täällä aiheet päätät?
Kaikkien eläinten hyvinvointi liikuttaa, vaikka koiraihminen olenkin.
koiraihminen ollut aina, niin silti kotoa löytyy kahden koiran lisäksi 5 kissaa ja kilpikonna. Ja kyllä tykkään ja välitän muistakin eläimistä (paitsi hämähäkit ja käärmeet) :)
kuitenkin olen koiraihminen henkeen ja vereen.
toisia. Palstalla käy lapsia lukemassa eikä viestit elävällä poltetuista eläimistä ole kyllä palstan hengen mukaisia.
on julkaistu Pohjalainen ja Ilkka-lehdessä, joka on näillä main yleisin sanomalehti. Kuva oli etukannessa.
ole suomi24:n palstan mukainen. Hieman pitää ajatella. Eläinsuojelupalstat foorumeineen ovat olemassa keskusteluun eläinten oloista ja kohteluista.
marise
yllytetty eläinrääkkäykseen! Ei myöskään linkitetty sivuille, jotka sisältävät eläimiin tai ihmisiin kohdistuvaa väkivaltaa. Kyllähän se on kaunista ajatella lapsia, mutta ei kaikkea voi sensuroida sillä perusteella että "lapset näkee". Mitä kaikkea löytyy iltapäivälehtien nettijulkaisuista, entä tv-uutisista?? Paljon pahempia juttuja. Älä sinä anna pienten lastesi surffailla omin päin, kanna vastuu omasta vanhemman roolistasi; internett-sivujen ylläpitäjät EIVÄT tee sitä puolestasi!
Tuo viesti ei rikkonut Suomi24:n sääntöjä.
välitän kyllä eläimistä ja luonnosta ja luonnon eläimistäkin. Mutta en minä välttämättä muuta eläintä ottaisi lemmikisi kuin koiran. Akvaariokalojakin kyllä on.
Lapsena olin kissahullu, nyt olen kissoille jonkin verran allerginen. Koira minulla on, koska sen pitämiseen on mahdollisuus ja koska haluan ennen kaikkea retkeilykaverin. Haaveissa on harrastaa paljon muutakin koiran kanssa. Jos en olisi pahasti allerginen hevosille, niin olisin varmasti touhuillut niiden kanssa enemmän ja viimeistään nykyisessä elämäntilanteessa harkitsisin hyvin vakavasti hevosen ottamista. Mutta ei voi, kun ei terveys kestä. :( Minä rakastan ja ihailen eläimiä, niin villejä kuin kesyjäkin. En tykkää hämähäkeistä, käärmeistä, mistään liskoeläimistä, "mönkijöistä" tai "ötököistä", mutta jokainen niistä on vähintään yhtä tärkeä osa tätä palloamme kuin minä itsekin, joten totta kai kunnioitan niitä. Se että eläinlajeja kärsii tai katoaa ihmisen turhamaisuuden tähden, tekee minut sairaaksi. Miksi ihmisestä piti tulla NIIN viisas ja silti NIIN TYHMÄ?