liikkua metsässä kenenkään?
Eikö olisi jo aika tarkentaa tuota metsästäjien koulutusta sekä lakia?
Saako ampua ja harjoitella missä tahansa?
Turvallisuuteen olisi nyt panostettava!
Tässä kävi huonosti, mutta olisiko voinut käydä vielä huonommin?
Asiasta oli jo aiemmin juttua lehdissä, mutta toivottavasti tämä tutkitaan tarkoin nyt.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1244946
Eikö olisi jo aika tarkentaa tuota metsästäjien koulutusta sekä lakia?
Saako ampua ja harjoitella missä tahansa?
Turvallisuuteen olisi nyt panostettava!
Tässä kävi huonosti, mutta olisiko voinut käydä vielä huonommin?
Asiasta oli jo aiemmin juttua lehdissä, mutta toivottavasti tämä tutkitaan tarkoin nyt.
http://www.iltasanomat.fi/uutiset/kotimaa/uutinen.asp?id=1244946
Vastaukset 11
Vanhimmat
..Ja yritti pimittää tekojaan? Ajeliko polliisimiäs kenties punaisella avolavalla ja asuu sielä päin..Paha juttu, jos Poliisimiäs taas on rikosten polulla..
missä ja miten ammutaan.
Ajatelkaa, jos kohdalle olisi sattunut lenkkeilijä, eikä hevonen.
Luoti olisi osunut tähän.
Saako sitä paukutella missä tahansa?
Miten niin taas poliisimies rikoksen tiellä? Onko täällä joku sitten ollut poliiseista aiemmin?
Kannattas lukea lehtiä, ennen kuin alkaa itkeä.
Vahinko mikä vahinko. Sinunkin isälle ja äidille tapahtui vahingonlaukaus. Ampuja ilmoittautui välittömästi kun sai asiasta tiedon. Olisitko sinä tehnyt, epäilen. Oulun poliisi tutkii asiaa.
Joten suosittelen keljuilusi vaihtoehdoksi kävelyretkiä kyseisessä paikassa. Saisit päähäsi jotain järkevää.
edes kyse, vaan siitä, missä saa ja on oikeus ampua.
Onko se turvallista muille kanssaihmisille, jos räiskitään siellä sun täällä?
Olisiko syytä olla vain tietyt harjoittelupaikat, jossa ammutaan, ettei sivullisten turvallisuus kärsi?
Tässä tapauksessa ei ole huolehdittu sivullisten turvallisuudesta.
Metsässä liikkujalla on jokamiehen oikeudet.
..Mitä liikkuu päässä että yleensä menee sille alueelle ammuskelemaan kun tietää missä käytössä alue on!! On Kajaanissa järkevämpiäkin paikkoja kohistaa asettaan.. Ja tämä ammuskelija taitaa olla jo entuudestaankin tuttu "puolueettomille" tutkijoille..
kyseessä on hiekkamonttu jonka lähistöllä liikkuminen on vaarallista, varsinkin hevosella jo sortumavaarankin vuoksi. Sehän ei ole mikään ratsastusrata. Ja nuo alueethan tuolla ovat metsästyskäytössä, ovat olleet iät ja ajat ja vieläpä laillisesti. Eli kyllä siellä ammutaan jatkossakin.
ei kohta enää olekaan, jossa voi harjoitella ampumista.
Tietysti lupien kanssa.
Iät ajat on hiekkamontuilla paukuteltu, sen tietää
kaikki. Ihmetyttää, että niinkin säikkyä
eläintä kuin hevonen viedään tuollaseen maastoon
muutenkaan?
en tiedä onko nyt, mutta se kyllä helpottaisi muita alueella liikkuvia kun tietäisi missä ne menee. Ei kai ne missä tahansa voi laukata. Joku mainitsi edellä jokamiehen oikeudet, mutta nehän ei oikeuta ratsatelemaan hevosella missä tahansa. Ja montun lähelle ei hevosia pitäisi viedä missään nimessä, jyrkänteiden ja sortumavaarankin vuoksi.
En tunne noita ratsastusjuttuja ja niiden lupa-asioita tarkemmin, eiköhän viranomaiset selvittäne asian.
..ja ajellaanhan siellä paljon kelkoilla ja pyörilläkin ja hyvin ollaan sekaan mahduttu myös hevosmiesten/naisten kanssa..Metsästys samoin, mahtuuhan sielä metsästämäänkin ja pitääkin metsästää mutta tämä poliisi on kyllä aika ääliö kun ei ottanut muita maastossa liikkujia huomioon!!
siellä on myös aina liikkunut hevosia, hei siellä on ratsastusseura! ja siellä kyllä tulee aina liikkumaankin hevosia.