Heippa kaikille!
Otsikossa se jo nääkyykin... Mietin siis kun tässä miehen kanssa joskus ollaan lapsia hankkimassa, niin kuinka tällaiset "häiriöt" periytyy? Mieheni on itse siis oppinut puhumaan vasta 3-wee:nä ja lukemaan opettelu on tuottanut vaikeuksia(Kirjoittaminen kai samoin, mutta en ole ihan varma?)
Kysyisin siis että periytyvätkö nämä kenties meidän lapsille ja onko puheen kehityksessä/lukemaan opettelussa jokin yhteys?
En kysy siksi että asian takia haaveeni lapsista hylkäisin! Mieheni on ihana ja rakastan häntä, mutta tuottaahan tallaiset jonkunverran lisä"työtä" sitten jossainvaiheessa kehityksen!
lukihäiriö/hidasoppivuus
2
726
Vastaukset 2
- asiasta
Meillä yksi lapsi, jolla on puheenoppiminen hidasta ja kirjaimia puuttuu vieläkin (ikä 8v.).
Hänellä on myös lukemisen oppiminen hidasta l. ei osaa vielä lukea.
Olin MLL:n järjestämässä oppimisvaikeusseminaarissa tänä vuonna, jossa alan asiantuntijat selittivät mm. lukivaikeuden periytyvyyttä ja sain sellaisen kuvan, että jos vanhemmilla on puhe-, ja/tai lukivaikeus, niin heidän lapsilleen tulee todennäköisemmin samoja vaikeuksia kuin niiden vanhempien lapsille, joilla näitä vaikeuksia ei ole ollut.
MLL:n sivuilta ehkä löytyy seminaarin luennoista tiivistelmät. - peutti
kyllä taipumus kielellisiin vaikeuksiin periytyy. Toisaalta kyllä kielenkehitystä voidaan tukea varhaislapsuudessa, niin että lievä lukivaikeus korjaantuu "itsestään". Kannattaa panostaa ennalta ehkäisyyn, tietoa saa monista kirjoista ja myös puheterapeutin vastaanotolle voi pyytää päästä jo yksivuotiaan kanssa jos haluaa neuvoja. Minulla on sisaruksissa useampi tällainen piilevä luki-häiriö, lukemaan ovat oppineet normaalisti, mutta runsaiden kirjoitusvirheiden perusteella on tehty luki-diagnoosi. Korjautunut ala-asteen aikana hyvin. Äitini ja isäni ovat erittäin verbaalisia ihmisiä, loruttelivat, kertoivat tarinoita, lukivat paljon. Äiti leikki vauvan kanssa jo ennen puhumaanoppimista "kielennäyttöleikkejä". Sellainenhan on vain hauskaa yhdessäoloa, ei mitään rasittavaa kuntoutusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.291216Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke581005Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.63933- 54883
- 51771
- 65748
Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?
Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍81706Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le38678- 82672
Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su30615