Heippa kaikille!
Otsikossa se jo nääkyykin... Mietin siis kun tässä miehen kanssa joskus ollaan lapsia hankkimassa, niin kuinka tällaiset "häiriöt" periytyy? Mieheni on itse siis oppinut puhumaan vasta 3-wee:nä ja lukemaan opettelu on tuottanut vaikeuksia(Kirjoittaminen kai samoin, mutta en ole ihan varma?)
Kysyisin siis että periytyvätkö nämä kenties meidän lapsille ja onko puheen kehityksessä/lukemaan opettelussa jokin yhteys?
En kysy siksi että asian takia haaveeni lapsista hylkäisin! Mieheni on ihana ja rakastan häntä, mutta tuottaahan tallaiset jonkunverran lisä"työtä" sitten jossainvaiheessa kehityksen!
lukihäiriö/hidasoppivuus
2
637
Vastaukset
- asiasta
Meillä yksi lapsi, jolla on puheenoppiminen hidasta ja kirjaimia puuttuu vieläkin (ikä 8v.).
Hänellä on myös lukemisen oppiminen hidasta l. ei osaa vielä lukea.
Olin MLL:n järjestämässä oppimisvaikeusseminaarissa tänä vuonna, jossa alan asiantuntijat selittivät mm. lukivaikeuden periytyvyyttä ja sain sellaisen kuvan, että jos vanhemmilla on puhe-, ja/tai lukivaikeus, niin heidän lapsilleen tulee todennäköisemmin samoja vaikeuksia kuin niiden vanhempien lapsille, joilla näitä vaikeuksia ei ole ollut.
MLL:n sivuilta ehkä löytyy seminaarin luennoista tiivistelmät. - peutti
kyllä taipumus kielellisiin vaikeuksiin periytyy. Toisaalta kyllä kielenkehitystä voidaan tukea varhaislapsuudessa, niin että lievä lukivaikeus korjaantuu "itsestään". Kannattaa panostaa ennalta ehkäisyyn, tietoa saa monista kirjoista ja myös puheterapeutin vastaanotolle voi pyytää päästä jo yksivuotiaan kanssa jos haluaa neuvoja. Minulla on sisaruksissa useampi tällainen piilevä luki-häiriö, lukemaan ovat oppineet normaalisti, mutta runsaiden kirjoitusvirheiden perusteella on tehty luki-diagnoosi. Korjautunut ala-asteen aikana hyvin. Äitini ja isäni ovat erittäin verbaalisia ihmisiä, loruttelivat, kertoivat tarinoita, lukivat paljon. Äiti leikki vauvan kanssa jo ennen puhumaanoppimista "kielennäyttöleikkejä". Sellainenhan on vain hauskaa yhdessäoloa, ei mitään rasittavaa kuntoutusta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olit niin lähellä
Taas söpis olit siinä ihan käden etäisyydellä❤️ Jos sinä ja minä olisimme olleet kahden, olisin hypännyt sun kaulaan. Sa1225669- 644020
Haleja ja pusuja
Päivääsi kulta 🤗🤗💋❤️❤️❤️ kaipaan sinua Tänäänkin.. Miksikäs se tästä muuttuisi kun näin kauan jatkunut 🥺453706Onko mukava nähdä minua töissä?
Onko mukava nähdä minua töissä vai ei? Itse ainakin haluan nähdä sinut 🤭313089Kun me näemme taas
Siihen on viikkoja, korkeintaan kuukausia. Jännite välillemme vetää meidät ennemmin tai myöhemmin toistemme läheisyyteen332902Hei rakas sinä
Vaikka käyn täällä vähemmän, niin ikäväni on pahempaa. Pelkään että olen ihan hukassa😔 mitä sinä ajattelet? naiselle342439Oi mun haniseni
Mul on ihan törkee ikävä sua. En jaksais tätä enää. Oon odottanut niin kauan, mutta vielä pitää sitä tehdä. Tekis mieli132286En kirjoita sulle tänne
Enään nainen. Olen kyllä kiltisti enkä ala mihinkään kuin tosirakkaudesta. Kanssasi sitten jos se on mahdollista ja pidä122252- 1181727
Kyllä mulla on sua ikävä
Teen muita juttuja, mutta kannan sua mielessäni mukana. Oot ensimmäinen ajatus aamulla ja viimeinen illalla. Välissä läm101704